Kā drošāk iepirkties internetā, un kā sevi pasargāt no negodīgiem pārdevējiem? 0
Ja vecs cilvēks pēkšņi sāk saprast, kā darboties ar internetu un ko tas piedāvā, tas nemaz nav labi. Mana sieva, piemēram, kopā ar kaimiņieni sākušas izmantot dažādu pasūtījumu iespējas internetā. Tālākās mantas ir atceļojušas pat no ASV un Ķīnas. Taču, ja pasūtījums nav tāds, kā cerēts (un tas gadās diezgan bieži), var teikt, ka nauda izsviesta vējā, jo nav jau arī neviena čeka uz rokas. Lūdzu, pastāstiet, kas jāzina, iepērkoties internetā, un kā nodrošināties pret negodīgiem pārdevējiem! PĒTERIS JELGAVAS NOVADĀ
Tālāk nav labāk
Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) Patērētāju komunikācijas un informēšanas daļas vecākā konsultante Evija Lene uzsver, ka patērētāju tiesības, iepērkoties interneta veikalos, tiek aizsargātas tikai tad, ja patērētājs iepērkas tādās vietās, kas reģistrētas Eiropas Savienībā (ES). Tomēr, ja patērētājs izvēlas iepirkties interneta veikalos, kuri nav reģistrēti ES, piemēram ASV vai Ķīnā, tad tos neaizsargā Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva par patērētāju tiesībām.
Pirms iepirkšanās internetā rūpīgi jāiepazīstas ar līguma nosacījumiem, jānovērtēpreces cena, kā arī jāpalasa citu patērētāju atsauksmes.
Svarīgi arī Eiropas Savienībā
Ja iepērkaties ES reģistrētā internetveikalā, patērētāja tiesības ir aizsargātas. Taču, izvēloties interneta vietni, kur esat nolēmuši iegādāties preci vai pakalpojumu, pievērsiet uzmanību, vai:
* ir norādīts uzņēmuma nosaukums, reģistrācijas numurs, juridiskā adrese, kontakttālrunis, e-pasta adrese ātrai saziņai;
* interneta vietnē ir skaidra un saprotama informācija par preces galvenajām īpašībām.
Pirms iepirkšanās ieteicams sazināties ar interneta veikalu, lai pārliecinātos, ka tas komunicē ar klientiem un ir reāli sasniedzams, kā arī ir sniegta informācija par preces iegādes, samaksas un piegādes kārtību, atteikuma tiesībām, piegādes termiņiem un cenas sniegtas, ieskaitot PVN. Derētu arī noskaidrot, kādas ir citu patērētāju atsauk-smes, – šādu informāciju var atrast atsauk-smju portālos, jautājot paziņām par viņu iepirkšanās pieredzi. Var izmantot interneta meklētājprogrammas, iespējams, ka ieraksti par izvēlēto vietni parādās kādā blogā vai ziņu slejā. Būtiski arī pārliecināties, vai interneta vietnei ir izveidota tehniskā aizsardzība, kad tiek veikts maksājums vai ievadīti personas dati.
Tehniskā drošība un uzticamības zīmes
Par tehnisko drošību var liecināt:
* pie samaksas un datu ievades, adreses laukā, redzami burti http://…, kas, veicot maksājumu, mainās uz https://…;
* pārlūkprogrammas adreses laukā ir piekaramas atslēgas simbols (vai uzraksts Secured by);
* par pastiprinātu datu ievades drošību var liecināt arī nesalauztas atslēgas simbols.
Patērētāji tiek aicināti pievērst uzmanību uzticamības zīmēm (Trust Mark) un sertifikātiem, ko veikals ieguvis un kādas papildu garantijas tas sniedz. Uzticamības zīmes esamība automātiski negarantē drošāku iepirkšanos, un pastāv arī iespēja, ka interneta veikals šo zīmi izmanto bez atļaujas. Lai paļautos uz šīs zīmes autentiskumu, pārbaudiet tās izdevēja mājaslapā, ko šī zīme nozīmē un ka tā tik tiešām konkrētajam veikalam ir piešķirta.
Viena no uzticamības zīmju (pazīstamas arī kā kvalitātes zīmes) raksturojošām pazīmēm – tās tiek izvietotas interneta lapā kā elektronisks apzīmējums (electronic label). Visbiežāk mērķis ir informēt, ka tiek ievērots noteikts uzvedības kodekss, lai lapas apmeklētājs varētu būt drošs, ka konkrētajam veikalam var uzticēties.
Patlaban vienīgā vienotā uzticamības zīme Eiropas Savienībā attiecībā uz e-komerciju ir Euro-Label. Šī zīme tika izveidota ar Eiropas Komisijas finansiālu atbalstu. Euro-Label nodrošina, ka kompānijas pārdotais produkts ir eksistējošs, pārdošanas nosacījumi ir skaidri un pieejami mājaslapā, pārdevējs ievēro likumus un datu aizsardzību, pēc pasūtījuma veikšanas prece tiks piegādāta un gadījumā, ja ir radušās problēmas, būs pieejama strīdu izšķiršanas iespēja.
UZZIŅA
* Papildus par iepirkšanos internetā var izlasīt: http://ptac.gov.lv/lv/content/pirkumi-ar-elektronisko-sazinas-lidzeklu-starpniecibu.
* Vairāk par Euro-Label var izlasīt: http://www.euro-label.com/en/about-us/index.html.