Ierobežojumi ikdienā 0
Ja cilvēks ir glābts un sirds vai asinsvadi sadakterēti, un tiek ievēroti visi ārsta ieteikumi, īpašu ierobežojumu dzīvē turpmāk var arī nebūt – ja vien par īpašu apgrūtinājumu neuzskata zāļu lietošanu ikdienā un regulāras veselības pārbaudes, kas ietver arī paškontroli (pulsa, asinsspiediena mērīšanu). “Nereti vienam pacientam vienā reizē jādzer tik daudz zāļu,ka nav iespējams iegaumēt, pret ko īsti ir kura tablete.
Var rasties nevēlēšanās tās lietot, bet iznākums var būt katastrofa – insults vai infarkts,” akcentē ārste.
Ja ierobežojumi bijuši īslaicīgi un pārejoši, būtiski ir apzināties, kas sirds saslimšanu izraisījis, un, cik vien iespējams, riska faktorus novērst. Piemēram, ja stresa dēļ piedzīvots infarkts, taču nu pacients ir veiksmīgi izārstēts, ieteicams apmeklēt psihoterapeitu un pūlēties novērst apstākļus, kas veicinājuši nelāgos pārdzīvojumus, kas kaitējuši sirdij. “Ja pie vainas bijis paaugstināts asinsspiediens, jāsaprot – tā ir mana
lielākā problēma, un ar to jācīnās,” saka Vita Vestmane. Fiziskās aktivitātes sirdsslimniekiem, kuriem ievietoti stenti, protezēti vārstuļi vai ir sirds stimulators, nav aizliegtas, tieši otrādi – tās ir pat ieteicamas atbilstīgi katra konkrētā cilvēka veselības stāvoklim. Dažkārt nav vēlama dalība ekstrēmos sporta veidos, stipro skrējienos vai tamlīdzīgās aktivitātēs ar lielu fizisku piepūli, taču kopumā sirds slimības invalidizējošas arvien retāk. “Invazīvā kardioloģija ir attīstījusies tiktāl, ka cilvēks, kuram atjaunota asinsrite, var iet tālāk. Varbūt ne gluži skriet maratonu.”
Tomēr gadījumā, ja ir izteikta sirds mazspēja, atgriezties agrākajā dzīves komforta zonā vairs nav iespējams, piebilst ārste. “Tad gan brīnumus nav ko gaidīt – tas būs ierobežojošs, ar invaliditāti saistīts faktors. Ja agrāk šāds cilvēks ir darījis fizisku darbu, piemēram, celtniecībā, turpmāk tas nebūs iespējams.”
Arī pacientam, kuram ir vesela slimību buķete vai sirds kādas slimības dēļ ir sevi izsmēlusi un nepieciešama transplantācija, ir jāievēro saudzējošs režīms – dzīvot ar pilnu krūti vairs nav iespējams.
Raksts no žurnāla “36,6°C tematiskā izdevuma “Sirds veselības ceļvedis”