Kaut arī burkas ir caurspīdīgas, skaidrību ieviesīs, piemēram, uz katra vāciņa uzlīmēts līmlentes gabaliņš, uz kura ar ūdensizturīgu rakstāmo fiksēta informācija par burciņas saturu un iesaldēšanas gadu.
Kaut arī burkas ir caurspīdīgas, skaidrību ieviesīs, piemēram, uz katra vāciņa uzlīmēts līmlentes gabaliņš, uz kura ar ūdensizturīgu rakstāmo fiksēta informācija par burciņas saturu un iesaldēšanas gadu.
Foto: Inita Šteinberga

Lai kopā ar ogām vēderā nenonāk “nezināmas izcelsmes šausmas”. Kā droši saldēt ogas un dārzeņus? 0

Inita Šteinberga, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Tas, ka saldētavā ogas un dārzeņi saglabā visvairāk no savas vērtības, ir vispārzināms fakts. Taču daudzus mulsina tas, ka kopā ar ogām vēderā nonāks nezināmas izcelsmes šausmas no plastmasas sarkofādziņiem.

Kaut arī saldēšanas kastīte ir pirkta pati labākā (dārga un ar speciālu marķējumu), tā tomēr ir un paliek uzticību zaudējusī plastmasa.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā alternatīvu plastmasai saldētavā var likt stikla traukus. Daudziem tas vēl aizvien šķiet nedrošs pasākums.

Taču bažām nav pamata, jo stikls lieliski spēj izturēt gan zemas, gan aukstas temperatūras, ja vien tās krasi nenomaina viena otru.

Kad burciņu izņem no saldētavas, to atkausēt labāk ledusskapī. Taču nekas nenotiks, ja burciņu atstās atlaidināties uz virtuves galda. Ja noņem vāciņu, tad pie ēšanas tiek ātri.

Izvēlas drošo

Taču traukus saldētavā likšanai nevajadzētu meklēt vecmāmiņas pieliekamajā kambarī. Veco laiku stikls atšķiras no mūsdienās lietojamā.

Agrāk pa kādam trauslam un plānam burciņas sānam plīsa vai katrā konservēšanas reizē. Tagad biezās un smagās sieniņas labprāt neplīsīs, pat zemē nomestas.

Saldēšanai lieliski der visas nestandarta burciņas. Bieži tieši laikā būs pat pašas mazākās, ja saldētavā liekamā produkta nav daudz.

Piemēram, sauja sausumā izaugušo gaileņu mērcītei. Saldējot nav svarīgi, lai vāciņi ideāli noslēgtu trauku, kā tas ir ar pagrabā glabājamiem kompotiem un dārzeņu mikšļiem.

Lai gan biezs, tomēr stikls paliek stikls. Drošībai katru burciņu var ielikt plastmasas maisiņā vai aptīt ar to.

Pa burciņu krāvumu nevarēs parakņāties tā, kā pa maisiņu kaudzi, tādēļ saldētavā der ieviest glabāšanas sistēmu (ogas vienā, dārzeņi otrā plaauktā, u. c.).

Reklāma
Reklāma

Gatavo krājumus

Ogas un sagrieztos dārzeņus vispirms ieteicams sasaldēt, izklātus plānā kārtā (var uz pergamenta) un pēc tam sabērt burciņās.

Tad tie arī pēc atsaldēšanas lieliski saglabās formu, viegli varēs atbērt vajadzīgo daudzumu. Ja saldējamām ogām pārkaisa mazliet cukura, tad tās atkusušas būs tvirtākas un gardākas.

Burciņās labi var saliet arī dažādus šķidrumus. Piemēram, sablendētas ogas, sulas. Pat piens nemainīs savu garšu, ja to iesaldēs.

Ogas vai gabaliņos sagrieztus burkānus var bērt gandrīz līdz trauka augšai. Jo īpaši tad, ja tie jau iepriekš sasaldēti.

Šķidrumu drīkst liet tikai apmēram 2/3 no trauka, jo sasalstot tas paaugsies.

Laba ideja – mazajās, plakanajās burciņās sasaldēt sablendētas, svaigas ogas un pašgatavotu saldējumu (katru nākamo kārtu liek, kad iepriekšējā sasalusi). Kad uznāk kāre, servē ar visu trauku.

Lielākais burciņsaldēšanas trūkums – tās aizņem vairāk vietas nekā plastmasas kastītes.

Publikācija sagatavota ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālo atbalstu

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.