Foto: pexels.com

Nevēlamais “sniegs” matos. Kā efektīvi cīnīties ar blaugznām? 0

Blaugznas ir ļoti izplatīta galvas ādas problēma, turklāt labi redzama gan uz matiem, gan tumšāka apģērba, kas bieži sagādā neērtus brīžus. Par to, kāpēc blaugznas rodas un kā tās ārstēt, stāsta SIA Veselības centrs 4 dermatoloģe, triholoģe SANDRA VIZULE.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas
“Blaugznas var rasties ļoti dažādu, individuālu iemeslu dēļ: atkarībā no ādas īpatnībām, cilvēka vecuma, dzīvesveida, lietotajiem matu kopšanas līdzekļiem. Līdz ar to blaugznas ne vienmēr ir viens un tas pats.

Piemēram, kā blaugznas var izpausties ļoti sausa, seborejiska āda. Taču arī ļoti taukaina āda, uz kuras izveidojusies krevele, var izpausties kā blaugznas. Blaugznas var rasties no mikrobu izraisītām slimībām, sēnīšu infekcijām, neirodermatīta gadījumos un citu organisma saslimšanu rezultātā,” skaidro Sandra Vizule.

Pirmā palīdzība – šampūns

CITI ŠOBRĪD LASA

Pamanot blaugznas, cilvēki parasti izvēlas tās novērst ar vienkāršāko un zināmāko veidu – pretblaugznu šampūnu, ko var iegādāties kosmētikas preču veikalos vai aptiekās.

“Ja problēma nav ieilgusi un ir viegli koriģējama, piemēram, pēc ilgākas sauļošanās galvas āda nedaudz apdegusi un sākusi lobīties, pretblaugznu šampūns varētu palīdzēt. Organismam ir ļoti labi pašregulējošie mehānismi, tāpēc neliela problēma ne vienmēr kļūs nopietnāka,” stāsta Sandra Vizule.

Bet, ja problēma ir ieilgusi, šampūns, visticamāk, nepalīdzēs.

“Ja sūdzības nepāriet trijās, maksimāli četrās nedēļās, vajadzētu vērsties pie speciālista – dermatologa vai trihologa, kurš paņems ādas nokasījumu no galvas ādas, veiks pārbaudes un noteiks blaugznu cēloni, kā arī nozīmēs piemērotāko ārstēšanu. Bet, ja āda niez vai ir iekaisusi, pie ārsta jāvēršas pēc iespējas ātrāk!”

Sausa galvas āda

Viens no izplatītākajiem blaugznu cēloņiem, īpaši vasarās, ir sausa galvas āda. “Tā var tikt kairināta no ultravioletajiem stariem – pārmērīga uzturēšanās saulē izsausina ādu, var rasties saules apdegums. Tas var izpausties blaugznu veidā. Tāpēc vasarās ieteicams lietot matus un galvas ādu aizsargājošus losjonus. Ja paredzēts saulē uzturēties ilgāk par pusstundu, noteikti jālieto galvassega,” iesaka ārste.

Sausa āda arī var būt signāls, ka organismam trūkst vitamīnu.

Lai ādas aizsargbarjera stabili funkcionētu, ļoti svarīgi pietiekamā daudzumā uzņemt D vit­amīnu, B grupas vitamīnus, mikroelementus: cinku, selēnu, silīciju, dzelzi. Galvas āda ir nemitīgā kontaktā ar apkārtējo vidi, piesārņojumu gaisā, un ar laiku tas var atstāt sekas uz ādas veselību.

Spēcīgu galvas ādas kairinājumu var izraisīt pārāk agresīvas matu krāsas, nepiemēroti matu kopšanas līdzekļi, ilgviļņi, arī sausie šampūni, kuru sastāvā ir daudz ķīmisku komponentu, smaržvielu, kuru lietošana nebūtu ieteicama alerģiskiem cilvēkiem.

Ādas sabiezējumi

Ziemā, kad bieži valkājam cepuri, vairāk raksturīga galvas ādas taukošanās, arī ādas sabiezējuma, seborejiskās kreveles veidošanās. Šāda vide ir ļoti labvēlīga sēnīšu infekcijām, kas var izraisīt nopietnu iekaisumu un pat matu izkrišanu.

Reklāma
Reklāma

“Ja ir ādas sabiezējuma kārtiņa pa visu galvas ādu un ap matu atverēm izveidojušies keratīna korķīši, no tiem ir jāatbrīvojas, jo neviens ārstnieciskais līdzeklis tiem netiks cauri. Var lietot neitrālu eļļu maskas, piemēram, kokosriekstu eļļu, kas ir viegla un mitrinoša. Eļļu iesmērē galvas ādā uz pusstundu vai ilgāk, pēc tam mazgājot viegli ar nagiem kreveli mēģina noņemt.

Ja āda sūrst un ir iekaisusi, palīdzēs nomierinošas alvejas maskas.

Ja āda nav sakairināta vai iekaisusi, var izmēģināt uz tautas līdzekļu bāzes gatavotus pīlingus. Jebkura skāba vide mazinās sēnīšu mikrofloras aktivitāti.

Mājās var pagatavot etiķskābes pīlingu. Ņem 2 ēdamkarotes jebkura 5% etiķa (ābolu, galda, vīna) un 6 ēdamkarotes ūdens. Šo losjonu uz 15 minūtēm iesmērē galvas ādā pirms mazgāšanas. Var izmantot arī kosmētiskos līdzekļus, kuri satur seboregulējošas sastāvdaļas, jau gatavus augļskābju kompleksus,” iesaka ārste.

Ja galvas ādu nopietni skārusi sēnīšu infekcija un izveidojusies krevele, pret ādu jāizturas ļoti saudzīgi – tauku krevele var izpausties ļoti agresīvi uz matu saknēm, un, to nokasot, kopā ar kreveli var izkrist arī mati.

UZZIŅA
Blaugznas ir atmirušās ādas daļiņas, kas pastiprināti zvīņu veidā atlobās no galvas ādas. Tās ir pelēcīgā vai dzeltenīgā krāsā, nepazūd pēc matu mazgāšanas, ir redzamas uz galvas ādas, matos, ķemmē un uz apģērba. Atkarībā no galvas ādas tipa blaugznas var būt sausas vai taukainas.

SVARĪGI
• Katram ģimenē, īpaši maziem bērniem, nepieciešama sava ķemme, lai nepārnestu sēnīšu dabas mikrofloru, kurās vieglāk iedzīvojas infekcijas. Vismaz reizi mēnesī ķemme jāizmērcē un rūpīgi jānomazgā ar kādu ikdienas mazgāšanas līdzekli, piemēram, ziepēm vai šampūnu.

• Lai izvairītos no bakteriālām infekcijām, atpūšoties viesnīcā vai kūrortā, ieteicams ņemt līdzi savu dvieli, ar kuru slaucīties vai uzklāt uz sauļošanās krēsliem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.