Kā gardāk izcept kēksiņus, kūciņas, virtuļus? 1
Cepot brīvdienu brokastīs ģimenei gardus mazos kēksiņus vai kūciņas, visa māja piepildās ar patīkamu aromātu un svētku izjūtu. Tagad veikalos parādījušās elektriskās virtuļu un kūciņu cepampannas, kuras sola šo darbu paveikt 5 minūtēs. Eksperimentējām, kas iznāk šajā ierīcē un kas – cepeškrāsnī silikona formiņās!
Ražotāji šo elektrisko pannu pozicionē kā dāņu tradicionālo virtuļu pannu, kurā vienā reizē var izcept astoņus. Pārdevēji tepat Latvijā vēl piebilst, ka tā ir ne tikai virtuļu, bet arī kūciņu un kēksiņu panna (uz iepakojuma par to gan nekas nav minēts…).
Nezinu, kā Dānijā, bet Latvijā un bijušās padomijas valstīs virtuļi ir gredzenveida, nevis apaļi kā kēksiņi, un tos cep eļļā, nevis uz tefalvirsmas pannas.
Patiesībā virtuļi vispopulārākie esot Amerikā, kur tos XVII gadsimtā ievedis kāds dāņu ieceļotājs. Viņa ceptās eļļainās gredzenveida kūkas saukušās olykoeks. Tāpēc uzreiz varētu apšaubīt faktu, ka šī tiešām ir dāņu tradicionālā virtuļu panna. Bet veikalos tās ir nopērkamas, un, ja nu patiesi tajās 5 – 7 minūtēs var izcept astoņas kūciņas, kā arī skaistus kēksiņus, ja mājās nav elektriskās cepeškrāsns? Vai tiešām tas ir tik vienkārši?
Elektriskā panna
Ierīce ir ļoti vienkārša. Apakšā ir sildelements, cepšanai nepiedegoša plātne un termostata kontrole. Temperatūru precīzāk nav iespējams kontrolēt – ir tikai ieslēgšanas un izslēgšanas slēdzis. Ražotājs norādījis, ka cepšanas plātni iepriekš nepieciešams iesmērēt ar sviestu vai eļļu, bet tad zūd jēga nepiedegošai virsmai – kāpēc tā vajadzīga? Starp citu, izmēģinot abus variantus, izrādījās, ka vienlīdz labi cept gan ar, gan bez taukvielas!
Panna pirms cepšanas 5 minūtes ir jāuzsilda, tad ar karoti jāieliek mīkla – ¾ no formiņas tilpuma. Var likt arī pildījumu (šokolādi, džemu, ievārījumu), bet tad jāpārliecinās, vai mīkla to pilnīgi pārklāj. Ielikto masu cep, līdz mīkla gar malām paliek brūna (30 sekundes līdz 1 minūtei), tad kūciņa uzmanīgi ar koka iesmiņu jāapgriež otrādi. Turpmāk ik pēc 1 – 2 minūtēm tā jāapgriež, lai abas puses ir vienādi brūnas. Jācep 5 – 7 minūtes, un gatavs. Var pārklāt ar pūdercukuru vai glazūru. Mīklai jābūt diezgan biezai, bet vienlaikus – pietiekami šķidrai, lai to viegli varētu ieliet. Kā notiek praksē?
Pirmkārt, kūciņu virsma jau pēc vienas minūtes ir apdegusi. Panna ir izveidota tā, ka viens sāns strauji ir brūns, kamēr otrs sāns un vidus cepas lēnāk.
Otrkārt, kūciņām ātri tiek aprautas malas, bet vidus paliek jēls (lūk, kāpēc virtuļiem ir gredzena formu – lai vidus nepaliktu neizcepies!).
Treškārt, ar irbuļiem visu laiku grozot kūciņas, tās nevar nesatraumēt, un beigās skata vairs nav….
Cepeškrāsns
To pašu mīklu saliekot silikona formiņās un cepot +200 °C elektriskajā cepeškrāsnī, pēc 25 – 30 minūtēm ieguvu skaistus, apaļus, vienādus kēksiņus. Turklāt ieliec cepties, uzstādi taimeri un aizmirsti! Viss iznācis labi, rezultāts ir aromātisks un gards. Elektrības patēriņš, protams, lielāks, jo cepeškrāsns stundā patērē 2 kW, tātad, vienam cepienam aptuveni 1 kW, kamēr virtuļu panna ar jaudu 650 W – pa 5 minūtēm vien 0,05 kW. Bet tas, liekas, ir vienīgais mīnuss, izmantojot cepeškrāsni. Viss pārējais – garša, izskats un darbs (5 – 7 minūtes grozot kūciņas!) ir 100 % par labu cepšanai elektriskajā krāsnī.
Secinājums
Šī nav tā ierīce, kurā vērts ieguldīt naudu, visdrīzāk, tā ātri vien iegulsies kāda virtuves plaukta dziļākajā stūrī. Elektriskajā virtuļu pannā vienmērīgi izcept kūciņas nevar – no apakšas nāk liels karstums, bet no augšas produkts atdziest. Gan virtuļus, kurus cep eļļā, gan kēksiņus, kurus cep cepeškrāsnī, vajag vienmērīgi izsildīt, lai arī vidus būtu gatavs. To nevar izdarīt uz pannas – ne uz parastās, ne elektriskās…
UZZIŅA • Elektriskās virtuļu un kūciņu pannas maksā vidēji 18 – 20 latus, tās internetā var iegādāties arī ar atlaidi par 12,50 – 14 latiem. • Veikalos var nopirkt arī vafeļpannai līdzīgas elektriskās virtuļu pannas, kuras silda no abām pusēm un kurās vienlaikus var izcept gredzenveida sešus virtuļus. Cena: 20 – 22 lati.
|