Foto-Shutterstock

Kā garšīgi pagatavot trusi? Šefpavāres Aigas Zvejnieces padomiņi 0

Truša gaļa ir viena no vērtīgākajām, jo satur daudz minerālvielu un vit­amīnu, bet maz taukvielu. Tāpēc šo kalorijām nabago produktu ieteicams lietot uzturā tiem, kuri apņēmušies tievēt. Taču nebūs vīlušies arī citi, uzsver Dailes teātra kafejnīcas šefpavāre Aiga Zvejniece.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Lai nebūtu specifiskā aromāta, gaļu pirms tam mērcē aukstā ūdenī. Ja bijis jauns trusītis, var bez tā iztikt, bet vecāka dzīvnieka gaļa obligāti jāmērcē vismaz pāris stundu vai vēl labāk – līdz pat sešām stundām. Ūdens ik pa laikam jāapmaina.

– Trusis jāgatavo diezgan ilgi, pat vairākas stundas. Ja tas bijis aktīvs, daudz cilpojis, gaļa ir stiegraina, – skaidro šefpavāre. – Vispār jau trusim ir maz gaļas, tas neguļ kūtī kā ruksis un neņemas svarā. Gaļīgākās ir kājas, it īpaši pakaļkājas, bet no pavēderes tikpat kā nav ko ņemt. Veikalā iespējams nopirkt truša kājas atsevišķi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kad jautāju, vai pirms gatavošanas trusi vajadzētu iemarinēt, Aiga Zvejniece saka – to var darīt, taču viņa tā nerīkojas, jo marinējot zūd gaļas maigā garša. – Jo vairāk garšvielu pievieno un ilgāk notur marinādē, jo mazāk truša savdabības. Tas, ko iegūst, līdzinās marinētai vistai!

Šefpavāre uzskata, ka visracionālāk ir truša gaļu šmorēt. Lai pagatavotu, piemēram, sautējumu ar dārzeņiem, trusi sadala gabaliņos un apviļā piparos, sālī, ja gribas bagātīgāku garšu, – arī citrona sulā, zaļumos un ingverā, var pieliet sauso baltvīnu. Ļauj, lai gaļa aptuveni 15 minūtes ievelkas. Pēc tam gaļu uz pannas apcep brūnu. Liek katlā, kurā ieliets nedaudz buljona, pieber sīpolus, burkānus un sautē. Kad gaļa gandrīz mīksta, pieliek vēl burkānus, arī kartupeļus un kāpostus. Dārzeņi vāroties uzņem truša buljonu un sanāk ļoti gardi.

Ja negribas sautējumu, šmorē tikai truša gaļu un, kad tā mīksta, no saldā krējuma un miltiem taisa mērci. To katlā uzlej gatavajai gaļai. Labi garšo kopā ar vārītiem kartupeļiem.

Var pagatavot kotletes, taču, piemēram, četru cilvēku ģimenei ar vienu trusi noteikti būs par maz. Turklāt kotletes jācep tiem, kuriem ir pacietība no kauliem nolobīt visu gaļu. To samaļ, pievieno samaltu speķi (pusei truša liek 250 g samalta speķa), sāli, piparus, sasmalcinātus vai samaltus sīpolus un ķiplokus, sakultu olu. Ja olu būs par daudz, kotletes būs sausas.

Trusim uz muguras ir gaļas strēmeles, kas piemērotas karbonādei. Var izmantot arī gaļu no stilbiem, kur nav cīpslu. Sagriež, izklapē, pārkaisa ar sāli un pipariem, panē miltos un olā. Apcep uz pannas. Tad nedaudz (~ 15 minūtes) pasautē, lai karbonāde būtu mīkstāka.

UZZIŅA

Kas vērtīgs truša gaļā

* Gaļa ir gaiša, mīksta un sulīga, garša līdzīga vistas gaļai.

* Organisms viegli pārstrādā, jo šķiedrvielas ir ļoti plānas un tajās ir maz kolagēna (proteīns, kas veido dzīvnieku saistaudus).

* Arī holesterīna ir maz, toties daudz lecitīna, kas mazina holesterīna sintēzi.

Reklāma
Reklāma

* Regulāra truša gaļas lietošana uzturā veicina normālu vielmaiņu.

* Izmanto dažādu ēdienu pagatavošanai, bet visvairāk – sautēšanai un cepšanai.

PADOMI

Lieliskas piedevas truša gaļai – muskatrieksts, ķiploks, timiāns, dilles, pētersīļi, baziliks, rozmarīns.

Ieteicams gatavot sadalītu trusi, jo katrai tā daļai nepieciešams atšķirīgs gatavošanas laiks.

Truša gaļai nav piemērota augsta temperatūra. Cepot tai jābūt līdz +160 °C.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.