Foto: Vanovasaio/SHUTTERSTOCK

Kā pareizi ieklāt laminātu? 2

Autors: Indulis Burka, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

“Esmu Praktiskā Latvieša lasītājs jau daudzus gadus un vēlos uzzināt, kā pareizi ieklāt lamināta grīdu. Pašlaik dzīvoklī Rīgā ir koka grīda, kas pārklāta ar presētā kartona loksnēm. Grīda ir špaktelēta un krāsota. Tagad tā stipri nolietota. Lai no jauna špaktelētu un krāsotu, vajadzētu atbrīvot uzreiz visu istabu, turklāt ilgāku laiku smakotu žūstošā krāsa. Kā pareizi ieklāt lamināta grīdu, kādus materiālus izmantot zem lamināta un cik biezus? Esmu dzirdējis, ka daži zem lamināta ieklātie materiāli drūp, citiem ir nepatīkama smaka, varot iztikt arī bez apakšklāja. Grīdlīstēs gribētu arī ievietot televīzijas kabeli. Kā pareizi aprēķināt līstu, stūru un savienojumu skaitu?” Jautā Ēriks Toms Rīgā.

Pamats jāsagatavo rūpīgi!

Lamināta dēlīšus var klāt uz dažāda materiāla pamata, arī preskartona. Galvenais, lai pamats būtu stingrs un līdzens. Virsma rūpīgi jāpārbauda. Ja tajā ir padziļinājumi vai citi nelīdzenumi, defekti jānovērš, izciļņus noslīpējot, bet padziļinājumus aizpildot ar atbilstīgiem materiāliem. Pamats uzskatāms par pietiekami gludu, ja nelīdzenumu augstumu starpība nepārsniedz 2 mm metru garā posmā. To var pārbaudīt, izmantojot līmeņrādi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja pamatu nav iespējams nolīdzināt citādi, preskartonu vajadzēs demontēt, bet tā vietā pieskrūvēt finieri vai OSB loksnes. Protams, pēc preskartona demontāžas jāpārliecinās, vai nav bojāti arī grīdas dēļi, un nepieciešamības gadījumā bojātie jānomaina. Tikai pēc tam varēs ķerties pie jaunā seguma montāžas.

Bez apakšklāja neiztikt

Pirms lamināta montāžas uz grīdas noteikti jāierīko apakšklāja kārta. Visbiežāk izvēlas elastīgo apakšklāju no putupolietilēna vai korķa. Tas nopērkams ruļļos vai loksnēs.

Viens no labākajiem apakšklāja materiāliem ir korķis, jo tas ir gan izteikti silts materiāls, gan pēc saspiešanas vienmēr atgūst sākotnējo formu. Atkarībā no biezuma tas izmaksās 1,50–5 eiro par kvadrātmetru.

Lētāk maksās putupolietilēns. Atkarībā no materiāla biezuma un papildu īpašībām kvadrātmetrs materiāla maksā 0,33–1,50 eiro par kvadrātmetru.

Galvenais šā materiāla izmantošanas mērķis ir maksimāli novērst skaņu, kas rodas, piemēram, nokrītot kādam priekšmetam vai staigājot. Lamināta nepatīkamā skaņa (knikšķēšana) rodas divu virsmu saskaršanās rezultātā. Lai kā mēs censtos, uz jebkura veida melnās grīdas paliek smilšu vai kādi citi sīki, cieti graudiņi. Ja uz tās tiek novietota lamināta pamatne jeb stabilizējošā kārta, kas veidota no plastikāta, abām virsmām saskaroties, rodas berze, rezultātā arī dzirdama nepatīkamā, šņirkstošā skaņa. Amortizējošie apakšklāja materiāli absorbē šo skaņu.

Korķa apakšklāju pie pamata pielīmē, savukārt putupolietilēnam papildu stiprināšana nav vajadzīga.

Nekādā gadījumā nedrīkst apakšklājam izmantot vecus paklājus, linoleju, vorsalīnu vai tamlīdzīgus grīdas segumus. Šie materiāli ar laiku deformēsies, līdz ar tiem sabojāsies lamināts. Tie arī var būt uzsūkuši dažādas smakas, kuru izplatīšanos jaunais grīdas segums neierobežos.

Reklāma
Reklāma

Diemžēl arī lētā gala apakšklāji, ar ko bija iecerēts ieekonomēt, ļoti ātri zaudē savas īpašības un burtiski sabrūk. Šis process notiek nevienmērīgi, veidojas nelielas bedres, un lamināts sāk čīkstēt.

Aplams ir priekšstats, ka grīdas pamatnes nelīdzenumus var kompensēt ar biezāku apakšklāju. Ar laiku šāds materiāls lielākajās slodzes vietās sāks lūzt. Neiesaka iegādāties par 3 mm biezāku apakšklāju.

Starp laminātu un sienu jāievēro atstarpe

Montējot grīdas segumu, izmanto ķīlīšus, lai lamināts nepieskartos sienai. Veidosies peldošs grīdas pīrāgs, kuru būtiski neietekmēs mitrums, kas rodas, telpu apdzīvojot. 10–15 mm lielās spraugas nosedz ar piemērotas krāsas un stila grīdlīstēm.

Ja plānots grīdlīstēs paslēpt televīzijas vai citu komunikāciju kabeļus, jāizvēlas grīdlīstes ar šim mērķim paredzētiem kanāliem. Praktiski visās PVC grīdlīstēs ir kanāli komunikācijas kabeļu ievietošanai. Grīdlīstu cena ir, sākot no diviem eiro par 2,5 metru garu grīdlīsti.

Lai noteiktu nepieciešamo garumu, jāizmēra sienu garums, ņemot vērā visas nišas un izciļņus. Jāsaskaita iekšējo un ārējo stūru skaits, lai zinātu, cik un kādus savienojošos elementus vajadzēs. Tāpat jāaprēķina noslēguma elementu (labo un kreiso) skaits. Atkarībā no izvēlētā grīdlīstes modeļa, iespējams, būs vajadzīgi arī tām domātie stiprinājumi, kas jāiegādājas atsevišķi.

PADOMI

• Lai ieklātu lamināta dēļus, bez materiāliem vajadzēs arī mērlenti, plastmasas vai koka ķīlīšus, figūrzāģi, ripzāģi vai rokas zāģi ar smalkiem zobiem, uzstūri, zīmuli, gumijas āmuriņu, nelielu koka vai cietas plastmasas klucīti.

• Lamināta dēlīšiem pirms ieklāšanas noteikti jāļauj kādu laiku pastāvēt istabā, kurā to ieklās. Temperatūrai telpā jābūt vismaz 18 grādu, un no dēlīšiem jānoņem polimēru iesaiņojums.

• Vēlams uzzīmēt aptuvenu montāžas shēmu, ņemot vērā dēlīšu platumu un garumu. Piegriežamo lamināta dēlīšu garumam nevajadzētu būt īsākam par 50 cm, bet pēdējās rindas platumam mazākam par 6 cm. Ja šāda situācija veidojas, platumā jāpiegriež arī pirmās rindas dēlīši.

• Dēlīšus iekārto pamīšus. Tas nozīmē, ka otrās rindas dēlīši ir nobīdīti attiecībā pret pirmo rindu par pusi vai trešdaļu. Ņemot vērā telpas īpatnības, jāizvēlas arī klāšanas virziens. Tas ietekmēs arī grīdas rakstu. Vienkāršākie risinājumi – dēlīšus montēt telpas garenvirzienā vai šķērsām tai. Pēdējā gadījumā telpa vizuāli kļūs mazāka.

• Ieklājot grīdu, visbiežāk problēmas rodas vietās, kur to šķērso apkures ierīču caurules. Elegantāk izskatīsies, ja tās it kā būtu montētas pēc lamināta ieklāšanas. Lai panāktu šādu efektu, uz dēlīša precīzi atzīmē cauruļu atrašanās vietas. Izurbj attiecīga diametra caurumus, bet dēlīti pārzāģē precīzi pa urbuma centru. Nu caurules viegli iekļaut dēlītī, kura daļas salīmē ar ūdensizturīgu celtniecības līmi. Lai urbumus vēl vairāk nomaskētu un tajos nekrātos putekļi, izmanto speciālas dekoratīvas uzlikas.

Konsultējis SIA KMT Projekts valdes loceklis Māris Stiprais.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.