Kā dārzkopībā izmantot skaidas, lai raža patiesi priecētu? 3 vērtīgi padomi 0
Vairāki dārzkopji uzskata skaidas par lielisku mēslojumu, bet citi iebilst pret šādu organisko ķīmiju. Noskaidrosim, kuram ir taisnība. Izrādās – ja skaidas izmanto neatbilstoši noteikumiem, tad dārzeņu kultūru ražīgums ne tikai nepalielināsies, bet pat ievērojami saruks.
Svaigas skaidas – kompostā
No svaigām skaidām lielā daudzumā zemei ir lielāks sliktums nekā labums. Un viss tāpēc, ka augsnes baktērijas, sadalot koksni, visai aktīvi uzsūc slāpekli no auglīgās grunts. Un kultūraugi paliek bez svarīga mikroelementa. Turklāt svaigas koka skaidas satur daudz kultūraugiem kaitīgu vielu. Piemēram, tos pašus sveķus. Tieši tāpēc nedrīkst svaigas skaidas bērt uz tiem vai citiem kultūraugiem.
Daudzi mazdārziņu īpašnieki samet koka skaidas vienā vietā, cerot, ka tās pašas kaut kā satrūdēs. Taču tam būs vajadzīgi gadi. Lieta tāda, ka skaidu kaudze nekad neizmirkst līdz apakšai. Pēc lietus, kad koksne izžūst, virsējā kārtā veidojas sacietējusi garoza. Un skaidas it kā “konservējas”.
Vislabāk no skaidām izveidot kompostu. Saber skaidas kārtās, uzlejot katrai kārtai urīnvielas šķīdumu (170–200 g uz 10 l ūdens). Tad nosedz skaidas ar plēvi un katras 12–14 dienas pārlāpsto. Skaidas sāks sasilt. Aptuveni pēc diviem mēnešiem tās nomelnēs. Tad tās jau varēs izmantot kā organisku mēslojumu.
Slāpeklis + skaidas
Negribi noņemties ar kompostu? Tad vismaz apber skaidas ar jebkādu slāpekļa mēslojumu (20 g uz 1 kg skaidu) un pārroc zemi tieši dobēs.
Ja gatavo augsni kartupeļiem, burkāniem vai tomātiem, tad skaidas, kas sajauktas ar organisko mēslojumu, uzber jau rudenī. Savukārt lecekti gurķiem, ķirbjiem, kāpostiem izveido pavasarī, iestrādājot augsnē sajauktas skaidas kopā ar svaigiem kūtsmēsliem.
Skaidas-mulča
Skaidas var izmantot kā mulču. Tās notur daudz vairāk mitruma nekā, piemēram, kūdra vai komposts. Tajās nav nezāļu sēklu. Un pašas nezāles caur skaidām tikpat kā netiek cauri.
Starp citu, sabojāt augsni ar skaidām nav iespējams – gadu pēc iestrādāšanas zemē tās pilnībā satrūdēs, sāks atdot “apēsto slāpekli”, izaugs raža un arī augsnes struktūra būtiski uzlabosies. Ja esi iestrādājis zemē svaigas skaidas, nākamajā sezonā biežāk piebaro augus ar urīnvielu vai amonija nitrātu.