Kā bērns dzird “kā mucā”: eksperte skaidro dzirdes problēmu cēloņus un iespējamos risinājumus 0


TV24 raidījumā “Dr. Apinis” klīnikas HEADLINE otolaringoloģe un LU Dzīvības zinātņu fakultātes docētāja Elīna Eliasa-Vīgante skaidroja nianses un anatomiskās īpatnības saistībā ar iekaisuma procesiem bērnu aizdegunes un dzirdes kanālu apvidū, kas var izraisīt dzirdes un citas veselības problēmas.

Reklāma
Reklāma

Dzirdes problēmas un to cēloņi

Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Eliasa-Vīgante norāda, ka vecāki nereti vēršas pie speciālistiem, ja bērnam ir dzirdes traucējumi, kas izpaužas kā vājināta dzirdes uztvere vai sajūta, ka bērns “dzird kā mucā”. Tas ir saistīts ar šķidruma uzkrāšanos vidusausī, ko bieži izraisa aizdegunes mandeles iekaisums. “Bērniem dzirdes kanāls, kas savieno ausi ar degunu, ir īsāks un vieglāk pieejams infekcijām,” iemeslus skaidro speciāliste.

Ja aizdegunes mandeles ir palielinātas vai hroniski iekaisušas, tās var radīt šķidruma uzkrāšanos un vidusauss iekaisumu. “Ne vienmēr saslimšanas smagumu nosaka mandeļu izmērs – pat neliela, bet iekaisusi mandele var radīt būtiskus sarežģījumus.”

Diagnostika un ārstēšana

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai noteiktu problēmu, speciālists izvērtē bērna aizdegunes un vidusausu stāvokli. Dzirdes pasliktināšanās bieži vien ir saistīta ar šķidruma uzkrāšanos ausī, kas var būt pamanāms jau vizuāli. “Skatoties no augšas, mēs redzam, ka bungplēvīte nav caurspīdīga vai ir ievilkta, un tas norāda uz šķidruma koncentrāciju vidusausī,” komentē Eliasa-Vīgante.

Ja medikamentozā terapija nenodrošina rezultātus, jāveic nopietnāka iejaukšanās. Tā ir procedūra, kuras laikā ausī tiek ievietota ventilācijas caurulīte, tas ir ātri un droši. “Mazam bērnam šī operācija anestēzijā un aizņem īsu laiku – tiek veikts neliels iegriezums bungplēvītē, šķidrums tiek atsūknēts, un tiek ievietota ventilācijas caurulīte, lai nodrošinātu gaisa plūsmu,” stāsta speciāliste. Dzirdes uzlabošanās bieži vien ir jūtama uzreiz pēc procedūras.

Laicīgi atklātas un risinātas dzirdes problēmas var būtiski uzlabot bērna dzīves kvalitāti un attīstību. “Mēs vēlamies, lai bērns dzirdētu labi, jo citādi tas varētu radīt iespējamas problēmas nākotnē, kas varētu ietekmēt viņa komunikāciju, mācības un attīstību,” labas dzirdes nozīmi uzsver Eliasa-Vīgante.

Vairāk skaties video!

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.