Kā ģimenes pavada laiku kopā Latvijā 1
Kopīgi pavadīts laiks un regulāri piekoptas tradīcijas ir viens no būtiskākajiem laimīgas ģimenes priekšnosacījumiem, un Latvijas ģimenēm nevar pārmest izdomas trūkumu īpašu notikumu sarīkošanā. Sākot ar svētdienas vakariem bez interneta un beidzot ar Melnā runča dāvanām 13. datumā – laimīgās ģimenes patiešām zina, kā iepriecināt bērnus un stiprināt pāra attiecības, liecina Latvijas iedzīvotāju laimes un ģimenes tradīciju mērījuma Amigo laimes indekss rezultāti.
Sadarbībā ar sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS veiktajā aptaujā noskaidrots, ka cilvēki jūtas laimīgāki tajās ģimenēs, kurās tiek īstenotas dažādas paražas un vairāk laika pavadīts kopīgās aktivitātēs. Tas ne vien uzlabo attiecības ģimenē, bet arī palīdz bērniem izaugt laimīgākiem un pašiem audzināt laimīgāku jauno paaudzi.
Iecienītākā tradīcija – dzimšanas dienas
Neskaitot gada svarīgākos svētkus kā Ziemassvētki, Līgo un Lieldienas, iecienītākais notikums ir dzimšanas dienu svinēšana, ko par savas ģimenes tradīciju uzskata 38% iedzīvotāju, bet vārda dienas kā īpašu notikumu atzīmē 9% respondentu. Desmitā daļa Latvijas ģimeņu regulāri rīko dažādas tematiskās ballītes, piemēram, dārza svētku sezonas atklāšanu pavasarī, 1. maija svinības, zemeņu balli jūnijā, ražas svētkus rudenī un citus, kamēr 9% ģimeņu ierasta lieta ir regulāra došanās ceļojumos pa Latviju vai uz ārzemēm un pārgājieni.
Kā jauna 4. maija tradīcija, kas pieteikta pavisam nesen, ir Baltā galdauta svētki. Jau izsenis galds, kas klāts ar baltu galdautu, ir vieta, ap kuru pulcēties gan ģimenēm, gan draugiem, lai dalītos sajūtās, cienātos ar mielastu un baudītu kopābūšanu.
Ģimenēs, kurās cilvēki jūtas laimīgi, netiek aizmirsts arī par pāra attiecībām. 8% ģimeņu ik gadu tiek svinēti dzīvesbiedru attiecību svētki, kā iepazīšanās vai kāzu diena.