Kā glābt gurķus, kuriem parādījusies sakņu kakla puve? 0
“Vairākiem lauka gurķiem sāka parādīties sakņu kakla puve. Ko darīt, lai augus glābtu? ” DAINA RĪGĀ
– Gurķiem bija par aukstu un slapju, tāpēc tie inficējās ar sakņu kakliņa puvi, – skaidro zemnieku saimniecības “Mucenieki” vadītāja Ligita Rezgale. – Izteiktie laika apstākļu kontrasti arī bija galvenais iemesls, kāpēc mūsu saimniecība no konservējamo gurķu audzēšanas atklātā laukā pārgāja uz šo dārzeņu audzēšanu plēves siltumnīcās. Zem seguma gurķi ir pasargāti no puves, turklāt raža ir agrīnāka – šosezon gurķus vācam jau kopš jūnija vidus.
Lai saglābtu stādījumus, dārzeņkope iesaka miglot ar ķīmiskajiem preparātiem. Var izmantot 0,15% Previkuru E 840. Šis līdzeklis nopērkams 100 ml fasējumā, piemēram, dārza centrā “Janvila” (Rīgā, Murjāņu ielā 93) to var iegādāties par 15,65 eiro, bet veikalā “Depo” (K. Ulmaņa gatvē 96) – par 21,49 eiro.
Lai gurķus pasargātu no sakņu kakliņa puves, parasti tos apstrādā profilaktiski, proti, audzējot dēstus kūdras substrātā, pirms piķēšanas samitrinātu kūdru aplaista ar 0,2% preparāta Previkurs šķīdumu. Lai samazinātu infekcijas izplatību, lauka gurķus patlaban var miglot arī ar šķidro Trihodermīnu. Puslitru preparāta atšķaida 5 litros ūdens un smidzina apmēram 20 kvadrātmetru platībā. Puslitrs Trihodermīna maksā 2,50 eiro.
Svarīgi ir laikus profilaktiski apsmidzināt gurķus pret neīsto miltrasu, lai to novērstu vai vismaz aizkavētu. Miglot sāk pirms slimības pazīmju parādīšanās, tas ir, ap 15. jūliju, ar Ridomils Gold MC 68 vai Previkurs E 840 vismaz divas reizes ar 2 nedēļu intervālu.