VDK čekas pagrabi “Stūra mājā”. Arhīva foto.
VDK čekas pagrabi “Stūra mājā”. Arhīva foto.
Foto: LETA/Edijs Pālēns

Kā būs jārīkojas, lai piekļūtu internetā publicētajiem VDK dokumentiem? 0

Lai piekļūtu Latvijas Nacionālā arhīva (LNA) mājaslapa publicētajiem bijušās Valsts drošības komitejas (VDK) dokumentiem un netieši ar VDK saistītiem dokumentiem, ikvienam būs jāreģistrējas, norādot savu vārdu, uzvārdu, personas kodu, e-pasta adresi, lietotāja vārdu un paroli, paredz valdības otrdien apstiprinātie Ministru kabineta noteikumi.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Lasīt citas ziņas
Saskaņā ar jaunajiem noteikumiem, reģistrēties šo dokumentu piekļuvei varēs arī ārzemnieki,

kuriem būs jānorāda savs identifikācijas kods, kas ierakstīts personu apliecinošā dokumentā, kā arī valsts, kura to izdevusi. Visām reģistrētām personām pirms VDK dokumentu izmantošanas būs jānorāda arī likumīgs VDK dokumentu izmantošanas mērķis.

CITI ŠOBRĪD LASA

Noteikumu projekta anotācijā tiek skaidrots, ka šāda reģistrācija nepieciešama, lai nodrošinātu personas identifikāciju gadījumos, kad saskaņā ar likumu “Par bijušās Valsts drošības komitejas dokumentu saglabāšanu, izmantošanu un personu sadarbības fakta ar VDK konstatēšanu” tā būtu saucama pie atbildības par VDK likumam un Datu regulai neatbilstošu VDK dokumentu vai tajos esošo personas datu izmantošanu.

Savukārt Nacionālā arhīva telpās VDK dokumenti būs izmantojami bez papildu ierobežojumiem, ievērojot LNA noteikto dokumentu izmantošanas kārtību – iesniedzot rakstveida pieprasījumu un uzrādot personas identifikācijas dokumentu.

Kā vēstīts,

Saeima oktobrī pieņēma likumu par bijušās VDK dokumentu publiskošanu internetā šogad.

Pieņemtais likums nosaka publiskot aģentūras alfabētisko un statistisko kartotēku, ārštata operatīvo darbinieku uzskaites kartotēku, kā arī VDK darbinieku telefongrāmatas, kuras satur informāciju par VDK štata darbiniekiem, un arhīvā pieejamos “Latvijas Komunistiskās partijas Centrālās komitejas” aprakstus.

Noteikts, ka Totalitārisma seku dokumentēšanas centrs līdz 3.decembrim nodod šos dokumentus Latvijas Nacionālajam arhīvam publicēšanai tā mājaslapā līdz 31.decembrim.

Paredzēts, ka no 2019.gada 1.maija būs publiski pieejami arī vēl citi VDK dokumenti. Publicēšana notiks pēc to digitalizēšanas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.