Kā bērnus aizsargās likumi. Atbildam lasītājam 0
Grozījumi “Bērnu tiesību aizsardzības likumā” tagad paredz vairākus jauninājumus, kas attiecas uz vecākiem, aizbildņiem un uzraudzītājiem.
Noteikts, ka fiziska vardarbība ir bērna veselībai vai dzīvībai bīstams apzināts spēka pielietojums saskarsmē ar viņu vai apzināta bērna pakļaušana kaitīgu faktoru, tostarp tabakas dūmu iedarbībai. Tas, protams, nenozīmē, ka turpmāk bērnus šķirs no ģimenēm, kur vecāki smēķē, taču liks vismaz aizdomāties par to, ka mazuļiem jāaug tīrā un sakārtotā vidē, kas nekaitē viņu veselībai, uzskata šo labojumu autori. Likuma grozījumi paplašina emocionālās vardarbības definīciju – ja kāds mazuļa klātbūtnē tagad vardarbīgi izturēsies pret viņa tuvinieku, tā skaitīsies arī bērna pašcieņas aizskaršana vai psiholoģiska ietekmēšana.
Jaunais regulējums precizē, ka bez vecāku gādības palikušam bērnam primāri jānodrošina iespēju augt pie aizbildņa vai audžuģimenē, un šādā ārpusģimenes aprūpē bērns atradīsies līdz brīdim, kamēr tas nepieciešams. Taču par aprūpi vecākiem vajadzēs maksāt uzturlīdzekļus aizbildnim, savukārt aizbildnim būs tiesības vērsties tiesā, ja tas netiek darīts. Paredzēti arī gadījumi, kad vecākus atbrīvo no samaksas par bērna ārpusģimenes aprūpes pakalpojumiem, piemēram, ja bērns piedzimis dzimumnozieguma rezultātā.
Ar likumu tagad noteikts pienākums vecākiem vai personām, kuru aprūpē bērns nodots, savas prombūtnes laikā nodrošināt uzraudzību viņam līdz septiņu gadu vecumam.
Definēts arī bērnu uzraudzības pakalpojuma sniedzējs un noteikts tā darbības pamatprincips – pakalpojuma sniegšanas vietā jānodrošina atbilstoša vide, kas nerada draudus drošībai, dzīvībai, veselībai, tikumībai un vispusīgai attīstībai.
Paredzēts izveidot informācijas sistēmu, kurā integrēs valsts un pašvaldību institūciju, kā arī ārstniecības personu ziņas par nepilngadīgajiem, kuriem vajadzīgs atbalsts, un gadījumiem, kad nepieciešami preventīvi pasākumi bērnu aizsardzībai. Likumprojektā ietvertās normas pilnvērtīgāk nodrošinās bērnu tiesību ievērošanu atbilstoši ANO “Konvencijai par bērna tiesībām”, jo īpaši bērniem no sociālā riska grupām un tiem, kuri cieš no vardarbības.