Foto: Uldis Muzikants

Kā dēstus audzē dārzniecībā “Neslinko” 1

Dārzniecības “Neslinko” saimniece Elga Bražūne, audzējot tomātu dēstus, tos vispirms izpiķē nelielos jogurta trauciņos. Kad augi paaugušies, pēc2–3 nedēļām tos pārstāda puslitra vai lielākos podiņos, lai līdz izstādīšanai siltumnīcā (tas ir aptuveni pēc mēneša) augiem izveidotos stabila sakņu sistēma.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Slinks vīrietis ir nopietna problēma ģimenē… 5 slinkākās zodiaka zīmes vīriešu vidū
Krievi nobijušies: izskanējis aicinājums visiem gatavoties pilnīgai mobilizācijai, lai “stātos pretī Rietumiem” 73
Kokteilis
“Viņa lūdza izgriezt tās ainas…” Meliem īsas kājas! Klajā nācis vēl viens Annas Sedokovas rūpīgi glabātais noslēpums
Lasīt citas ziņas

Gurķus audzējot bez piķēšanas, sēklas uzreiz sēj puslitra plastmasas glāzītēs. Divas trešdaļas no trauciņa piepilda ar substrātu, pēc tam to samitrina, ieliek sēkliņu, vēlreiz apsmidzina ar ūdeni, tad uzber mitru augsni 0,5 cm biezā kārtiņā. Vairāk augsni nemitrina, jo tai jābūt irdenai. Sējumus pārsedz ar plēvi un gaida, kad gurķi sadīgst. Kad stādiņam dīgļlapas izaugušas līdz trauciņa augšmalai, trauciņā substrātu pieber līdz augšmalai. Tas veicina gurķiem attīstīt spēcīgāku sakņu sistēmu un novērš vēlmi stīdzēt.

Ķirbju sēklām ir ciets apvalks, tāpēc tās diennakti mērcē traukā ar siltu ūdeni, ko novieto siltā vietā. Sēklas sēj puslitra trauciņā. Ja, sējot aprīļa beigās, pēc mēneša dēstus vēl nav iespējams izstādīt uz lauka, tie noteikti jāpārstāda lielākā podiņā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Audzējot dēstus uz palodzes sagrieztās caurspīdīgās kefīra vai piena pudelēs, tās nedrīkst turēt tiešos saules staros, citādi augiem var apdegt jaunās saknītes.

Pārtikas trauki – vienai sezonai

Pirms pilda substrātu, lietotie pārtikas trauki rūpīgi jāizskalo ar tīru ūdeni. Lai arī produktu trauki paredzēti vienreizējai lietošanai, mazdārznieki tos bieži izmanto atkārtoti – dēstu audzēšanai. Vākt un glabāt tos ilgāk par vienu sezonu gan nevajadzētu, jo ar laiku karstā saulē tie sairst, tā piesārņojot augsni. Ja vēlas podiņus izmantot vairākkārt, labāk iegādāties speciāli šim mērķim paredzētās kasetes un podiņus.

Pirms sējas jādezinficē

Atkārtoti izmantojamie podiņi un kasetes jāattīra no piekaltušām zemes atliekām. Labāk, ja tos izmazgā uzreiz pēc dēstu izstādīšanas, tad pirms izmantošanas tos atliek tikai dezinficēt. Tam izmanto kālija permanganāta šķīdumu (tam jābūt viegli rozā tonī), trauciņus tajā paturot 15–20 minūtes (kad viena daļa podiņu šādi apstrādāta, šķīdumu izlej, bet nākamajai sagatavo no jauna).

Dezinficētos podiņos var uzreiz pildīt svaigu kūdras substrātu, bet, ja tos paredzēts vēl kādu laiku uzglabāt, tiem jāļauj apžūt (slapji podiņi, ievietoti cits citā, salīp un pēc tam ir grūti atdalāmi).

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.