Foto: SHUTTERSTOCK

Kā iegūt dzeramo ūdeni ekstremālos apstākļos? 0

Elīna Kondrāte, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Iespējams, ekstremālās situācijas gadījumam vajadzētu iegādāties ūdens attīrīšanas tabletes, lai varētu lietot jebkuru ūdeni. Internetā ir vairāki piedāvājumi, bet kuras tabletes labāk iegādāties, un kur tās var nopirkt? Pēteris V.

Dzeramais ūdens ir viens no būtiskākajiem cilvēka izdzīvošanas elementiem. Taču krīzes situācijās ūdens apgāde un pieejamība var būt ļoti apgrūtināta, kā to pašlaik varam novērot Ukrainā: tiek sabombardētas ūdensvadu sistēmas, sagrautas kaitīgo atkritumu glabātavas, līdz ar to piesārņojums iekļūst iekšzemes ūdeņos, un dzeramā ūdens pieejamība kļuvusi par ļoti sāpīgu problēmu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Drošības apsvērumu dēļ arī daudzi Latvijas iedzīvotāji vēlas nodrošināties krīzes situācijai un sagatavo 72 stundu izdzīvošanas somu. Tās svarīga sastāvdaļa ir dzeramā ūdens rezerves, kā arī tiek rekomendēts noskaidrot, kā lietojamas ūdens attīrīšanas tabletes, gadījumā ja sagatavotie ūdens krājumi beidzas un ūdens jāiegūst no citiem avotiem. Par to, cik lietderīgi iegādāties ūdens attīrīšanas tabletes un vai tas ir vienīgais ūdens attīrīšanas veids, vaicājām LU Cietvielu fizikas institūta Ķīmijas tehnoloģiju laboratorijas vadītājam Guntaram Vaivaram, kuram ir pieredze iegūt dzeramo ūdeni ekstremālās situācijās, apceļojot Āfrikas valstis.

Ūdens attīrīšanas tabletes – īstermiņa risinājums

Ja nav pieejams tīrs dzeramais ūdens, nākas ūdeni pasmelt no ezera, upes, strautiņa, grāvja, dīķa vai citas ūdenstilpes. Taču šādu ūdeni bez attīrīšanas dzert nav droši, jo tajā var būt bioloģiskais piesārņojums: baktērijas, vīrusi, parazīti, kas var izraisīt kuņģa-zarnu trakta problēmas, kā caureju, vemšanu. Viens no veidiem, kā atbrīvoties no bioloģiskā piesārņojuma, – izmantot ūdens attīrīšanas tabletes. Tableti ieliek ūdenī, rūpīgi izmaisot, izšķīdina, un pēc noteikta laika ūdens ir drošs dzeršanai un ēdiena gatavošanai.

Šādas tabletes mēdz izmantot ceļotāji, kad, dodoties garākos pārgājienos, īpaši uz karstāka klimata valstīm, nav iespējams paņemt līdzi pietiekami daudz dzeramā ūdens. Tās var iegādāties tūrisma preču veikalos. Guntars Vaivars stāsta, ka tabletes atšķiras pēc sastāva. Galvenās aktīvās vielas tabletēs var būt šādas.

Ciāna savienojumi (nātrija dihlorizocianurāts) – šīs tabletes ir neliela izmēra, taču iedarbojas ļoti ātri, ūdens attīrās un ir lietojams uzreiz, līdzko tablete izšķīdusi. Ceļotāji parasti lieto, kad plānots doties uz karsta klimata valstīm, kur ir augsts ūdens piesārņojuma līmenis un arī liela iespēja ātrai dehitratācijai. Ciāna tabletes noderēs, ja dzeramais ūdens jāiegūst un jāattīra ļoti ātri.

Reklāma
Reklāma

Sudraba sāļi – ātras iedarbības, samērā augstas efektivitātes tabletes. Arī paredzētas apstākļiem, kad dzeramo ūdeni vajag uzreiz un nav laika nogaidīt. Mēdz izmantot, pildot militārus uzdevumus, veicot sporta disciplīnas.

Hlors – Eiropas valstīs visbiežāk izmantotās un pieejamākās ūdens attīrīšanas tabletes. Veselībai visnekaitīgākās, taču jārēķinās, ka ūdenim būs jūtams hlora aromāts. Ja tas nav tīkams, trauku var atstāt atvērtu, lai aromāts mazinās. Iedarbība lēnāka – jānogaida aptuveni pusstundu, līdz ūdens ir dzerams.

Jods – arī viens populārākajiem tablešu veidiem Eiropā. Taču to lietošanai ir ierobežojumi. Tās neiesaka izmantot, ja ūdeni dzers mazi bērni, grūtnieces, cilvēki ar vairogdziedzera slimībām vai alerģiju pret jodu. Arī jodam piemīt specifisks aromāts, kas daudziem nepatīk.

“Ūdens attīrīšanas tabletes ir ērti paņemt līdzi, ja dodamies pārgājienos. Tas būs labs risinājums, kā iegūt dzeramo ūdeni krīzes situācijā, taču ne ilgāk kā pāris dienu. Arī ūdens attīrīšanai mājas apstākļos, piemēram, ja ūdens regulāri tiek smelts no upes, tas nebūs racionāli,” pauž Guntars Vaivars. Tā vietā var izmantot visvienkāršāko un nekaitīgāko paņēmienu – ūdeni uzvārīt. “Pietiek ar vienu minūti vārīšanas, lai visi dzīvie mikroorganismi tiktu iznīcināti.”

Ūdens attīrīšanas tabletes attīrīs ūdeni tikai no bioloģiskā piesārņojuma, taču ne no organiskā, ķīmiskā vai radioaktīvā piesārņojuma.

Drošāka attīrīšana ar filtru

Ūdenī var būt arī organiskais piesārņojums, ko izraisa dažādas ķīmiskas vielas, rūpniecisks piesārņojums, dzīvnieku ekskrementi, mikroplastmasa, puvušas augu un dzīvnieku daļas. Ļoti piesārņotam ūdenim ir nepatīkama garša un smarža, dzerot to neattīrītu, sekas var būt vemšana, saindēšanās, vīrusu slimības. No organiskā piesārņojuma atbrīvoties ir sarežģītāk. Drošākais veids ir filtrēšana – filtrs attīrīs ūdeni mehāniski no smilts un māla piemaisījumiem, citām lielākām netīrumu daļiņām, arī no organiskā piesārņojuma (jāizmanto filtrs ar absorbentu, piemēram, kokogles un sudraba), kā arī bioloģiskā piesārņojuma (ja filtram būs antibakteriāls absorbents).

Filtrēšana arī mazinās ūdens nepatīkamo garšu un smaržu. Tomēr ieteicams ūdeni vēl papildus uzvārīt vai pievienot ūdens attīrīšanas tableti. Ūdens filtrēšanai var izmantot, piemēram, filtrēšanas krūzes. Ja jāattīra lielāks ūdens daudzums, var lietot filtru, kam pievienojams ūdenssūknis, taču tam vajadzīga arī elektrība. Turklāt šādu filtru izdzīvošanas somā nevarēs ielikt. “Ja gribam nodrošināties krīzes situācijām, iespējams, vērts apdomāt par portatīvās saules baterijas iegādi. Tā nodrošināsim sev alternatīvu elektrības pieeju,” iesaka Guntars Vaivars.

Tūrisma preču veikalos pieejami arī nelieli, ar roku darbināmi ūdens filtri (kā nelieli pumpji), kā arī ūdens pudeles, kurās ievietots ūdens attīrīšanas filtrs. Arī šādi filtri var labi noderēt krīzes situācijās.

Bet, ja ūdenī piebiruši zari, smiltis vai citi netīrumi, jebkurš filtrs aizsērēs īsā laikā. Tāpēc, pirms ūdeni filtrē, vispirms to var nostādināt. Ja ūdens jāsmeļ, piemēram, no dīķa, blakus var izrakt bedrīti – ūdens caur gruntsūdeņiem lēnām piepildīs bedri, un smiltis un oļi grunts slānī kalpos kā dabisks filtrs, kas jau daļēji attīrīs ūdeni no organiskā piesārņojuma un netīrumiem. Tālāko attīrīšanu paveiks mehāniskais ūdens filtrs.

Viens no efektīviem veidiem, kā attīrīt ūdeni no baktērijām un mikroorganismiem, ir UV gaismas filtri, kas acumirklī dezinficē ūdeni ar ultravioleto starojumu. Krīzes situācijā ērti izmantot nelielus kabatas formāta UV ūdens filtrus, kas darbināmi ar baterijām. Tos var iegādāties tūrisma preču veikalos, lielākoties ārzemju interneta veikalos. Taču pieejami arī lielāka izmēra filtri, kuru lietošanai nepieciešama elektrība. UV filtri ūdeni neatbrīvos no organiskā piesārņojuma vai netīrumiem.

SVARĪGI!

Foto: SHUTTERSTOCK

• Ūdens attīrīšanai paredzētās tabletes ir higroskopiskas, tās viegli šķīst ūdenī. Piemēram, ciāna tabletes parasti ir papīra iepakojumā. Ja tabletes paredzēts uzglabāt, tās papildus jāievieto ūdensnecaurlaidīgā plastmasas maisiņā. Pretējā gadījumā, saskaroties kaut ar nelielu mitrumu, tās izšķīdīs.

• Vienmēr jāpievērš uzmanība lietošanas derīguma termiņam. Ja tas ir beidzies, tabletes vairs neiedarbosies.

• Pirms lieto attīrīto ūdeni, tablete rūpīgi jāizšķīdina, ūdenī nedrīkst palikt neizšķīduši tabletes gabaliņi.

• Lai novērstu risku veselībai, rūpīgi jāizpēta, kā pareizi attiecīgā ražotāja tabletes jālieto: cik ilgi jāiedarbojas, kādās proporcijās jāpievieno ūdenim.

• Ar tabletēm attīrīts ūdens nav paredzēts ilgstošai un regulārai lietošanai. Atsevišķi savienojumi, kas rodas, ūdeni šādi attīrot, ilgtermiņā var būt kaitīgi veselībai.

IEVĒRO!

• Tautas metodes ūdens filtrēšanai nav drošas. Piemēram, ūdenī ievietots sudraba gabaliņš samazinās baktēriju daudzumu, taču, ja ūdens ļoti piesārņots, šādi to nevarēs attīrīt, lai būtu dzerams. Ogle neattīrīs ūdeni no bioloģiskā piesārņojuma, vien samazinās organisko piesārņojumu.

• Drošs dzeršanai nebūs arī neattīrīts lietusūdens, jo tas var būt bioloģiski piesārņots. Traukā savāktu lietusūdeni drīkst lietot tikai vārītu vai attīrītu ar ūdens attīrīšanas tableti. Ja izplatījusies radiācija, lietusūdens būs visbīstamākais, jo būs absorbējis gaisā esošos radioaktīvos putekļus.

• Veselībai drošāk izmantot tekošu, nevis stāvošu ūdeni, jo tajā neveidosies bioloģiskais piesārņojums.

• Ja uz ūdens virsmas redzami eļļaini plankumi, ūdeni var lēnām un mierīgi mēģināt iesmelt no dziļākiem slāņiem un tad attīrīt, tomēr nopietni jāizvērtē šāda ūdens lietošana.

SAISTĪTIE RAKSTI