UZZIŅA 10

Par suņiem var sūdzēties PVD, Valsts policijā un pašvaldības policijā.

Reklāma
Reklāma
“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
7 lietas, kas notiek ar ķermeni, ja rītu sāc ar kafijas tasi tukšā dūšā
TV24
Laiks uzzināt atbildi uz šo visiem interesējošo jautājumu! Cik vidēji pelna “Bolt Food” kurjers? 8
Lasīt citas ziņas

Krimināllikumā atbildību nosaka 230.1. pants, kurā teikts, ka par dzīvnieku turēšanas noteikumu pārkāpšanu, ja tās rezultātā cietušajam nodarīts viegls vai vidēja smaguma miesas bojājums, soda ar īslaicīgu brīvības atņemšanu vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu. Ja cietušajam nodarīts smags miesas bojājums vai tā izraisījusi cilvēka nāvi, var sodīt arī ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu.

Administratīvo pārkāpumu kodeksā atbildību nosaka 106. pants – par dzīvnieku turēšanas, labturības, izmantošanas un pārvadāšanas prasību pārkāpšanu izsaka brīdinājumu vai uzliek naudas sodu fiziskajām personām no 7 līdz 350 eiro, bet juridiskajām personām – no 15 līdz 700 eiro. Par bīstama suņa turēšanas prasību pārkāpšanu uzliek naudas sodu fiziskajām personām no 70 līdz 700 eiro, bet juridiskajām personām – no 110 līdz 1400 eiro. Dzīvnieku var arī konfiscēt.

CITI ŠOBRĪD LASA

Civillikumā ir vairāki panti, kas nosaka atlīdzību par mājas kustoņu nodarītiem zaudējumiem.

Foto – Ieva Lūka/LETA

TIESU GADĪJUMI: Piespiedu darbs, naudas sods, pat cietums

Pēdējos sešos gados pēc Krimināllikuma 230. 1. panta kopumā ierosināti 644 kriminālprocesi (skatīt tabulu; vairākumā gadījumu tie saistīti ar suņiem), no kuriem līdz tiesas sodam vai prokurora priekšrakstam par sodu un attiecīgi aizdomās turamā sodīšanai nonākts 68 gadījumos (nav dzirdēts un, caurskatot tiesu spriedumus, neizdevās atrast nevienu attaisnojošu tiesas spriedumu). Pārējos gadījumos lieta izbeigta nozieguma sastāva trūkuma dēļ, tiek izmeklēta vai iztiesāta vai arī vainīgais vienojies par izlīgumu ar cietušo. Ar katru gadu kriminālprocesu skaits samazinās.

Lasot publiski pieejamos tiesas spriedumus, dažbrīd šķiet, ka lasi šausmu stāstus. Sakostas rokas, kājas, zaudētas darbaspējas, cilvēkus vēl ilgi vajā bailes… Tiesa vainīgajiem parasti piemēro (atkarībā no traumu smaguma un notikušā sekām) piespiedu darbu sabiedrības labā, liek kompensēt ārstēšanās izmaksas un morālo traumu. Nosakot sodu, tiesa vērtē, vai iepriekš bijuši pārkāpumi.

Jāpiebilst, ka no visiem manis izlasītajiem spriedumiem neviens nebija par to, ka sodu būtu saņēmis saimnieks, kura suns sakodis pašu ģimenes locekli.

Reklāma
Reklāma

* Kāds pilsonis 2013. gada 22. janvārī pie veikala “Maxima” Rīgā, Maskavas ielā 256 a, izveda pastaigā sev piederošo Stafordšīras terjera šķirnes suni. Tas sakoda kādas kundzes labo augšdelmu un apakšdelmu, kā arī nosmērēja un sabojāja viņas balto 3000 eiro vērto ūdeļādas kažoku. Nodarījums suņa saimniekam izmaksāja 26 aresta dienas un 47 eiro kaitējuma soda naudas par labu cietušajai, kura vēl paturēja tiesības kažoka izmaksas piedzīt civiltiesiskā kārtā.

* Kāds pilsonis 2014. gada 18. jūlijā Ozolnieku novada Cenu pagastā no automobiļa palaida pastaigā savu jaukteni Remu, kas sakoda rokā un kājā kādu no meža iznākušu pensionāri. Lai arī miesas bojājumi kvalificēti kā viegli, cietušai vajadzēja doties uz slimnīcu, vairākus mēnešus mainīt pārsējus, tiesā tika konstatēts, ka saglabājušās rētas un sāpes. Nodarītais vainīgajam izmaksāja 700 eiro (kompensācija cietušajai), divus mēnešus aiz restēm, kā arī vēl trīs gadus cietumā, kas bija palikuši no iepriekšējā soda.

* 2013. gada 9. martā vienā Latgales pilsētā pār kādas mājas 175 cm augstu žogu pārlēca Vidusāzijas aitu suns Joreks (skausta augstums 76 cm, svars 71 kg), kurš uz ielas uzbruka kādai sievietei. Rezultātā – labās plaukstas piektā pirksta naga un vidējās falangas traumatiska amputācija, cita pirksta vaļējs lūzums, abu plaukstu un apakšdelmu plēstas un kostas brūces, kas definējami kā vidēji miesas bojājumi. Cietusī ir ārste, un no tiesas procesa izriet, ka viņa apsvērusi protēzes izgatavošanu, jo bez tās nevar strādāt. Tiesa suņa īpašniekam piesprieda 50 piespiedu darba stundas un samaksāt cietušajai 1500 eiro par ārstēšanos un morālo traumu.

* 2013. gadā pa kādas Smiltenes mājas vārtiem izskrēja suns un pārkoda garāmgājējam divus pirkstus un traumēja gūžu. Sods saimniekam: 100 darba stundas un 2500 eiro cietušajam.

* 2016. gada 14. maijā Madonas pusē kāds taksītis divreiz iekoda apakšstilbā kādai riteņbraucējai. Sods takša saimniecei: 50 darba stundas un 185 eiro cietušajai. 2015. gada 22. jūlijā Jelgavā, kādā kāpņutelpā, suns Čopiks kādai sievietei sakoda pēdu līdz kaulu lūzumiem. Sods suņa saimniekam: 70 darba stundas un 651 eiro cietušajai.

* 2015. gada 26. augustā kādai pastniecei Jelgavas novada Vircavas pagasta kādas mājas pagalmā pieskrēja klāt vācu aitu suns un iekoda augšstilbā. Pastniece bija apdrošināta, kompensāciju tiesai nepieprasīja, tāpēc suņa saimnieks tika sveikā cauri ar 80 darba stundām.

* 2014. gada 8. jūlijā Talsu novada Virbu pagastā saimniece palaida ķēdes suni izskrieties – tas izskrēja no sētas un pēc brīža iekoda kājā pa ceļu ejošai jaunai sievietei. Cietusī tiesā teica, ka pēc sakošanas gan viņa, gan ģimene izjutuši diskomfortu un bailes tuvoties kaimiņu mājai. Ārstēšanās laikā viņai bija jāizdara piecas potes, pēc kurām viņa jutusies slikti, nav varējusi spēlēties ar savu bērnu. Vasaras karstumā trīs mēnešus nav varējusi ne peldēties, ne mazgāties, kā arī nevarēja valkāt īsus svārkus. Sods saimniecei: 90 darba stundas un 426 eiro cietušajai.

* 2013. gada 28. decembrī Ropažu novadā no sētas tika palaists Vidusāzijas aitas suns, kas sabiedriskā vietā uzbruka un saplosīja roku kādai sievietei. Rokā, kas bija sakosta vairākās vietās, palikušas daudzas rētas, tā bieži tirpstot un sāpot. Suņa saimniecei sods: 40 darba stundas un 2402 eiro cietušajai.

* 2013. gada 9. septembrī Rēzeknes novada Ciskādu ciemā Vidusāzijas aitu šķirnes suns uzbruka gar viensētu ejošai kaimiņienei, kurai saplosīja kāju un roku: vairākas plēstas brūces un divi pārkosti kauli. Suņa saimnieks tiesā taisnojās – viņš esot bijis pirmais Latvijas Republikas robežsardzes kinoloģiskā dienesta priekšnieks, eksperts kinologs. Suni iegādājies, jo iepriekš uz lauka tikušas saplosītas kazas. Zinājis, kādu un priekš kam suni iegādājas. Šīs šķirnes suņi savā īpašumā nepieļauj neviena sveša dzīvnieka vai cilvēka iekļūšanu. Radiosēta bijusi pārvilkta pāri ceļam, jo viņš to uzskatījis par savu teritoriju. Tādēļ arī suns to sargājis. Ja viņš būtu zinājis, ka ceļš ir uz pagasta zemes, tad tas nenotiktu. Viņš atzīstot vainu, ka ir nožogojis pagasta ceļu. Suns pildījis savu pienākumu, bet apkārtējiem viņš neesot bīstams, jo nav mācīts uzbrukt cilvēkiem, teica saimnieks. Sievieti pēc uzbrukuma nogādāja slimnīcā, kur viņai visu nakti operēja roku, kas tā arī neatguva visas funkcijas, ar to maz ko varot izdarīt, esot grūti pat apģērbties, jālietojot nervu zāles Sievietei noteica invaliditāti ar 64 eiro lielu pensiju. Suņa saimnieku sodīja ar 960 eiro naudassodu un 2163 eiro kompensāciju cietušajai.

* 2014. gada 29. aprīlī Mārupē suns, izskrienot no mājas pagalma, iekoda no skolas mājās ejošam kaimiņu bērnam vaigā, to daļēji atkožot. Puikam vajadzējis uzlikt 20 šuves, ciest sāpes un neērtības. Tiesā noskaidrojās, ka suns vairākkārt skraidījis savā vaļā pa Mārupi, pat pēc notikušā. Suņa saimnieks, kurš atzina savu vainu, tika sodīts ar 150 darba stundām un 1546 eiro kompensāciju cietušajam.

* 2015. gada 2. augustā Limbažu novada Skultes pagastā suns ārpus sētas uzbruka meitenei, sakožot krūtis, roku un kāju. Kaut arī miesas bojājumi tika klasificēti kā viegli, meitenei nu ir paniskas bailes no suņiem, tāpēc māte pieprasīja 1000 eiro morālo kompensāciju. Tiesa to arī pielēma, kā arī vainīgajam noteica 80 stundas pastrādāt sabiedrības labā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.