Projekcija 0
Viena no nekļūdīgām destrukcijas pazīmēm – cilvēks nevēlas redzēt savus trūkumus un izmanto visu, kas ir viņa spēkos, lai izvairītos no atbildības par tiem.
Projekcija ir aizsardzības mehānisms, kuru izmanto, lai izvairītos no atbildības par savām sliktajām rakstura īpašībām un to piedēvēšanu kādam citam. Tādējādi manipulators izvairās atzīt savu vainu, kā arī izvairās no atbildības par sekām.
Lai arī mēs visi kaut kādā mērā izmantojam projekciju, narcistisko traucējumu klīniskais speciālists dr. Martines-Levi atzīmē, ka narcisiem projekcija kļūst par psiholoģiskās vardarbības formu.
Tā vietā, lai atzītu savus trūkumus, nepilnības un kļūdas, narcisi un sociopāti tos noveļ uz saviem neko nenojaušošiem upuriem, pie kam, visnepatīkamākajā un cietsirdīgākajā veidā.
Tā vietā, lai atzītu, ka viņiem nepieciešams nodarboties ar sevi, narcisi iedveš kauna sajūtu savos upuros, pārliekot atbildību par savu uzvedību uz viņiem. Tādā veidā narciss liek citiem izjust kaunu, kuru viņš jūt pats attiecībā uz sevi.
Piemēram, patoloģisks melis var apmelot savu partneri melos; atkarīga sieva var nosaukt savu vīru par “pielipušu”, cenšoties pataisīt par atkarīgu viņu; slikts strādnieks savu priekšnieku var nosaukt par neefektīvu, lai izvairītos no godīgas sarunas par paša lietderīgumu.
Patmīlīgie sadisti dievina spēlēties ar “vainas pārlikšanu”. Spēles mērķi: viņi uzvar, jūs zaudējat. Rezultātā jūs vai visa pasaule ir vainīga it visā, kas noticis ar viņiem. Tādā veidā jūs esat spiesti auklēties ar viņa trauslo ego, bet atbildes vietā jūs tiekat stumts arvien dziļāk pārliecības trūkuma un paškritikas jūrā. Kolosāli izdomāts, vai ne?
Risinājums? “Neprojicējiet” savu līdzjūtību uz destruktīvo cilvēku un nepieņemiet viņa indīgās projekcijas uz sevi. Kā raksta speciālists manipulāciju jautājumos dr. Džordžs Saimons savā grāmatā “Aitas ādā” (George Simon “In Sheep’s Clothing”), – nedrīkst veicināt tālāku jūsu ekspluatāciju.
Narcisi, kā likums, nav ieinteresēti pašanalīzē un pārmaiņās. Ir svarīgi pārtraukt jebkādas attiecības un saites ar destruktīviem cilvēkiem, cik vien ātri iespējams, lai spētu balstīties uz savu realitāti un sākt sevi cienīt. Jums nav pienākums dzīvot citu cilvēku disfunkciju kloākā.