Kā grilēt gudri? Uz grila var gatavot gan veselīgi, gan kaitīgi 0
Mazos daudzumos grilēta gaļa nav bīstama
Autores: Juta Žvira un Linda Rozenbaha, speciāli Veselam.lv
Iestājoties vasaras plaukumam un aktīvajam atvaļinājumu laikam, mēs nozūdam pie dabas krūts, lai ne tikai baudītu draugu un ģimenes kopābūšanu, bet arī iestiprinātos ar gardi ceptiem un sulīgiem šašlika gabaliņiem un citiem grilējumiem. Tomēr vēlamies atgādināt par galvenajiem grilēšanas principiem, kurus neievērojot, varam kaitēt sev un bērniem, kas tos ēd. Turklāt iespējas grilēt ir plašākas nekā tradicionāli pierasts domāt.
Amerikas Savienoto Valstu vēža izpētes institūts savā mājaslapā publicējis 25 pētījumus, kuru rezultāti liecina – nepareizi cepta vai grilēta gaļa var veicināt saslimšanu ar vēzi.
“Grilējot vai cepot gaļu, temperatūrā, kas augstāka par 200 grādiem, veidojas dažādi ķīmiski savienojumi ar kancerogēnu ietekmi – heterocikliskie amīni (HCA) un policikliskie aromātiskie ogļūdeņraži (PAO),” portālam Veselam.lv skaidro veselības centra “Vivendi” uztura speciāliste Eva Kataja.
Speciāliste stāsta, ka HCA savienojumi veidojas tikai dzīvnieku valsts produktos, savukārt PAO rašanos ierosina tauku pilēšana uz oglēm, kas izsauc dūmus un nevēlamo savienojumu izveidi. Tāpat jāatceras par grila virsmas tīrību, jo pussadegušie tauki, kas dažkārt steigā netiek rūpīgi notīrīti, arī var palielināt kancerogēno savienojumu daudzumu grilētajā produktā..
Neskatoties uz pētījumu rezultātiem, kuri apliecina – grilēta un cepta gaļa palielina risku saslimt ar vēzi, speciāliste bilst, ka nav pilnībā jāatsakās no iecienīto ēdienu baudīšanas, jo potenciālie draudi iespējami tad, ja šādu gaļu lietojam katru dienu, kā arī neievērojot grilēšanas pamatprincipus.