FOTO. Kā dārzā sakopt rozes pēc lietavām? 0
Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”.
“Kad lietus periods beidzies, rožu dārzā ir daudz darba. Svarīgi apgriezt rozēm vecos ziedus un samēslot tās,” atgādina rožu dārza “Rozītes” saimniece Daila Trubiņa.
Lietus periods rozēm ir stipri nodarījis pāri. Sevišķi tām, kam ir bagātīgi pildīti ziedi, piemēram, angļu rozēm.
Rožu ziedēšanas laiks dažādos reģionos atšķiras. Dažviet tās tikai sāk ziedēt, bet citur ziedēšana jau tuvojās beigām. Diemžēl karstumā bagātīgi uzplaukušās rozes nozied visātrāk.
Nolasa ziedus
Tagad pirmais darbs – ņemt spaini un nogriezt visus pārziedējušos, arī zemei pieliektos un sakapātos ziedus. Tie vairs neatkopsies. Ja ziedkopā ir vairāki ziedi, nogriež tikai vecos, bet pumpurus atstāj. Ja rozei ir viens zieds uz kāta, noziedējušo kopā ar daļu kāta nogriež līdz lapai, kam ir piecas lapiņas. Tas veicinās jaunu dzinumu un ziedu veidošanos.
Savāc arī zemē nokritušās ziedlapiņas un nodzeltējušās lapas.
Dod barību
Kad augs apkopts, to samēslo. Šis ir ļoti labs laiks, lai pabarotu augus, jo tie ir pietiekami sadzērušies, zeme ir mitra.
Izvēlas mēslojumu, kurā nav pārāk daudz slāpekļa. Tagad piemērots ir mēslojums, piemēram, ar NPK attiecību 10–10–20 vai kāds no speciālajiem rožu mēslojumiem.
Devas atkarīgas no mēslojuma veida. Tās varētu būt šādas: ap nelielu krūmu apkaisa sauju granulu, ap lielu ceru – divas trīs saujas barības. Granulēto mēslojumu var aizvietot ar ūdenī šķīstošo mēslojumu. To augi saņems visātrāk. Var arī barot šādi: vispirms dod granulēto mēslojumu, bet pēc četrām–septiņām dienām augu lapas aplaista ar ūdenī šķīstošu mēslojumu (dzeltenais Kristalons, Schulcz u.c.).