Kā cīnīties ar zemeņu ērci? 0
Kā cīnīties ar zemeņu ērci? Vai ir kādas ķimikālijas to apkarošanai? JĀNIS VENTSPILĪ
Dārzkopības institūta pētnieks Arturs Stalažs skaidro, ka dārzkopji reizēm nesaprot, vai tie ir zemeņu ērces vai zemeņu nematodes bojājumi. Jāņem vērā, ka nematodes postījumus visvieglāk var konstatēt pavasarī (ceri nīkulīgi, kropli, pundurveida), bet ērces – sākot no jūlija, īpaši sausās un saulainās vietās dārzā. Zemeņu ērce (Phytonemus pallidus) ziemo pie lapu kātu pamatnes vai pielapēs. Paši kukaiņi starp dobēm nepārvietojas, bet tos var viegli pārnēsāt ar darbarīkiem vai zemeņu lapām. Ērcēm netīk tieši saules stari, tāpēc tās uzturas cera vidū uz jaunajām lapiņām. Kaitēkļu attīstība aizkavējas pārāk karstā un vēsā laikā. Ja ērces stipri savairojušās, tās sastopamas uz visām auga daļām, arī uz stīgām. Kaitēkļi sūc šūnsulu no zemeņu lapām, tās kļūst dzeltenbrūnas, vēlāk sačokurojas un nokalst. Vasarā uz zemenēm var atrast visu attīstības stadiju īpatņus, jo gadā attīstās 4–5 paaudzes.
Ja ērces izplatītas tikai uz atsevišķiem augiem, tos izrauj un iznīcina. Tūlīt pēc noražošanas (lai netraucētu ieriesties nākamā gada ražai, lai lapojums līdz ziemai būtu labi ataudzis un nepazeminātos augu ziemcietība) lapas apgriež pēc iespējas zemāk. Nogrieztās lapas no stādījuma nekavējoties aizvāc un sadedzina. Nav ieteicams lapas apgriezt karstā laikā, jo tad augiem ir lielāks stress. Darot to sausā laikā, stādījums noteikti jālaista, lai jaunās lapas straujāk ataugtu.
Masveida izplatības gadījumā visi augi jāizrauj un jāiznīcina. Jāgādā jauns, vesels stādāmais materiāls un jāizvēlas vieta, kur zemenes iepriekš nav audzētas vismaz 3–4 gadus.
Augu aizsardzības līdzekļus, piemēram, pieskares iedarbības insekticīdu Envidor (2. reģistrācijas klase), lieto, sākot augt zemeņu lapām vai pēc ražas novākšanas. Deva – 0,4 l uz hektāra.