Kā cīnīties ar sīpolu puvi? 0
“Šogad ļoti pūst sīpoli. Varbūt pirms novākšanas tos vajadzēja ar kaut ko apsmidzināt vai kā citādi apstrādāt, lai labāk glabātos?” Regīna Butāne Daugavpilī
Šovasar daudzviet sējumi un stādījumi pat vairākas dienas pēc kārtas slīka ūdenī. Tas veicināja inficēšanos ar sīpolu kakla puvi un bakteriozēm. Pret kakla puvi Latvijā reģistrēts Signum d.g. Ar šo līdzekli sīpolus sešas nedēļas pirms plānotās ražas novākšanas apsmidzina profilaktiski, pēc 5 – 10 dienām apstrādi atkārto. Taču minētais preparāts pieder pie 2. reģistrācijas klases, tātad pieejams tikai apmācītiem lietotājiem.
Apgūt augu aizsardzības zināšanu minimumu un saņemt apliecību par to var ikviens Latvijas iedzīvotājs bez vecuma ierobežojuma, taču tas prasa laiku un uzņēmību.
Tiem audzētājiem, kuriem šādas apliecības nav un jāiztiek bez Signum, atliek sīpolus strauji novākt un apžāvēt +30 °C. Šis paņēmiens palīdzēs arī tad, ja sīpolus ir inficējušas baktērijas, pret ko nelīdz nekādi ķīmiskie līdzekļi. Sīpolus saliek koka redeļu vai plastmasas kastēs ar lielām spraugām sienās. Piepildītās kastes kādā šķūnī, klētī vai pat tukšā siltumnīcā sakrauj citu uz citas vairākos stāvos. Ieslēdz elektrisko sadzīves ventilatoru – sildītāju un vietā, kur iziet gaisa strūkla, pieliek termometru. Sildītājs jānoregulē tā, lai izplūstošā gaisa temperatūra būtu +30…+32 °C robežās, jo zemāka (+25…+30 °C) veicina gan sīpolu kakla puves, gan bakteriozes attīstību. Sīpolus +30…+32 °C žāvē vairākas dienas, kamēr sīpola kakliņš pilnīgi izžūst, pēc tam gaisa temperatūru var pazemināt līdz +20…+25 °C. Parasti augusta beigās, septembra sākumā gaiss ir gana silts, lai tā papildu uzsildīšana nebūtu vajadzīga.
Apžāvēšanas laikā sīpoli nedrīkst gulēt tieši uz grīdas vai siltumnīcas grunts. Tiem jābūt novietotiem uz apgāztām kastēm vai koka paliktņiem tā, lai starp grīdu un sīpoliem paliktu vismaz 10 cm sprauga labākai gaisa kustībai. Lai straujāk pazustu rīta rasa, siltumnīcā sīpoli katru rītu jāapgriež uz otriem sāniem. Intensīva ventilēšana nepieciešama, līdz pilnībā izkaltušas trīs četras ārējās zvīņas.
Turpmāk sīpolus uzglabā sausā vietā, laiku pa laikam ventilējot ar sausu gaisu. Uzglabājot sīpolus nelielā daudzumā (līdz 1000 kg), sausam gaisam ir lielāka nozīme nekā gaisa temperatūrai. Ja sīpolu ir daudz, gaisa temperatūru jācenšas pakāpeniski pazemināt līdz +5…+6 °C un, regulāri ventilējot, šādā līmenī noturēt visu glabāšanas laiku.