Foto – Shutterstock

Kā ieaudzēt līcijas 1

Man pirms diviem gadiem uzdāvināja parastās līcijas stādu. Iestādīju to aizvējā, zari izauguši apmēram 3 m augsti, bet ziedēja diezgan vēlu. Kad tad līcijai gaidāmi augļi, ja ir jau salnas, un kā tā jākopj, lai ražotu? ANITA IECAVĀ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Kur var iegādāties līciju stādus? Kā šo augu audzēt? I. BĒRZIŅA

Latvijas dārzos audzē divas sugas – parasto un Ķīnas līciju.

CITI ŠOBRĪD LASA

Parastā līcija (Lycium barbarum) ir kultūraugs, dārzbēglis, kas retumis pāriet arī savvaļā – vecu parku apkaimē, upju krastos apdzīvotu vietu tuvumā un ceļmalās. Līcija nav Latvijas savvaļas floras augs. Tā ir Dienvid­eiropas suga, kas dekoratīvo īpašību dēļ plaši ieviesta citās Eiropas daļās un Ziemeļ­āfrikā.

Līcija ir neliels, 1–3 m augsts krūms ar pelēku vai dzeltenpelēku mizu, tieviem, lokveidā līkstošiem zariem, kas izklaidus klāti ar ērkšķiem. Lapas ir pelēkzaļas, ziedi – violeti sārti, garos kātos lapu žāklēs pa vienam vai pušķos. Zied no jūnija līdz septembrim. Ogas ir nelielas, šauri iegarenas, satur alkaloīdus. Ienākas no augusta līdz oktobrim. Uzturā drīkst lietot tikai pilnīgi nogatavojušās ogas, kad tās kļuvušas sarkanas, saldas, sulīgas, garšīgas. Tirdzniecībā ar nosaukumu godži ogas pārdod kaltētas parastās līcijas ogas.

Zemnieku saimniecības ”Lēpes” stādaudzētavā (Garkalnes novadā) tirgo parastās līcijas ‘Big Lifeberry’ stādus. Šķirnei raksturīgs 2 m augsts krūms ar lielākām lapām un ogām (apmēram 2 cm) nekā savvaļas sugai. Pavasarī šajā stādaudzētavā būs pārdošanā arī šķirne ‘Sweet Lifeberry’ – kompakts, ražīgs krūms, kam ienākas sulīgas, spilgti sarkanas, sīkākas un nedaudz saldākas ogas. Stāds maksā 8 eiro.

Ķīnas līcija (Lycium chinense) ir vasarzaļš, nedaudz ērkšķains, 1,5–2 m augsts krūms ar gariem rīkstveida zariem. Lapas ir vienkāršas, veselas, zaļas, ziedi – lavandas krāsā vai gaiši zili. Zied, sākot no jūnija. Tumši oranžās, saldās ogas ar anīsa aromātu nogatavojas augustā–septembrī. Tradicionālajā Ķīnas medicīnā izmanto pneimonijas, klepus, hematemēzes, cukura diabēta ārstēšanā. Grobiņas privātajā botāniskajā dārzā (Grobiņā, Saules ielā 31) pārdošanā ir Ķīnas līcijas lielogu forma; viengadīgs stāds maksā 7 eiro.

Līcijas ir nakteņu dzimtas krāšņumaugi, kam piemīt arī ārstnieciskas īpašības. Ogas novāc, nopurinot uz seguma. Tās var ēst svaigas, žāvēt, pievienot saldajiem ēdieniem, jogurtiem.

Reklāma
Reklāma

Kopumā augi ir ļoti pieticīgi, tomēr tiem vajadzīga saulaina vieta un viegli skāba augsne, kas nedaudz bagātināta ar satrūdējušiem kūtsmēsliem vai kompostu. Pirmos gadus pēc iestādīšanas līcijas vajag piesegt, lai pasargātu no bargāka sala, it īpaši kailsala. Katram uzber pāris spaiņu sausas neitralizētas kūdras. Vēlāk, kad līcijas ir kārtīgi iesakņojušās, piesegt vairs nevajag. Tās sāk ražot aptuveni trešajā gadā pēc iestādīšanas.

Par novēloti uzziedējušo līciju SIA ”Hedera” direktors Raimonds Petrovskis saka tā: – Tas ir labi, ka līcija raženi augusi un zied. Tātad krūms ir iejuties Latvijā. Zied gan pavēlu. Manā dārzā mazie stādiņi šogad ziedēja jūnija beigās. Augs zied tad, kad saņēmis noteiktu siltuma daudzumu noteiktā laika un augšanas periodā. Daudzviet Latvijā tā šogad pietrūka – bija auksta ziema bez sniega, vēss pavasaris un īpatnēja, mainīga vasara. Turklāt līcijas zied tad, kad saņēmušas visas nepieciešamās barības vielas iepriekšējā sezonā.

Arī zemnieku saimniecības ”Lēpes” stādaudzētavas vadītāja Irina Strautiņa ievērojusi, ka šosezon daudzi augi uzvedās neparasti, piemēram, zemenes ziedēja atkārtoti un veidoja ogas. Tāpat dažas līcijas – augiem rudenī veidojās ziedpumpuri, tie nobira. Normāli līcijai jāzied maijā un ogām jāienākas augustā. Garos dzinumus speciāliste iesaka pirmos divus gadus apgriezt pat par 2/3–3/4, lai krūms veidotos kompaktāks. Labāk to darīt agri pavasarī. Apgriežot rudenī, tiek atvērti vārti sēņu slimībām.

Mēslot rudenī nav nepieciešams. Agri pavasarī mērenās devās var piebarot ar ogu krūmiem domāto mēslojumu. Raimonds Petrovskis iesaka nākamajā pavasarī vienreiz mēslot ar ”Flortis” granulēto ilgstošas iedarbības mēslojumu Gold vai Blue un tad paskatīties rezultātus. Nevajadzētu pārcensties ar slāpekļa mēslojumiem un kūtsmēsliem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.