Padoms profesionālim. Kā ieskābēt kukurūzu un lucernu 0
Autore: Anna Puiškina, Mg.lauks, SIA ” AnAgro”
Skābbarība ir govju pamatbarība visa gada garumā. No tās tiešā veidā ir atkarīga piena garša un kvalitāte. Arī rupjā lopbarība būtiski ietekmē govju veselību. Daudzu gadu garumā Latvijā ir labi iesakņojusies ideja par skābbarības ieraugiem un to lietošanu. Kādreiz tikai trīs uzņēmumi piedāvāja šos produktus, bet šobrīd gandrīz katrs uzņēmums, kas darbojas piena biznesā, piedāvā ieraugus skābbarībai.
Piensaimnieki, kuri strādā ar skābbarības ieraugiem vai cita tipa piedevām, ir ļoti profesionāli. Ātra un pareiza fermentācija uzlabo barības garšu, veido stabilu pH vidi, barība ir probiotiska, un tas dod papildu peļņu. Ar dabisko ieraugu mēs saglabājam barības sausnu un tās vērtību. Piemēram, Ch.Hansen grupā ir ieraugs, kas izmanto gaisa slāpekli proteīna formēšanai. Jāatceras, ka barība ar piedevu vienmēr būs labāka nekā lēni skābstoša.
Kāds šogad bija skābbarības gads?
Vasaras vidus ar karstumu šogad nelutināja, bet kopumā zāles pļāvumi bija labi. Tās saimniecības, kas labi apsaimnieko zālājus, zāli varēja pļaut, un arī bija ko pļaut. Savukārt saimniecībās, kur zālāji ir veci vai kur zālājus papildus nepiebaro ar šķidrmēsliem un/vai NPK, vēsais laiks nepārprotami atspoguļojās proteīna nabadzībā un sliktā zālāja ataugšanas spējā.
Siena ievākšanas laikā traucēja lielais mitrums un zemā temperatūra. Jūlijs šogad bija reti vēss (vid. gaisa temp. +16 °C), savukārt augustā bija vairāk nokrišņu nekā parasti. Tas ietekmēja arī kukurūzas kvalitāti rudenī. Šogad kopumā ir slikts kukurūzas gads, un šādā gadā ir vērts izvērtēt kukurūzas hibrīdu kvalitāti. Labi augstas selekcijas hibrīdi augumā ir ap 3–3,5 m un ziedēšanu uzsāka apmēram ap 30. jūliju. Tās saimniecības, kas trāpīja ar pareizu hibrīda izvēli un atbilstoši samēsloja kukurūzu (īpaši aukstajā periodā), var cerēt uz labu, kvalitatīvu ražu.
Kā labi ieskābēt lopbarību?
Ir daudz variantu, kā labi ieskābēt lopbarību: var izmantot melasi (cukura avots), skudrskābi vai propionskābi (ierobežo visas baktērijas līdz pH 5), pārtikas ķīmiju (nātrija benzoāts, kālija sorbāts) un, protams, bioloģiskās baktērijas, kas arī iedalās pa grupām. Bioloģiskās baktērijas var būt kopā ar fermentiem, kopā ar pārtikas ķīmiju, tās var būt pienskābās un arī nepienskābās baktērijas.
Bet ir vairākas nianses, kas pircējiem ir jāzina. Ļoti zema bioloģiskā ierauga cena visdrīzāk nozīmē vai nu vecu, vai vienas baktērijas ieraugu, kurā ir ļoti maz baktēriju uz zāles gramu. Zālei paredzētais ieraugs kukurūzai īsti neder. Ierauga baktērijas, kas labi darbojas mitrā masā, slikti darbojas sausā masā. Diemžēl universālais ieraugs labi un ātri skābē, bet sliktos laika apstākļos vai tehnikas kļūmju gadījumā iedarbība ir slikta. Tādējādi zemnieki bieži vien izsakās, ka nav nekādas atšķirības starp parasto masu un ar ieraugu skābēto.
Kukurūzai normāli ieraugu nemaz nevajadzētu, jo tajā ir daudz cietes un cukuru. Bet, ja zaļmasu vāc vēlāk oktobrī, ja pārmaiņus ir bijis gan sals, gan lietus, pelējuma sēnes kukurūzu apēdīs ātrāk nekā govis. Un šāda iznākuma gadījumā, protams, ir ļoti žēl iztērēto ieguldījumu.
Pret pelējuma un rauga sēnēm palīdzēs SiloSolve OS. Šā ierauga baktēriju kombinācija ar nātrija benzoātu neļauj bojāties skābbarības virskārtai un malām. Tas ir īpaši piemērots kukurūzai, ko plānots izēdināt vasarā.
Ja oktobris būs auksts un lietains un kukurūza būs jāvāc neatkarīgi no nepiemērotajiem laikapstākļiem, palīdzēs, piemēram, nekorozīvais urotropīna šķīdums SW BEN.
Kā ieskābēt lucernu?
Rudenī ir gan mitrs laiks, gan temperatūras kritumi līdz 10–12 °C. Šādos apstākļos lucerna skābst ļoti lēni. Tāpēc svarīgi pievērst uzmanību precīzai ielikšanas tehnoloģijai un izvēlēties labu ieraugu, kas paātrinās fermentāciju – piemēram, SiloSolve EF, kam pievienoti fermenti. Šis ir produkts tieši tauriņziežiem.
Latvijas apstākļiem noderīgs būs arī ieraugs OptiSile Extra, kura baktērijas ir pielāgotas lielām gaisa temperatūras svārstībām un paaugstinātam mitrumam. Tās labāk strādās, ja temperatūra būs zemāka, kamēr ierastās pienskābes baktērijas zemā gaisa temperatūrā nedarbojas. Respektīvi, minētā ierauga kefiri baktērijas tiks galā ar trešo pļāvumu.
Skudrskābe un propionskābe iedarbojas agresīvi, bet kvalitatīvi. Ja zāle ir salijusi, bet skābbarība ir jāliek, ja strādājat vēlā rudenī, kad ārā ir auksts, vai gribat skābēt graudus un uzglabāt tos sabērumā vai plēvē, palīdzēs Lupro-Cid NA un Amasil NA skudrskābe un propionskābe.
Vairāk lasiet žurnālā Agro Tops