Foto – Shutterstock

Kā iekārtot skaistu akvāriju? 0

Skaists akvārijs un tā iemītnieces priecē gan acis, gan sirdi. Īpaši tādā pelēkā gadalaikā kā šī ziema. Kā tikt pie šāda akvārija, padomus sniedz akvāristu kluba valdes priekšsēdētāja vietnieks, akvārists ar 40 gadus ilgu pieredzi RAIVO SKRASTIŅŠ.

Reklāma
Reklāma
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
“Latvija ir iegājusi Nāves spirālē! Ar čurainu lupatu jāpatriec!” Hermanis par politiķiem, kuri valsti ved uz “kapiem”
RAKSTA REDAKTORS
Bez vainas vainīgs? Mirklī, kad trīs bērnu tēva Artūra kontā ienāca 200 eiro, viņš kļuva par bīstamu krāpnieku! 44
Lasīt citas ziņas

* Pirms vedam mājās akvāriju, jāizdomā, kur to novietosim. Akvārijs nedrīkst atrasties pretī logam tiešos saules staros, jo saules ietekmē tajā savairosies aļģes un dažādi mikroorganismi, un to ietekmē ūdens ātri kļūs zaļš.

CITI ŠOBRĪD LASA

* Jāizvēlas stingra, droša pamatne, piemēram, galds, uz kura novietot akvāriju. Īpaši svarīgi tas, ja dzīvojat daudzdzīvokļu mājā un, sagāžoties galdam, varat applūdināt kaimiņus. Pamatne jāapklāj ar kādu mīkstu, amortizējošu materiālu – speciālo paliktni, kas nopērkams zooveikalos, vai arī tūristu paklājiņu, ko ar kancelejas nazi nogriež vajadzīgajā lielumā.

* Iesācējam pietiks ar 30 līdz 60 litrīgu taisnstūra trauku. Nav ieteicams izvēlēties apaļus un pavisam mazus akvārijus, jo tos ir grūti kopt. Pamatā uz katru zivtiņas centimetru rēķina trīs litrus ūdens, bet atsevišķām sugām, piemēram, Tropheus, kuras izaug līdz 12 cm, uz katru zivi rēķina 15 litrus ūdens.

* Ja akvārijā turēsiet nevis vietējās, bet tropu zivis, noteikti jāiegādājas sildītājs ar termoregulatoru, kas nodrošina vēlamo ūdens temperatūru. Regulāri jāpārbauda, vai šī ierīce darbojas. Jāiegādājas arī kvalitatīvs termometrs, ar ko kontrolēt ūdens temperatūru.

* Vajadzīgs arī filtrs, vislabāk ārējais, kas savāc netīrumus un piesātina ūdeni ar skābekli. Sākotnēji pietiks ar filtru, kas maksā dažus desmitus eiro.

* Neiztikt arī bez apgaismojuma. Tas vajadzīgs augiem un akvārija īpašniekam, lai viņš varētu vērot savas zivtiņas. Noderēs arī taimeris, ar ko var regulēt gaismas ilgumu.

* Bez grunts akvārijs izskatās tukšs, turklāt tajā dzīvo un vairojas simtiem baktēriju, kas zivju mītnē palīdz nodrošināt bioloģisko līdzsvaru. Vislabāk izvēlēties 2 – 3 vai 3 – 5 milimetrus rupju grunti, ko ieklāj 3 – 5 cm biezā kārtā.

* Par akvārija dekorācijām īstie akvāristi uzskata tikai akmeņus, siekstas un dzīvos augus. Pilis, mājas, noslīkuši kosmosa kuģi un citas dekorācijas lai paliek veikalu plauktos. Arī mākslīgos augus nav ieteicams izvēlēties, jo tie neražo skābekli.

Reklāma
Reklāma

* Stādot dzīvos augus, ievēro kārtību – lielākos aizmugurē, vidēji augstos – vidusdaļā, zemākos – priekšpusē.

* Jāizdomā, kādu biotopu akvārijā veidosiet. Vai tas būs, piemēram, holandiešu jeb augu akvārijs, kas piemērots noteikta reģiona zivīm, vai mežonīgs akvārijs ar akmeņainu pamatni, kas piemērots Āfrikas lielajos ezeros mītošajām cihlīdām.

* Var darīt arī otrādi – vispirms izvēlēties zivis, kuras vēlaties turēt, uzzināt par tām visu iespējamo informāciju un atbilstoši pielāgot akvāriju. Noteikti jānoskaidro, vai noskatītā zivs ir aktīva dienā vai naktī, kāda ūdens temperatūra tai ir piemērota, cik liela tā izaugs utt. Gadās, ka radībiņa, kura sākotnēji ir tikai dažus centimetrus gara, izaug līdz 40 cm, ar ko akvārija īpašnieks nav rēķinājies. Pieredze liecina, ka zooveikalu pārdevēji ne vienmēr atbild kompetenti.

* Zivis drīkst ielaist tikai tad, kad akvārijā ievietota visa tehnika, iebērta grunts, iestādīti augi, izveidots akmeņu vai siekstu krāvums, turklāt no brīža, kad ietecināts ūdens, pagājušas vismaz divas nedēļas. Šajā laikā ūdenī noris sarežģīti procesi, līdz iestājas bioloģiskais līdzsvars.

* Zooveikalos nopērkami ķīmiskie līdzekļi, ar kuriem it kā var paātrināt ūdens bioloģiskos procesus, bet to darīt nav ieteicams. Pārmaiņām ūdenī jānotiek dabiski.

* Sākumā nevajadzētu iegādāties vairāk par piecām ūdens iemītniecēm. Ja pēc laika akvārijā vēlaties ielaist vēl kādu radībiņu, vispirms pavaicājiet pieredzējušam akvāristam, vai tās savstarpēji labi sadzīvos un neapēdīs viena otru. Piemēram, ja pie pieaugušajām zivīm Tropheus ielaiž jaunuļus, tās nogalina sīkaļas.

* Barību akvāriju zivtiņām zooveikalos izvēlas atkarībā no tā, vai tās pārtiek no gaļas vai augiem. Augēdājas var barot arī ar aļģēm vai sakapātiem ūdens augiem, nātru un pieneņu lapām, gaļēdājas un visēdājas – ar krilu, dafnijām, ciklopiem. Šīs sīkās radībiņas var saķert vietējos ūdeņos. Uzglabā sasaldētas.

* Pieaugušas zivis baro vienu līdz divas, jaunuļus – trīs līdz piecas reizes dienā. Labāk mazāk, nevis pārbarot. Jāseko, lai tie apēd visu barību, neapēstais jāizvāc.

* Akvārija tīrībai jāseko līdzi katru dienu. Ar magnētisko skrāpīti regulāri jātīra stikls. Ja tas ļoti netīrs, stikla tīrīšanai izmanto rokturī iestiprinātu speciālu žileti. Ūdens tīrību nodrošina sifons, kas pievienots dārza laistīšanas šļūtenei. Pateicoties tam, netīrais ūdens aiztek kanalizācijā, bet tīrais pa šo pašu cauruli, kas pieskrūvēta dušas klausulei, akvārijā ieplūst no ūdens krāna.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.