Kā droši pieslēgt elektriskās virtenes dārzā, lai labi iecerētais neapdraud ne mājokli, ne svinētājus? 10
Indulis Burka, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
Skaisti izgaismoti koki un mājas fasādes elementi noteikti ir lieliska rota Ziemassvētkos. Par to, kas jāievēro, ierīkojot gaismas virtenes dārzā, lai tas būtu glīti noformēts un virtenes nekaitētu kokiem, žurnālā Praktiskais Latvietis jau rakstīts.
Taču tikpat svarīgi parūpēties par elektrodrošību, lai labi iecerētais pasākums neapdraudētu ne mājokli, ne svētku svinētājus.
Svarīga aizsardzības klase
Par elektrodrošību vērts padomāt jau tirdzniecības vietā, izvēloties mājas un dārza izrotāšanai domātās elektriskā apgaismojuma virtenes. Jāņem vērā, ka ir virtenes, kas paredzētas iekštelpām, un virtenes, kuras drīkst lietot ārējā vidē.
Ražotājs noteikti norādījis uz iesaiņojuma pieļaujamos ekspluatācijas apstākļus simbolu vai piktogrammu veidā, kas nešaubīgi norāda, kur atļauts izmantot ierīci.
Svarīgi, lai izraudzītā elektroierīce būtu pietiekami aizsargāta gan pret putekļiem, gan mitrumu. Ierīces aizsardzības pakāpi norāda ar indeksu IP, kam seko divi cipari.
Pirmais no tiem norāda aizsardzības klasi pret putekļu un cietu daļiņu iekļūšanu ierīcē, otrs – aizsardzību pret mitrumu. Latvijas klimatiskajos apstākļos gan ziemā, gan vasarā ideāli, ja ārā izmantojamo ierīču aizsardzības klase ir IP 65, tā nedrīkstētu būt zemāka par IP 55.
Ņemot vērā, ka virtenes visbiežāk novieto gar jumtu malām vai iestiprina koku zaros, pastāv liels risks, ka ekspluatācijas laikā tām būs jāsadzīvo ar ievērojamu mitruma vai pat ūdens daudzumu. Tāpēc aizsardzības klasei jābūt pēc iespējas augstākai.
Izvēlēties gaismas diožu lentes vai dažādu tipu spuldzītes vairāk ir gaumes jautājums. Jāatceras, ka arī diožu lentēm ir aizsardzības klases un lentēm, kas paredzētas lietošanai ārējā vidē, ir silikona pārklājums, to aizsardzības klase ir IP 65.
Arī pieslēguma vietai jābūt drošai
Tikpat svarīgi, lai pret mitrumu pietiekami aizsargāta būtu arī elektrotīkla kontaktligzda, kas visbiežāk atrodas ārpus telpām. Ārā novietojamo kontaktligzdu aizsardzības klasei jābūt vismaz IP 55.
Šādas aizsardzības klases rozetes nopērkamas, sākot no 2,50 eiro. Ievietojot kontaktligzdā virtenes kontaktdakšu, tās vadam jāveido neliela cilpa, kuras zemākais punkts būtu zem kontaktligzdas līmeņa.
Tādējādi ūdens, kas varētu tecēt pa vadu, cilpas zemākajā punktā nopilēs zemē, un risks, ka tas iekļūs kontaktligzdā, samazināsies.
Elektrotīkla atzars, ko plānots izmantot ārpus ēkas, noteikti jāpapildina ar strāvas noplūdes automātu. Ierīce salīdzina strāvas daudzumu, kas plūst pa fāzes un nulles vadu.
Ja tiek konstatēta atšķirība, kas lielāka par ražotāja noteikto, tas nozīmē, ka kaut kur ķēdē notiek strāvas noplūde, kas bīstama cilvēkam.
Ierīce atslēdz ķēdi 0,2–0,5 sekundēs, un cilvēks, ja arī tajā brīdī pieskāries noplūdes vietai, nepaspēj gūt dzīvībai bīstamu strāvas triecienu.
Mitrā laikā pietiks tikai pieskarties ēkas sienai vai koka stumbram, pie kura pieskaras bojāts vads un ir strāvas noplūde, lai gūtu dzīvībai bīstamu elektrotraumu.
Kontaktligzdā iespraužamu strāvas noplūdes automātu cena ir no 25 eiro. Nav pārāk augsta maksa par iespējamu dzīvības glābšanu.
Tomēr būtu labāk, ja nodrošināta būtu visa ķēde, nevis tikai tās pēdējais posms – gaismas virtene. Šādam automātam arī jābūt pietiekami aizsargātam pret mitrumu vai jāatrodas drošā vietā iekštelpās.
SVARĪGI
• Virtenes stiprināšanai nekādā gadījumā nevajadzētu izmantot metāla stieples vai naglas, kas var pārrīvēt elektrības vadu un kalpot par lielisku vadītāju starp, piemēram, jumtu vai koka stumbru un elektrības vadu. Drošākais veids, kā stiprināt virtenes, – izmantojot plastmasas skaviņas vai savilcējus.
• Ja paredzēts izmantot iepriekšējā gadā lietotās virtenes, rūpīgi jāpārbauda to izolācija. Pamanot kaut vismazākos bojājumus, ierīces lietošana vairs nav droša.