Kā cīnīties ar kaļķainu jeb cietu ūdeni? 0
Lai arī sadzīvē lietotais ūdens liekas dzidrs un tīrs, patiesībā tas satur ļoti daudzus ķīmiskus elementus. Tehnikai kaitīgākais ir kaļķakmens jeb katlakmens, kā to saucam sadzīvē. Kā cīnīties ar kaļķainu jeb cietu ūdeni?
Visbiežāk cietā ūdens problēmu risina, to apstrādājot ar ķīmiskiem mīkstinātājiem. Tomēr tiem ir savi trūkumi. Daudzi speciālisti uzskata, ka reakcijas rezultātā izmainās ūdens ķīmiskais sastāvs, pasliktinot tā kvalitāti un maitājot pat ēdiena garšu.
Ķīmiskās mīkstināšanas iekārtas ir regulāri jāskalo, bet izmantoto ūdeni ar augstu toksisko vielu koncentrāciju parasti ievada kanalizācijā, tā nodarot kaitējumu dabai.
Turklāt ir jātērē arī līdzekļi materiālu iegādei (sāļi, kālija permanganāts, aktīvā ogle utt.). Ķīmisko reaģentu un attiecīgo iekārtu ražošana ir nopietna industrija, kas pelna lielu naudu un izmanto plašu reklāmu. Tomēr – vai šis ir vienīgais risinājums?
Jau krietnu laiku pasaulē pazīst arī tehnoloģijas, kas ūdens ķīmisko sastāvu nemaina. Perspektīvākā šķiet tā magnētiskās apstrādes metode – gan ar elektrības izmantošanu, gan iztiekot bez tās. Piedevām vēl saskaņā ar Eiropas kopienas direktīvu 2000/60/CE jebkuru ķīmisko piedevu izmantošana šai jomā ir jāsamazina vai pat pilnīgi jāizslēdz, ciktāl to atļauj jaunās tehnoloģijas. Pilnīgi autonoma ir magnētiskā metode, kad ūdens apstrādes ierīci (kaļķakmens filtru) veido vairāki dažādas formas un lieluma magnēti, kas novietoti noteiktā konfigurācijā ap ūdensvadu. Spēcīgais magnētiskais lauks iedarbojas uz ūdeni un sagrauj katlakmens (kalcīta) adatveida kristālus, tā aizkavējot jaunu nogulšņu rašanos un veicinot esošo aizskalošanu.
Ūdens magnētiskā apstrāde ļauj ekonomēt ķīmiskos mīkstināšanas līdzekļus un, uzlabojot siltummaiņu darbu, ietaupīt elektroenerģiju, turklāt tā nemaina ūdens organoleptiskās īpašības, labvēlīgi ietekmē veselību un apkārtējo vidi. Magnēti spēj apstrādāt neierobežotu daudzumu ūdens bez tieša kontakta ar to. Piemēram, Spānijā ražotās katlakmens novēršanas ierīces Fluid Force (FF), kas domātas plaša diapazona caurulēm (no 6 mm līdz 600 mm diametrā). Šajos modeļos izmanto spēcīgos neodīma magnētus (agarāk pazina tikai ferīta), kur radītais magnētiskais lauks ir perpendikulārs un gandrīz koncentrisks ūdens plūsmai.
Pēc ūdens apstrādāšanas ar magnētisko lauku ievērojami samazinās ne tikai veļas pulvera patēriņš, kas sola ietaupījumu uzreiz pēc ierīces uzstādīšanas.
Galvenais ieguvums ir elektroenerģijas ekonomija, ko nodrošina uzlabota siltummaiņa, kā arī sadzīves tehnikas resursu ievērojama palielināšanās. Bieži šīs ierīces izmanto, kombinējot ar citu veidu ūdens apstrādi attīrīšanas, dezinficēšanas un filtrēšanas sistēmās, kas ļauj ietaupīt izdevumus to tehniskajai apkalpošanai. Magnēts ir viegli uzstādāms, tam nav vajadzīga apkope, un tas maksā daudz lētāk nekā ūdens ķīmiskās mīkstināšanas iekārtas.
UZZIŅA FF filtra īpašības jau 2002. gada vasarā apstiprinātas ES akreditētās “LGAI” laboratorijas izmēģinājumos Barselonā, kur konstatēts, ka ierīces darbība rada izmaiņas ūdenī esošā kaļķakmens kristāliskajā struktūrā. Pirms uzstādīšanas ūdenī bija galvenokārt kalcīts, mazāk – aragonīts, pēc uzstādīšanas novērota tikai aragonīta kristāliskā struktūra. Slēdzienā minēts, ka kalcija un magnija karbonāta nogulsnējumi, kas izveidojušies pirms apstrādes, izšķīst lēna, bet progresējoša procesa rezultātā. Pierādīts, ka ūdenim ir magnētiskā atmiņa, kas saglabājas divas diennaktis. Konstatēts, ka FF paaugstina ūdens spēju saturēt jonus, samazina pH lielumu un ūdens virsmas spriegumu, tā novēršot katlakmens veidošanos. Oficiālie slēdzieni apstiprinās arī praksē. Piemēram, Rīgā 2004. gadā DzIKS “Pavadonis” Purvciemā divās vienādās deviņu stāvu mājas uzstādīja jaunus siltummezglus, vienā no tiem karstā ūdens kontūru aprīkojot ar FF 801. Pēc eksperimenta termiņa beigām konstatēja, ka šis siltummezgls ūdens sildīšanai izmantojis par 3 % mazāk siltumnesēja, kas nozīmē, ka ierīce atpirkusies jau divos mēnešos. – Daudzviet Latvijā FF ierīces strādā jau astoņus gadus, ļaujot iztikt bez cauruļvadu skalošanas. Konstatēts arī, ka gāzes caurplūdes katlos magnētu pielietošana ļauj ekonomēt ap 30 % gāzes, – stāsta “Fluid Force” pārstāvis Latvijā Jurijs Mozgovojs.
|