Kā efektīvi mazināt apetīti? Medikamenti vai kuņģa operācija, vai vienkārši pašdisciplīna 4
Vairāki jautājumi, kas attiecas uz apetītes mazināšanu, lai negribētos tik daudz ēst – vieni vaicā par medikamentiem, citi par kuņģa operāciju. Cik tās ir efektīvas? TV24 raidījumam “Uz līnijas” atbildes sniedza gastroenteroloģe, endoskopijas speciāliste Ilona Vilkoite.
Patiesībā jāsaka, ka kuņģa operācija ir ļoti efektīva, bet šādas operācijas netiek veiktas jebkuram, kas to iedomājas, ka vēlas. Ķirurgi ļoti rūpīgi izvērtē pacientus, ko viņi ņem uz operācijām, – liek pacientam arī pirms operācijas pakristies svarā, tikai tad pacients ir motivēts, nianses norāda Vilkoite.
Pēc šīm kuņģa operācijām rezultāti tiešām ir ļoti labi. Protams, jāņem vērā, ka pacientam nāksies saskarties ar dažādiem deficītiem, – viņam sliktāk uzsūksies dzelzs, vitamīni, citas minerālvielas. Bet, ja aptaukošanās pazemina pacientu dzīves kvalitāti, ietekmē locītavas, asinsvadus, sirds veselību, tad šāda operācija ir izvērtējama un rekomendējama.
Runājot par medikamentiem apetītes mazināšanai, speciāliste tomēr norāda, ka šis vairāk tomēr būs endokrinologu lauciņš ja šie apetīti nomācošie medikamenti tiek rekomendēti. Jāņem vērā, protams, jebkura medikamenta blaknes, blakusparādības.
Bieži tiek reklamēti dažādi uztura bagātinātāji, arī absurdas lietas aicināts darīt, piemēram, ābolu etiķis un svars kritīsies – kā to komentē endoskope?.
“Liela efektivitāte šādām pārtikas piedevām nav. Tas droši vien vairāk ir placebo efekts, bet tas nemaz nav slikti. Ābolu etiķis gan ir viela, ko visiem pēc kārtas nerekomendētu. It sevišķi, ja ir funkcionālas saslimšanas gremošanas traktā,” norāda Vilkoite.