Kā ierobežot cīrulīšu izplatību dārzā? 0
“Cīrulīši izsējušies gandrīz pa visu dārzu, aug arī zālienā. Kā varētu ierobežot to izplatību?” MIRDZA V.
Nacionālā Botāniskā dārza Lakstaugu floras nodaļas asistente Ilma Nereta skaidro, ka Latvijas dārzos visizplatītākā suga ir blīvguma cīrulītis (Corydalis solida). Tas savvaļā zied aprīlī vai maija sākumā dažādos zilganpelēkos toņos. Pēdējos divdesmit gados dārzos audzē savvaļā izskaldījušos un rūpīgi atlasītus baltu un sārtu ziedu cīrulīšus. Blīvguma cīrulītis ir ļoti mazprasīgs augs, tas labi jūtas arī ne tik intensīvi koptos, skrajos zālienos lapu koku pavēnī. Suga uzzied aprīlī–maija sākumā, kad zāliens tikai sāk ataugt, bet beidz veģetācijas periodu (nodzeltē lapas), kad nepieciešams sākt zāliena pļauju. Šajā īsajā periodā augs paspēj ieriest sēklas, un notiek pašizsēja. Acīmredzot šajā gadījumā dārzā bagātīga pašizsēja notikusi tieši zilganpelēkās krāsas cīrulīšiem. Ja dārzā zied cīrulīši sarkanā, rozā vai kādā citā skaistā krāsā, ļoti iespējams, ka nākotnē pašizsējas ceļā izskaldīsies tiem līdzīgi, oriģināli cīrulīši. Tos augus, kuri dārza saimnieci neapmierina, ziedēšanas laikā jācenšas izrakt, jo pēc noziedēšanas vairs nevarēs sameklēt bumbuļa atrašanās vietu. Var arī nevēlamās krāsas ziedus ziedēšanas laikā noplūkt, neļaujot izsēties jaunām sēklām (tad bumbulis saglabāsies augsnē un nākamajā gadā ziedēs atkal).
Dārzos pašizsēju labi veido arī vīkallapu cīrulītis (ziedi dzelteni vai krēmdzelteni) un Vites cīrulītis (ar krēmbaltiem ziediem).
– Manuprāt, cīrulīši dārzā nekaitē, tikai rotā to, jo netraucē citiem augiem. Tie agri zied un agri beidz veģetāciju. Daudz labāk noder zālieniem nekā krokusi. Es tikai priecājos par to pašizsēju un izplatīšanos, – saka puķkopis Jānis Rukšāns, kurš nodarbojas arī ar cīrulīšu selekciju. – Tomēr, ja nepatīk un nepieciešams iznīcināt, tie jāpļauj pašā ziedēšanas sākumā.