Kā bērnam savaldīt emocijas? Kā lietot zāles? ATBILDES uz LA.LV lasītāju jautājumiem 0
Ārste psihoterapeite Anžela Pavloviča atbild uz LA.LV lasītāju jautājumiem. Līdz 9. janvārim vēl iespējams uzdot savu jautājumu ŠEIT!
Vēlos ar savu mazdēlu (9gadi) konsultāciju pie bērnu psihoterapeita. Lūdzu man iesakiet ārstu, pie kā varu pierakstīties uz konsultāciju. Dzīvoju Ugālē,Ventspils novadā.
Es ieteiktu vērsties pie ārsta psihoterapeita. Informāciju par ārstiem psihoterapeitiem, kas strādā ar bērniem, var atrast Latvijas Psihoterapeitu Asociācijas mājas lapā www.arstipsihoterapeiti.lv , sadaļā „Bērnu psihoterapija”. Tur Jūs atradīsiet informāciju par ārstu kvalifikāciju un arī kontaktinformāciju.
Vai ilgstoša nervu zāļu (tikai viens nosaukums!) lietošana, ar laiku var atstāt iespaidu uz psihi jeb var rasties tikai atkarība?
Eksistē plašs medikamentu spektrs ar dažāda veida ietekmi uz nervu sistēmu. Ir medikamenti, kuru ilgstoša lietošana patiešām var būt saistīta ar atkarības attīstību, tāpēc šādi medikamenti ir jālieto tikai un vienīgi pēc stingrām indikācijām un konsultējoties ar ārstu. Dažus medikamentus ārsti nozīmē ar mērķi, lai tie noņemtu noteiktos psihiskos simptomus, to ietekmē var mainīties cilvēka garastāvoklis un emocionāls noskaņojums.
Jaunās paaudzes medikamenti parasti neizraisa atkarību, taču visiem medikamentiem ir blaknes un medikamenta iedarbība uz katru konkrētu cilvēku ir individuāla.
Cik ilgi var lietot Truxal 50mg uz nakti, lai nerastos atkarība?
Es Jums noteikti ieteiktu konsultēties ar savu ārstu par šī medikamenta lietošanas ilgumu.
Kamēr citiem svētki asocējas ar prieku, man tās ir šausmas. Jau, tuvojoties lielākiem svētkiem, šobrīd – Ziemassvētkiem – es jūtu sevī nepatīkamu uztraukumu, var pat trīcēt rokas, viss sāk kaitināt. Neko negribas, tikai palīst mājās zem segas, bet, kad to izdaru, labāk jau nepaliek – sāk vajāt visādas domas. Neko nevaru sev padarīt. Esmu mēģinājusi saprast,no kā tas. Labi, mammai vienmēr bija svarīgi, ka uz svētkiem viss ir perfekti un pirmssvētku laiks pagāja ļoti nervozi. Bet no šīs saprašanas īsti labāk nepaliek… Ko Jūs ieteiktu? Kā es varu sev palīdzēt?
Liene, reizēm pirmssvētku laiks patiešām ir saspringts un uztraukumu pilns, taču liekas, ka Jūsu iekšējā pasaulē notiek kaut kas īpaši nepatīkamu emociju pārpildīts. Iespējams, Jums ļoti noderētu psihoterapeita palīdzība. Reizēm pašam ir grūti tikt skaidrībā, saprast un izjust sevi. Informāciju par ārstiem psihoterapeitiem var atrast mājas lapā www.arstipsihoterapeiti.lv.
Kā rīkoties, kad 11 -gadīgs dēls saka, ka viņam grūti savaldīt emocijas, piemēram, situācijā, kad kāds klasesbiedrs apsaukā vai citādi kaitina. Dēls saka, ka viņam ļoti gribas tam klasesbiedram iesist.
11 gadi pēc mūsdienīgas izpratnes ir īstais pusaudžu vecums, kad notiek lielas pārmaiņas gan ķermenī, gan prātā. Tas ir izaicinājumu un pārbaidījumu pilns laiks gan pusaudzim, gan ģimenei, kur pusaudzis aug. Raksturīgas pēkšņas un krasas garastāvokļa izmaiņas, emociju eksplozijas, viedokļa izmaiņas, vecāku autoritātes apšaubīšana, „robežu” pārkāpšana. Pusaudzis meklē savu ceļu un stilu turpmākai dzīvei, mēģinot dažādus variantus. Vecāku galvenais uzdevums šajā brīdī ir atbalstīt un saglabāt uzticamas attiecības ar pusaudzi, galvenā stratēģija – noturēties „vidusceļā”, „līdzsvarā”, pasargājot pusaudzi no galējiem risinājumiem. Vecāku darbs ir parādīt, kas ir vidusceļš un kas ir galējības.
Protams, ka Jūsu dēlam ir grūti savaldīt emocijas, taču vienlaikus ir īstais brīdis viņam patrenēties aizstāvēt sevi. Pieaugušā cilvēka dzīvē šīs iemaņas viņam noderēs. Pajautājiet, kādā tieši veidā viņu kaitina, kā viņš jūtas klasē un ar vienaudžiem. Pajautājiet arī, kā viņaprāt Jūs varētu viņam palīdzēt – iespējams, viņš pateiks atbildi Jums pats.
Ja liekas, ka tomēr ir vajadzīga psihoterapeita palīdzība, informāciju par ārstiem psihoterapeitie m var atrast mājas lapā www.arstipsihotepeiti.lv.