Spatifīlai vīst lapas. Kā augu glābt? 0
“Pirms 20 gadiem pārstādītajai spatifīlai pēkšņi lapas kļuva mīkstas. Vai augs iet bojā?” interesējas Vija Mazsalacā.
Augs bez miera perioda
“Ja spatifīla iepriekš tik ilgi augusi un tai nekas nav kaitējis, iespējams, telpaugam mainījies saimnieks vai arī augs ticis iekaltēts un pēc tam pārliets tā, ka ūdens poda paliktnī stāvējis vairākas dienas.
Pārlaistīšanas pazīmes spatifīla parāda pēc pāris nedēļām, kad saknes, ciešot no gaisa trūkuma, sāk atmirt, bet lapām parādās vīšanas pazīmes,” skaidro LU Botāniskā dārza Tropu un subtropu augu laboratorijas vadītāja Ingūna Gudrupa.
Spatifīla ir tropu augs, kam nav miera perioda, tāpēc tā jālaista visu gadu bez pārtraukuma, arī ziemā. Laistot jāatceras – jo telpā augstāka gaisa temperatūra, jo augsne podā ātrāk izžūst. Ja laiks apmācies, mitrs, jālaista mazāk. Pēc katras laistīšanas reizes augsnes virskārtai jāļauj apžūt (ja 2 cm dziļumā augsne ir sausa, vajag laistīt).
Augu vajadzētu pārstādīt jaunā svaigā augsnē, iepriekš rūpīgi novērtējot auga saknes, – ar šķērēm jāizgriež bojātās. Spatifīlai nepieciešama trūdvielām bagāta, ūdenscaurlaidīga augsne ar grants piejaukumu.
Ja saknes apgriež, ieteicams augsnei pievienot arī kokogli (sasmalcinātu aktivētās ogles tableti), lai novērstu pūšanas procesus. Pēc pārstādīšanas laista vienmērīgi, bet nedaudz. Atsāk mēslot, kad augs uzsācis aktīvu augšanu.
Spatifīlu parasti pārstāda ik pēc 3–5 gadiem, jo augs diezgan strauji plešas plašumā. Ja pods pieaudzis pilns ar saknēm, ir daudz jauno dzinumu, tie ir sīki, samazinās ziedēšana, augam trūkst barības vielu, un tas vairs nav tik krāšņs.