Ieziemošanas kļūdas redzamas pie meistara pavasarī. Kā pareizi ieziemot dārza tehniku? 9
Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
“Kaut gan daudzi ražotāji iesaka dārza tehnikai bāku pirms ziemas iztukšot, praksē pierādījies, ka labāk ziemo agregāti, kuriem bāka bijusi pilna,” skaidro dārza tehnikas remonta meistars Ivo Budānovs.
Pilda bāku pareizi
Ieziemošanas kļūdas redzamas pie meistara pavasarī. Piemēram, pļaujmašīnām, kam bijusi tukša bāka, ir sakaltušas membrānas, un tās nākas mainīt. Tas attiecas arī uz citu dārza darbu tehniku, ko darbina iekšdedzes dzinējs.
Taču pirms ziemas bākā noteikti neatstāj parasto degvielu. Tā pļaujamajā vai citā agregātā var glabāties tikai pāris nedēļu. Pēc tam degviela zaudē savu kvalitāti un ir jāizsūknē.
Lētākais variants bākas ziemas pildījumam ir, parastajai degvielai pielejot degvielas stabilizatoru. Ar šādi pildītu bāku agregāts var stāvēt pat 12 mēnešu. Rīkojas šādi: bāku iztukšo, svaigu degvielu samaisa ar stabilizatoru, ielej bākā un mazliet padarbina agregātu.
Dārgāks, bet tiešām efektīvs variants ir tā sauktā ekoloģiskā degviela ASPEN. Tā ir alkilāta degviela, kam ilgstošas uzglabāšanas laikā nepazeminās kvalitāte. Tāda pieejama gan divtaktu, gan četrtaktu dzinējiem (uz iepakojuma norādīts). “Šī degviela maksā dārgi, bet ar to dzinējus var viegli iedarbināt pat pēc ilgstoša nelietošanas perioda,” skaidro meistars. Reizēm tehnikai, ko nekādi nevar atdzīvināt, pietiek ieliet šo degvielu, un motors priecīgi ierūcas.
Kad bāka pielieta ar ziemas degvielu, agregātu iedarbina, lai tā izstaigā pa motoru. Meistars iesaka, ka agregātiem patiktu, ja tos arī ziemā pāris reižu siltākā laikā darbinātu kaut vai dažas minūtes.
Svarīgi bāku pieliet pilnu, līdzīgi, kā ieziemojot motociklus. Tas novērsīs kondensāta veidošanos.
Apkopi plāno laikus
Pēdējos gados lapas un zāli nākas pļaut ilgi. Taču pirms sala jāpagūst sakārtot dārza tehniku. Svarīgi to rūpīgi notīrīt no zāles, zemes atliekām un nomazgāt. Palikušie netīrumi veicina krāsas nolupšanu, koroziju. Ja nolupusi krāsa, to agregātam var atjaunot, uzpūšot metālam paredzēto krāsas aerosolu.
Populāra kļūda – ziemā zāles pļaujamajos traktoros atstāj akumulatoru. Pavasaros darbnīcā jau laikus tiek pasūtīts liels daudzums šādu akumulatoru, jo ik gadu jāmaina daudziem. Pareizi būtu akumulatoru rudenī izņemt, uzlādēt un novietot telpā, kurā ir plus grādu temperatūra. Tā var ietaupīt vismaz ap 50 eiro, kas ir jauna akumulatora cena.
“Parasti agregātus saimnieki apkopj paši, taču prātīgi būtu dārza tehniku pēc vasaras sezonas tomēr vest uz darbnīcu,” iesaka meistars. Tad meistariem ir brīvāks laiks, var arī sarūpēt detaļas, ja pēkšņi atklājas, ka vajadzīgs remonts. Standarta apkopē ietilpst eļļas maiņa, gaisa filtra, sveču u.c. agregāta daļu sakārtošana darbam.
Apskate vajadzīga arī tādēļ, lai konstatētu bojājumus, kas var būt bīstami strādājot. Piemēram, zāles pļaujmašīnas asmeņiem ir tā sauktās austiņas, kas mēdz nodilt un pļaušanas procesā atdalīties ar lodes spēku.
Diemžēl gadu no gada problēma ir tā, ka tikai pavasarī pēkšņi visi velk savus pļaujamos, aramos un zāģējamos ārā un izmisīgi stāv garās rindās pie meistara.
PADOMS
Ja bāka pilna, dārza tehniku var glabāt pat malkas šķūnītī, jo sals tai nekaitēs. Taču svarīgi, lai telpa būtu sausa un tajā nemitinātos peles un žurkas. Tām visas gumijotās caurulītes ir tīrais kārums.