Kā iedrošināt cilvēkus piedalīties Lielajā talkā? 0
Elvīra Pizāne, Lielās talkas koordinatore Rēzeknes novadā: “Esmu piedalījusies talkās, kopš vien sevi atceros. Tas nav nekas jauns ne man, ne citiem mūsu novadniekiem, tā ir tradīcija, kas aizsākusies jau krietni pirms valsts mēroga Lielās talkas.
Uzskatu, ka labākais veids, kā iemācīt cilvēkam attieksmi pret vidi, – iesaistīt viņu sakopšanā, jo tas, kas pats piedalījies, nemēslo un raugās, lai arī neviens cits to nedarītu. Kad iepriekšējos gados ar jauniešiem sakopām ezera pludmali – savācām atkritumus, ar ko piepildījām teju četrus konteinerus –, jauniešu attieksme mainījās, un peldvieta vēl ilgi bija lieliskā kārtībā. Jauniešus un bērnus pie darba un kārtības jāradina laikus. Pēc talkām, pēc labi padarīta darba organizējam kopīgu pikniku, pasēdēšanu, sporta aktivitātes ar mūziku, dziedāšanu un jokiem. Šādi apliecinām, ka, darot kopā, nevis vienam, ir jautrāk – arī strādāt.”
Zane Pīpkalēja, Lielās talkas koordinatore Amatas novadā: “Dalība Lielajā talkā nav pašmērķis. Nav visiem līdzekļiem jācenšas, lai katrs tajā piedalītos. Svarīgi, lai cilvēki sakopj apkārtni un aizdomājas par vidi, kurā dzīvo. Tādēļ arī aicinājām ikvienu padomāt kaut vai par tādiem niekiem kā plastmasas pudeļu saplacināšanu pirms izmešanas. Uzskatu, ka ikviens, kas šajā dienā sakops savu viensētu, būs piedalījies talkā un padarījis Latviju skaistu un tīru. Talku neuztveru tikai kā lapu grābšanu vai atkritumu vākšanu, bet arī socializēšanos, kad pavasara brīvdienā, ar kaimiņiem, draugiem vai domubiedriem kopā strādājot, izrunāt aktuālas lietas un izauklēt jaunas idejas. Paklausieties, par ko runā divas sievietes, kas blakus viena otrai grābj lapas? Viņas visu dzīvi izrunā – par bērniem, vīru, skolu un darbu – tā brīvi un nepiespiesti. Un pie reizes nogrābj kādu zemes gabalu. Un ja vēl pēc talkas ir silta tēja, ceptas desas vai uz ugunskura vārīta zupa! Lieliski pavadīta pavasara brīvdiena! Efektīvākais veids, kā piesaistīt talciniekus, ir personisks kontakts un ieinteresēšana. Aiziet pie kolēģa un teikt: klau, tiekamies sestdien talkā, kopā padarbosimies un pacepsim desiņas! Nedomāju, ka latviešus baida darbs, grūtāk viņiem izlīst no savas komforta zonas un pieņemt, ka atkritumi un talkas attiecas uz mums visiem, un saprast, ka tīra Latvija sākas mūsu attieksmē.”
Kārlis Bružuks, Lielās talkas koordinators Garkalnes novadā: “Piedalīties talkā vai ne, tas katram pašam jāsaprot. Nevar nevienu piespiest. Tas, ko vajag un ko mēs arī darām, – atgādināt, uzmundrināt un aicināt. Mūsu novadnieki katru gadu ir aktīvi talkas dalībnieki, jo tie mums ir svētki. Kopā sanākšana, pastrādāšana brīvā, nepiespiestā un latviskā garā. Izvadājam bezmaksas desiņas un štovētus kāpostus, vakarā rīkojam koncertu un apbalvojam talciniekus ar suvenīriem, pasniedzam goda rakstus. Tā mēs atgādinām, ka visi kopā varam mūsu zemi sakopt, vienlaikus pabūt kopā un lieliski pavadīt dienu. Kuram gan patīk dzīvot nekoptā vidē? Tāpēc arī man pašam ir dabiska vēlme piedalīties sakopšanā, jo tā ir iespēja izrādīt cieņu videi, apkārtējiem cilvēkiem, novadam un savai valstij.”
Līva Kaunese, Lielās talkas koordinatore Jelgavas novadā: “Tos, kas paši ir entuziasma pilni, jāvērš skatīties dziļāk. Ar to es domāju ne vien līdzdarboties talkā, bet arī pievērst uzmanību kaitīgiem ieradumiem gan veselības, gan dabas izpratnē, jo viss ir savstarpēji saistīts. Pasīvos un skeptiskos centos uzrunāt un iedvesmot, gan popularizējot Lielās talkas ideoloģiju, gan nosaucot zaļas rīcības veidus. Rīkoju lekciju ar mērķi aicināt iedzīvotājus lietot veselīgāku uzturu un piekopt veselīgāku dzīvesveidu. Arī skolās stāstīju par atkritumu daudzuma samazināšanu ikdienā. Lai talkas un zaļās domāšanas vēstījums nonāktu līdz iedzīvotājiem, iesaistīju novadā pazīstamas personības – skolotājus, zemniekus u. c. Entuziasms ir lipīgs, un, iedvesmojoties gan no Lielās talkas organizatoriem, gan aktīvajiem kolēģiem pašvaldībā, no draugiem, kā arī no dzīves gudrībām, kuras intensīvi apgūstu pēdējos gados, tas skāra arī mani. Pati talkas diena enerģētiski ir ļoti saistoša – tajā virmo vārdos neizsakāms pozitīvisms, bet gandarījums pēc padarītā ir labākā balva.”
Fakti Lielā talka notiks jau rīt, un tās vadmotīvs šogad ir “Tīra Latvija sākas tavā galvā!”. Pērn Lielajā talkā piedalījās aptuveni 210 000 talcinieku, oficiāli bija pieteiktas apmēram 1400 talkošanas vietas. |