Kā padarīt laimīgu teātra skatītāju jaunajā sezonā? 7
Aija Kaukule, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Viens pēc otra lielākie teātri steidz pieteikt notikumiem bagātas jaunās sezonas, taču fonā vīd arī bažas – vai energoresursu krīzē varam cerēt uz biļešu nesadārdzināšanos un vai skatītāju atkal negaida ierobežojumi, labākajā gadījumā, “šaha galdiņa” sēdvietas izrādēs? Teātri rudenim gatavojas radoši un cerīgi, bet – ar pandēmijas mācīto piesardzības bagāžu.
Dailē – mūzikas un biznesa vēriens
Tāpat kā citos teātros, arī Dailes teātrī jau augustā pilnā sparā rit iepriekšējo sezonu iestudējumu izrādes, te arī viesojas patlaban pārbūvi piedzīvojošais Valmieras teātris.
Kā “Latvijas Avīzei” stāsta teātra direktors Juris Žagars, Dailes teātris šajā sezonā piedāvās deviņus jauniestudējumus – sešus Lielajā un trīs – Mazajā zālē. Viena idejiskā vadmotīva šosezon neesot, teic J. Žagars, norādot, ka “teātra galvenais uzdevums ir darīt laimīgu skatītāju”. “Izvēlamies režisorus, kuri var radīt produktus, kas varētu interesēt publiku,” jauno sezonu iezīmē J. Žagars, reizē norādot: “Esam teātris, kas var atļauties paspēlēties ar lielām formām.”
Lielo, pat vērienīgo teātra formu netrūks. Sezonas pirmā pirmizrāde, ko iestudēs Dailes teātra mākslinieciskais direktors Viesturs Kairišs, ir “Farinelli un karalis” – krāšņa Klēras fon Kampenas kostīmdrāma par mūzikas spēku ar Dailes ilggadējo zvaigžņu trio – Rēziju Kalniņu, Artūru Skrastiņu un Ģirtu Ķesteri – galvenajās lomās (pirmizrāde 16. septembrī). Savukārt sezonas apjomīgākais iestudējums gaidāms Ziemassvētkos – Leonarda Bernstaina klasiskā mūzikla “Kandids” iestudējumā piedalīsies Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris (LNSO), galvenajā lomā – dziedātājs Daumants Kalniņš. “Bija plāns, ka LNSO Lielās ģildes remonta laikā pārvāksies pie mums. Lai gan remonts nav sācies, sadarbības projekts paliek, jo mums ir iespējas to īstenot – ir skaņas iekārtas, zāles apjoms, orķestra bedre,” tā J. Žagars.
Uz bažām, vai vērienīgās (un ne tikai) izrādēs pieaugušo enerģijas izmaksu fonā nesadārdzināsies arī tāpat ne lētās izrāžu biļešu cenas – jau šobrīd populārākās izrādes “Rotkho” labākās sēdvietas cena ir 50 eiro –, J. Žagars atbild, ka “Rotkho” ir ārkārtīgi pieprasīta un izmaksu ziņā dārga izrāde, norādot: “Kamēr cilvēki par šādu cenu pērk, un pērk ļoti labi, mēs par tādu pārdosim. Tas ir normāls bizness.” Teātra direktors uzsver, ka pašlaik biļešu cenas saglabātas iepriekšējās sezonas līmenī (10 – 50 eiro) un pieaugošo izmaksu dēļ varētu “svārstīties minimāli”.
Jaunajā sezonā Dailes teātrī režisors Mārtiņš Eihe iestudēs melno jeb “pēcnāves” komēdiju “Pusnakts šovs ar Jūdu Iskariotu”. Gaidāma arī jau Henrika Ibsena lugas “Brands” agrāk plānotā pirmizrāde V. Kairiša režijā. Eiropas garu Dailes teātrī ienesīs viesrežisori: jaunā gruzīnu zvaigzne, režisors Data Tavadze, Dailes teātra publikai jau pazīstamās ungāru režisore Ildiko Gašpāra un britu režisore Emija Mārčanta.
Mazajā zālē un kādā Rīgas dzīvoklī režisore Laura Groza iestudēs Annas Auziņas “Monologus”. Mihails Gruzdovs kopā ar jauno režisoru Klāvu Kristapu Košinu, kurš šogad pievienojies arī Dailes teātra štata aktieriem, iestudēs Nikolaja Gogoļa “Precības”.
Pavasarī Dailes teātrī vēlreiz būs skatāma pagājušās sezonas sensācija – Holivudas zvaigžņu Džona Malkoviča un Ingeborgas Dapkunaites tandēma izrāde “Kokvilnas lauku vientulībā”.
Uz izrādēm, nelaužot papēžus Dailes teātra skvēra būvdarbu ierakumos, šosezon ir cerība tikt no 18. novembra, būvnieki solījuši līdz tam nodot darbus. Ja vēlēšanas neaizkavēs lēmumu procesus, novembrī varētu sākties būvdarbi arī teātra Mazajā zālē.
Seņkova atgriešanās un taupības režīms
Latvijas Nacionālais teātris jauno sezonu sācis ne tikai ar godalgotās izrādes “Pūt, vējiņi”!” atvadīšanos augusta izrāžu sērijā, bet ar jaunu elpu, minētā iestudējuma režisoram Elmāram Seņkovam kļūstot par Nacionālā teātra jauno māksliniecisko vadītāju. Līdz ar E. Seņkovu teātrī ienāk viņa radošā komanda – kustību māksliniece Elīna Gediņa, jaunais muzikālās daļas vadītājs Edgars Mākens un scenogrāfs Reinis Suhanovs.
Cilvēks un likums – tāds esot Nacionālā teātra jaunās sezonas idejiskais pamats. “Ko cilvēkam šobrīd nozīmē likums un kā likums cilvēku ietekmē – šie jautājumi ir aktuāli, kad notiek lielas nepatikšanas ap mums,” “Latvijas Avīzei” stāsta teātra direktors Jānis Vimba.
104. sezonā Nacionālais teātris piedāvās 11 pirmizrādes. Tuvākā gaidāma 15. septembrī Lielajā zālē – pēc Māra Bērziņa 2019. gadā iznākušā romāna motīviem režisore Ināra Slucka iestudē traģikomēdiju “Aizliegtais pianīns”, Saeimas deputātes lomā iejūtoties aktrisei Ditai Lūriņai. Sekos režisores Ingas Tropas veidotais pieaugšanas stāsts – Deivida Harovera drāma “Naži vistās” (22. septembrī). 29. septembrī pirmizrāde ukraiņu režisores Larisas Semirozumenko iestudējumam, drāmai “Suņa māja”. Repertuārā atgriezīsies pirmizrādes bērniem un jauniešiem – pirmā ir Reiņa Suhanova izrāde bērniem “Pinokio piedzīvojumi” (21. oktobrī).
Izrāžu cenrādis Nacionālajā teātrī kopš pagājušās sezonas sadārdzinājuma pagaidām palikšot nemainīgs (10 – 40 eiro), sola teātra vadība. Tiesa, ja kāpšot elektrības, ūdens, gāzes cenas, tad teātra vadība būšot spiesta spriest par biļešu cenu paaugstināšanu. Teātrim dots uzdevums dzīvot taupīgāk enerģijas patēriņa ziņā, taču skatītāju zālē nevajadzēšot drebināties no aukstuma. “Jau pandēmijas laikā samazinājām siltuma, elektrības patēriņu, neapgaismojām teātra fasādi līdz vieniem diviem naktī kā “miera laikos”,” tā J. Vimba.
Liepājā medus garšas nokrāsas
Augustā skatītājus pulcē arī Liepājas teātris – izpārdoti ir koncertuzvedumi “Akāciju palags” un “Latviešu rokenrols” teātra pagalmā. “Agrāk sezonu sākām septembra vidū, bet pandēmijas iespaidā jau pagājušajā vasarā sākām strādāt jūlijā, ātrāk atsākam sezonu arī šogad,” skaidro teātra direktors Herberts Laukšteins.
Liepājas teātra 116. sezonā gaidāmi septiņi jauniestudējumi, ko H. Laukšteins salīdzina ar medus garšu: “Viens no mūsu jauniestudējumiem ir “Medus garša”, bet visa sezona kopumā būs kā dažādas medus garšas – no rūgtas līdz saldai.” Jauniestudējumu sēriju atklās Dž. Dž. Džilindžera jūnijā pirmizrādītā “Līnenas skaistumkaraliene”. 1. oktobrī gaidāms teātra galvenā režisora Dmitrija Petrenko iestudējums “Yen” pusaudžiem. 22. oktobrī – Regnāra Vaivara iestudējums “Igauņu bēres 1999”, janvārī – Matīsa Budovska iestudējums “Dziesmusvētki”, februārī – D. Petrenko iestudējums “Kaija”, martā – Dž. Dž. Džilindžera “Vārdiņš”, maijā – Mārtiņa Kalitas “Medus garša”, jūnijā – Elmāra Seņkova “Grieķu mīti”.
Liepājas teātrī jauniestudējumi šobrīd top par Eiropas fondu līdzekļiem (550 000 eiro). H. Laukšteins cer, ka augošo enerģijas izmaksu dēļ biļešu cenu (8–30 eiro) celt nenāksies, kaut tas neesot izslēgts. Pašlaik uz tālākām rudens izrādēm biļetes tiek tirgotas kā pandēmijā – pēc šaha galdiņa principa. “Ja nebūs pandēmijas ierobežojumu, tirgosim arī pārējās vietas,” piesardzīgi optimistisks ir teātra direktors.
Valmierā – remonts un ģimeniskums
Lai gan Valmieras teātra ēka rekonstrukcijas dēļ ārēji joprojām atgādina drupas, ir atklāta teātra 100. sezona, ko paši valmierieši dēvē par spītības sezonu. “Joprojām esam nepabeigtā ēkā, viesojamies citās spēles vietās un mēģinām saprast, kādi būs būvniecības termiņi,” īsumā situāciju raksturo Valmieras teātra direktore Evita Ašeradena, piebilstot – celt biļešu cenas (13–22 eiro) šosezon neplānojot, ja apstākļi nespiedīšot.
Jaunajā sezonā plānoti astoņi jaundarbi, lielākoties veltīti ģimenes tēmai. Sezonas pirmā pirmizrāde (16. septembrī) būs režisora Elmāra Seņkova iestudējums “Nelabie. Pēc Dostojevska”, Fjodora Dostojevska romāna “Velni” dramatizējums. Novembra sākumā pirmizrāde režisora Toma Treiņa veidotajai izrādei pēc vācu kinorežisora Vernera Hercoga filmas “Ģimenes romāns” motīviem. Jaunā režisore Ilze Bloka veidos iestudējumu bērniem – somu rakstnieka Petra Tamminena stāstu “Kā sagaidīt citplanētieti”. Teātrī strādās arī režisori Reinis Suhanovs, Inese Mičule, Regnārs Vaivars un Indra Roga.
Daugavpilī sāks ar latviešu šausmu stāstiem
Šīs sezonas pirmizrāžu plejādi Daugavpils teātrī 1. oktobrī atklās režisora Georgija Surkova asinis stindzinošs iestudējums latviešu valodā – “Latviešu šausmu stāsti”, kura pamatā ir seši latviešu autoru – Aleksandra Grīna, Mirdzas Bendrupes, Viestura Reimera, Vladimira Kaijaka un Ralfa Kokina – stāsti. Sekos Gunāra Priedes lugas “Zilā” iestudējums Ivara Lūša režijā, kā arī taps “Sprīdītis” latgaliski (režisors Māris Korsiets), savukārt 2023. gada sākumā sadarbībā ar britu aktieri, režisoru Polu Gudvinu taps Viljama Šekspīra lugas “Makbets” iestudējums oriģinālvalodā. Izrāžu biļešu cenas Daugavpilī šobrīd draudzīgākās no visām – 5–25 eiro.
Rekordcena pirmizrādei un kino teātrī
Jaunais Rīgas teātris, kam šī būs pēdējā sezona Tabakas fabrikas telpās, jauniestudējumus izziņos šodien. Kā liecina izrāžu kalendārs, pirmā pirmizrāde gaidāma 9. septembrī – aktrise un režisore Elita Kļaviņa izveidojusi neparastu teātra un kino savienojumu, iestudējot Klodīnes Galeā lugu “Es atgriežos no tālienes”, kā arī tiks izrādīta Elitas Kļaviņas dokumentālā filma “Iļģuciema māsas”.
Plašāku jauniestudējumu pieteikumu vēl gaidām arī Latvijas Nacionālajā operā un baletā (LNOB), taču pirmais jaunums jau zināms – tā būs Franca Lehāra operete “Jautrā atraitne” (22. septembrī). Krāšņa izrāde, kuras labākās sēdvietas var iegādāties par rekordcenu – 55 eiro. Operā sola – tas tikai pirmizrādē, turpmāk cenas būšot iepriekšējās sezonas apmēros (5,95–50 eiro). “Pašu uzstādītais mērķis ir saistībā ar elektroenerģijas cenas palielināšanos nepalielināt biļešu cenas,” teic LNOB valdes loceklis Sandis Voldiņš.