Foto – pexels.com

Atdarinātājs, diplomāts un bezrūpīgais – kā dzimšanas secība ietekmē bērna raksturu 0

Jaunākajam bērnam ir problēmas ar dalīšanos un viņš ir izlutināts, vecākais visus izrīko pēc sirds patikas, bet vidējais ir “iesprūdis”, kaut kur pa vidu. Bērnu psihologs un grāmatas “Born to Rebel” autors Franks Sulovejs atzīst, ka tie nav tikai stereotipi. Secība, kādā bērni piedzimst, ir viena no noteicošajām lietām, kas veido bērna raksturu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Bērna raksturu, protams, nenosaka bioloģiski faktori, bet gan viņa pienākumi attiecībā pret ģimeni un apkārtējiem, kā arī pieeja kādā vecāki audzina jaunāko, vecāko vai vidējo bērnu, portālam “Parents” skaidro Sulovejs.

Vecākais bērns

Kad četrgadīgais Džeks paziņo, ka ēdīs sviestmaizi tikai tad, kad mamma būs nogriezusi maizītei garozu, viņa vecākais brālis, sešgadīgais Ēriks, iejaucās: “Džek, ēd maizi ar visu garozu!” Puišu mamma stāsta, ka bieži vien viņai nākas savam vecākajam dēlam atgādināt, ka ģimenē vecāku lomu pilda mamma un tētis.

CITI ŠOBRĪD LASA

Balstoties uz psihologa Suloveja teoriju, Ērika rīcība šajā situācijā ir ļoti tipiska tieši vecākajiem bērniem. Pirmdzimtie savā uzvedībā cenšas atveidot vecākus, ko Ēriks šajā situācijā dara, disciplinējot savu mazāko brāli.

“Vecākajiem bērniem patīk uzņemties atbildību un būt noteicējiem. Viņiem visbiežāk ir neizsakāmi daudz pašpārliecības,” stāsta psihologs un grāmatas “The Birth Order Book: Why You Are the Way You Are” autors Kevins Līmans. Viņiem nav vecāko brāļu vai māsu, kas ikdienā viņus izsmietu gandrīz par visu, ko viņi dara, tādā veidā nedaudz graujot viņu viņu pašapziņu. Tāpat arī vecāki viņus uztver nopietni, kas visnotaļ ceļ pirmdzimto pašpārliecību un vēlmi būt noteicējiem gandrīz jebkurā dzīves situācijā. Piemēram, psihologa Līmana vadītajā konferencē uzņēmumu vadītājiem, 19 no 20 apmeklētājiem esot bijuši pirmdzimtie. Šis fakts parāda, ka viņi izbauda noteicēja lomu un labprāt vēlas “turēt grožus savās rokās”.

Ļoti bieži pirmdzimtie kļūt par perfekcionistiem, kā nekā pieaugušie nekrāso pāri malām un prot ieliet glāzē pienu tā, lai tas nešļakstās uz visām pusēm. Ja vecāki pret viņu izturas kā pret pieaugušo, tad bērns kā tāds arī uzvedīsies. “Pirmdzimtie vēlas visu izdarīt tieši tā, kā to dara viņu vecāki vai citi pieaugušie. Tāpat viņi vēlas, lai viss izdotos uzreiz,” atzīst Līmans. Taču perfekcionisms var iedzīt viņu stūrī – tavs vecākais bērns vairs nevēlēsies krāsot vai pats liet pienu, jo viņš baidās pieļaut kļūdas. Tās viņu kaitina. Tā vietā, lai no kļūdām mācītos, viņš izvēlas tās nepieļaut vispār. Tāpat pirmdzimtajam var rasties problēmas atzīt to, ka viņam nav taisnība.

Pasaules slaveni pirmdzimtie: Baraks Obama, Hilarija Klintone, Penelope Krūza, Keita Midltone

Iecienītākās pirmdzimto frāzes: “Kāpēc man vienmēr jāuzņemas atbildība par mazāko māsu?”, “Kāpēc es vienmēr tieku vainots visā notiekošajā?”

Vidējais bērns

Trīs bērnu māmiņa Keitija, stāsta, ka viņas vidējais dēls Hobijs, kuram ir četri gadi, ir pilnīgs pretstats savai divus gadus vecākajai māsai Katijai. “Es varu paļauties, ka Katija pati spēs saposties, lai dotos uz skolu, taču ar Hobiju tā nav. Viņš vienmēr lūdz pēc palīdzības visā, ko viņš dara. Dažkārt viņam pat ir jāpalīdz izdarīt lietas, ko viņš jau sen ir spējīgs paveikt patstāvīgi, piemēram, uzvilkt jaku vai iesēsties mašīnā. Un kaut arī Hobijs labprāt spēlējas ar saviem mazajiem brāļiem, viņš nekad necenšas par viņiem parūpēties, kā to dara viņa vecākā māsa,” stāsta Keitija.

Reklāma
Reklāma

Līmans atzīst, ka šādu uzvedību ir novērojis lielākajā daļā vidējo bērnu. “Ta kā noteicēja lomu ir uzņēmies vecākais bērns, vidējais cenšas ieņemt pavisam pretēju nostāju,” viņš skaidro. Šī iemesla dēļ vidējos bērnus ir grūti ielikt kādā noteiktā rāmi. Viņu uzvedība un raksturs veidojas attiecībā pret vecāko māsu vai brāli. Ja vecākais bērns ģimenē ir vecāku mīlulis, tad, visticamāk, arī vidējais bērns pēc iespējas vairāk centīsies iekarot mammas un tēta uzmanību.

Vidējais bērns uzskata, ka vecākajam brālim vienmēr tiek viss, ko viņš grib, bet mazākais nekad netiek vainots savos nedarbos un visi viņu vienmēr ucina. Šī iemesla dēļ vidējie bērni bieži vien izdomā, kā veiksmīgi sarunāt ar vecākiem, lai iegūtu kāroto. Iespējams, viņus pat var salīdzināt ar turkiem, kuri labprāt kaulēsies par labāko cenu vai piedāvājumu. Arī vidējie bērni dzīves laikā šo prasmi veiksmīgi apgūst.

Viņi ir piekrītoši, diplomātiski un spēj atrast kompromisu. Tāpat viņiem nav grūtību pārvarēt vilšanās brīžus. Vidējie bērni visbiežāk ir reālisti. Viņiem ir vismazākā iespēja tikt izlutinātiem, un bieži vien tieši viņi no visiem ģimenes bērniem ir vispatstāvīgākie. Par spīti visām labajām īpašībām, viņi nereti mēdz justies pamesti, jo vecāki ir aizņemti ar mazāko bērnu, bet vecākais jau dzīvo pats savu dzīvi. Šī iemesla dēļ vidējie bērni patvērumu mēdz meklēt pie draugiem, nevis ģimenē.

Pasaules slaveni vidējie bērni: Donalds Tramps, Bils Geits, Princese Diāna un Mārtiņš Luters

Iecienītākās vidējo bērnu frāzes: “Neviens neklausās, ko es saku!”, “Lielais brālis var darīt visu, ko viņam iegribas, visi ucina mazo māsu, bet es jūtos aizmirsts.”

Jaunākais bērns

Divu bērnu māmiņa, Kasandra atzīst, ka pirms otrā bērna piedzimšanas viņa bija daudz apzinīgāka. “Ikdienas es savai vecākajai meitai jautāju, kādu grāmatu viņa šodien skolā lasīja. Bet tagad man nav ne mazākās nojausmas, kādas grāmatas mans jaunākais dēls lasa. Šķiet, ka šo jautājumu viņam neesmu uzdevusi jau vairāk kā mēnesi,” viņa stāsta.

“Kad ģimenē ienāk otrs bērns, vecākiem ir tieksme nedaudz atbrīvoties un ļaut notikumiem iet savu gaitu. Viņi vairs nav jaunie vecāki, kas satraucas par katru bērna soli. Tā rezultātā bieži vien jaunākie bērni “izsprūk sveikā cauri” daudz vieglāk, nekā to viņu vecumā varēja izdarīt vecākie brāļi vai māsas,” atzīst psihologs Līmans. Tāpat jaunākajiem bērniem ir jāuzņemas mazāk atbildības, tāpēc viņi nereti ir bezrūpīgi, vieglprātīgi, draudzīgi un mīl izklaidēties. Visticamāk, ka kādu dienu tavs jaunākais bērns tiks saukts par klases klaunu.

Par spīti tam, viss nav tik rožaini, kā tas izklausās. Jaunākie bērni vienmēr izjūt velmi sacensties ar saviem vecākajiem brāļiem un māsām. Viņi uzskata, ka vecākie ir gudrāki, ātrāki un veiksmīgāki, kas, iespējams, ir taisnība gluži vienkārši tāpēc, ka viņiem ir vairāk gadu. Līdz ar to jaunākais bērns cenšas visiem sevi pierādīt. Tajā pašā laikā jaunākie bērni nereti tiek izlutināti un kļūst par manipulatoriem, kuri ātri vien panāk savu.

Pasaules slaveni jaunākie bērni: Edijs Mērfijs, Halle Berija un Kamerona Diaza

Iecienītākās jaunāko bērnu frāzes: “Kur ir manas bērnības bildes?”, “Kāpēc māsa drīkst, bet es nē?”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.