Kā ES atbalsta Kambodžu 0
Eiropas Savienībai (ES) attīstības sadarbības politikā Kambodža ir viens no lielākajiem partneriem, un ES atbalsta ar līdzekļiem gan šīs Āzijas valsts valdību, gan dažādas pilsoniskās iniciatīvas. Galvenais ES mērķis Kambodžā ir mazināt nabadzību, kā arī veicināt pilsoniskās iniciatīvas.
Šogad atbalstam Kambodžai ES paredzējusi tērēt ap 40 miljoniem eiro. Šomēnes viesojos Kambodžā, kur ielūkojos dažos ES atbalstītajos projektos.
Rūpējas par zivju resursiem
Sīmrīpas provincē ar ES atbalstu tiek īstenots projekts, ar kuru tiek sniegts atbalsts tradicionālajām zvejnieku kopienām. Līdzīgs atbalsts tiek sniegts arī citām zvejnieku kopienām ap visu lielo Tonlesapas ezeru, kas ir būtisks saldūdens avots Āzijā.
Kampongphlukā redzami ikdienas skati no zvejnieku ģimeņu dzīves – viņi dzīvo mājās uz augstiem koka pāļiem, dažām no tām ir televīzijas antenas. Ik pa laikam pa kanāliem, kas ved uz ezeru, purkšķinot motorus, aizbrauc kāda zvejnieku laiva vai arī laiva ar tūristiem. Starp citu, tūrisms šajā apvidū arī ir viena no iespējām vietējiem iedzīvotājiem, kā gūt papildu ienākumus. Zvejniekiem šī ir arī iespēja uzturēt savu tradicionālo dzīvesveidu un veikt darbu, kura iemaņas cilvēki pārmanto no paaudzes paaudzē.
Satieku šeit vietējo zvejnieci Vornu Hokiju, kura par dzīvi nesūkstās, lai gan strādā vai katru dienu. Parasti zvejā kopā ar diviem citiem zvejniekiem dodas naktī un no rīta atgriežas ar lomu, kuru vēlāk pārdod tirgotājiem. Zvejniece teic, ka viņai darbs patīk, un vienā naktī trīs cilvēku komanda spēj sazvejot lomu sešdesmit dolāru vērtībā, un šī summa tiek dalīta uz visiem laivā sēdošajiem. Var just, ka jaunajai sievietei zvejniecība ir asinīs, jo, kad jautāju, kādi ir viņas nākotnes plāni, viņa atbild, ka labprāt nodarbotos ar zivju apstrādāšanu.
ES rūpējas arī par to, lai vietējie zvejnieki uzturētu pietiekamā daudzumā zivju resursus un tie spētu atjaunoties. Tādēļ ezerā ir izvietotas koka bojas noteiktā perimetrā ar ES simboliku, šajā zonā zvejošana nav atļauta – tas darīts ar mērķi, lai lielajā saldūdens ezerā saglabātu zivju resursus un tie atjaunotos. Ienākumus no zvejniecības vietējās kopienas velta arī izglītībai, piemēram, vietējai skolai, kurā izglītību iegūst zvejnieku bērni. Sīmrīpas provincē ES atbalsta arī vietējās mežsaimniecības kopienas, lai cilvēki rūpētos par koksnes resursiem. Tāpat reģionā un citur Kambodžā tiek sniegts atbalsts zemniekiem, kuri nodarbojas ar bioloģisko lauksaimniecību.
Migrācijas tumšās puses
ES atbalsta arī vairākus sociālos projektus Sīmrīpas provincē, piemēram, finansiāls atbalsts tiek pašpalīdzības projektam, ko īsteno nevalstiskā organizācija “Gruppo di Volontariato Civile”. Kambodžā valdošā nabadzība un zemie iedzīvotāju ienākumi spiež daudzus kambodžiešus darbu meklēt ārzemēs, piemēram, Taizemē, kur ir lielākas algas. Tomēr bieži ir gadījumi, kad darba meklētāji no Kambodžas tiek dažādi apkrāpti un ļaujas lētticībai.
Kad viesojos, nodarbībā kāds no organizācijas mentoriem ap 30 cilvēku lielai grupai stāsta par drošu migrāciju – par to, ka pirms došanās uz ārzemēm nepieciešams sakārtot dokumentus, un par dažādiem vīzu veidiem. Mentors arī aicina programmas dalībniekus dalīties savā pieredzē un pastāstīt, kā darba meklētājiem klājies ārzemēs un ar kādām problēmām viņi saskārušies.
Skaudrs ir kāda četrdesmitgadnieka stāsts. Savulaik viņš nelegāli devies strādāt uz Taizemi – par šo iespēju uzzinājis no kāda paziņas. Meklēt laimi Taizemē viņš devies, lai apgādātu savu ģimeni, kurā aug trīs bērni. Viņš stāsta, ka nelegāli šķērsojis robežu un sācis strādāt kādā celtniecības objektā, taču viņam no nopelnītā palicis pāri maz naudas, jo darba organizētāji prasījuši nesamērīgus līdzekļus par dzīvesvietu, turklāt bijis jāstrādā ilgas darba stundas. Viņš atceras, ka pēc mēneša pametis darbu un sapņojis nokļūt dzimtenē.
Viņš mēģinājis lūgt palīdzību policijai, taču sajaucis policistus ar cilvēkiem, kas izskatījušies līdzīgi policistiem. Viņi esot piedāvājuši nopelnīt naudu uz zvejas kuģa. Taču situācija uz tā bijusi vēl skarbāka – viņš turēts ieslēgts, lai neaizbēgtu, slikti barots, kā arī kuģa īpašnieki uz kuģa paverdzinātajiem cilvēkiem devuši kādu baltu pulverveida vielu, lai viņiem būtu enerģija strādāšanai. “No šīs vielas parādījās enerģija, negribējās ēst, tomēr nejutos labi,” atceras darba meklētājs. Galu galā viņam no kuģa izdevies aizbēgt, kad tas piestājis krastā. “Man teica, ka tā ir vienīgā iespēja aizbēgt, un es to izmantoju,” viņš atceras. Pēc tam vīrietis padevies Taizemes policijai un vēl par imigrācijas noteikumu pārkāpšanu izcietis triju mēnešu apcietinājumu kaimiņvalstī un tikai pēc tam nokļuvis dzimtenē.
Pašpalīdzības grupā var satikt daudzus kambodžiešus, kuri mēģinājuši strādāt Taizemē, bet pret viņiem darba devēju pārstāvji izturējušies negodīgi vai necilvēcīgi. Projekta mērķis ir stāstīt par migrācijas riskiem, jo daudzi tā dalībnieki, par spīti skaudrajai pieredzei, plāno arī nākotnē meklēt darbu ārzemēs.
Populārās kafejnīcas pagalmi
“Friends International Restaurant” ir iecienīta vieta Kambodžas galvaspilsētā Pnompeņā, kuru apmeklē daudzi ārzemnieki, lai ieturētu maltīti. Tomēr kafejnīca ir tūrista skatam redzamā daļa. Apkalpojošais personāls pirms tam ir izgājis organizācijas rīkoto apmācību, un labākie kļuvuši par kafejnīcas darbiniekiem, visi ir gados jauni cilvēki. Daudzi no jauniešiem nākuši no problēmģimenēm vai Kambodžas lauku reģioniem, un pie “Friends International”, kas ir starptautiska organizācija, atraduši iespēju sevi pilnveidot.
Organizācijas pagalmos slēpjas vairākas darbnīcas, kurās jauniešiem tiek mācītas dažādas dzīvē noderīgas prasmes. Katrs no viņiem var izvēlēties vienu prasmi, ko apgūt pastiprināti, – mācīties par oficiantu, frizieri, elektriķi, apgūt motomehāniķa zināšanas, šūšanu un darbu ar virpošanas mehānismiem. Apmācību ideja ir sniegt jauniešiem zināšanas, kuras viņiem noderēs darba tirgū. Ne visi kļūs par oficiantiem “Friends Cafe”, tomēr viņiem būs iespēja strādāt arī citur. Apciemojuma reizē grupa jauniešu mācījās pareizi cept omleti. Vēroju, kā jaunieši ar aizrautību mācās darboties ar elektriskajām ierīcēm un arī kā cits citam lako nagus vai apgriež matus. Tāpat šajā kompleksā jauniešiem ir pieejama skola, kurā māca angļu valodu un etiķeti. Savukārt tūristi var iepirkties “Friends International” veikaliņā, kur pieejami jauniešu gatavotie suvenīri, kas gan maksā vairāk nekā pilsētas tirgos, jo tiek ievērots godīgas tirdzniecības princips.
UZZIŅA
ES atbalsts Kambodžai
Šogad ES projektiem Kambodžā plāno tērēt 40 miljonus eiro.
Divpusējai atbalsta programmai 2014. līdz 2020. gadam paredzēts tērēt 410 miljonus eiro. Atbalsts paredzēts lauksaimniecībai, dabas resursu attīstībai, izglītības atbalstam un labai pārvaldībai, kā arī administratīvajām reformām valstī.
Kambodžā pieejams atbalsts dažādām tematiskajām programmām, piemēram, atbalstot pilsoniskās sabiedrības organizācijas.
Pašlaik visā Kambodžā ES finansē vairāk nekā 70 projektus pāri par 60 miljoniem eiro.