“Kā iedzeru malku alkohola, tā sākas žagas!” Zinātnieki skaidro, kas tas ir par fenomenu 0
Žagas iedzērušajiem ir reāla problēma, taču mēs pārsteidzoši maz zinām par to, kas tās patiesībā izraisa. Protams, žagas nav sliktākais, kas ar var notikt ar cilvēku pēc iedzeršanas, taču tas noteikti var būt kaitinoši gan.
Klīnisko gadījumu pētījumi patiešām liecina par saistību starp alkohola lietošanu un žagas, tomēr pat Live Science raksta, ka nav zināmi pētījumi, kas īpaši pētītu šīs parādības mehānismu. Tomēr ir vairākas teorijas par to, kā alkohols var izraisīt žagas.
Viens izskaidrojums ir tāds, ka etanols alkoholā izraisa žagas, traucējot normālu nervu signālu plūsmu organismā.
Raksturīgo žagu skaņu izraisa pēkšņa balss saišu aizvēršanās, ko izraisa atkārtotas diafragmas spazmas, – kupolveida muskulis, kas saraujas un atslābinās, lai ievilktu gaisu plaušās un pēc tam izspiestu to atpakaļ. Tāpat kā jebkura cita muskuļa gadījumā, diafragma kustas, reaģējot uz nervu sistēmas radītajiem elektriskajiem impulsiem.
Esošie pētījumi par alkohola ietekmi uz elpošanas sistēmu apstiprina hipotēzi, ka alkohols pasliktina augšējo elpceļu un diafragmas muskuļu normālu darbību, ietekmējot saziņu starp nervu šūnām un muskuļu šķiedrām, un tas var izraisīt žagas, teikts rakstā.
Vēl žagas iedzērušajam var būt saistītas ar gastroezofageālo refluksa slimību (GERD), stāvokli, kurā kuņģa saturs ieplūst barības vadā. Alkohols atslābina gredzenveida muskuļus, kas slēdz barības vadu no kuņģa. “Un, lai gan mēs neesam pārliecināti, vai pastāv tieša saikne starp alkoholu un žagām, mēs zinām, ka žagas ir biežākas cilvēkiem ar šo GERD,” par pētnieku teikto raksta izdevums.