Kā Baidena atļauja Ukrainai uzbrukt mērķiem Krievijā ar “ATACMS” raķetēm varētu ietekmēt karadarbību? 0
Amerikas Savienoto valstu (ASV) amatpersonas ziņo, ka prezidents Džo Baidens ir devis zaļo gaismu Ukrainai izmantot Vašingtonas piegādātās tāla darbības rādiusa raķetes pret militāriem mērķiem Krievijas iekšienē. ASV iepriekš bija atteikusies ļaut šādus triecienus ar ASV ražotajām raķetēm “ATACMS”, jo bijušas bažas, ka tie varētu izraisīt kara eskalāciju, vēsta “BBC”.
Ukraina jau vairāk kā gadu izmanto ASV piegādātās “ATACMS” taktiskās raķetes, lai trāpītu Krievijas mērķiem okupētajās Ukrainas teritorijās, tomēr ASV līdz šim nepieļāva to izmantošanu Krievijas iekšienē. Šīs raķetes var lidot līdz pat 300km attālumam, un Ukraina uzskata, ka ASV aizliegums tās izmantot Krievijas iekšienē liedz pilnībā izmantot raķešu potenciālu.
Šāds lēmums tiek saistīts ar reakciju uz Ziemeļkorejas karaspēka izvietošanu Krievijas atbalstam Kurskas pierobežā, kur Ukraina kopš augusta ir ieguvusi teritorijas. Šī izmaiņa notiek arī laikā, kad pastāv bažas par ASV atbalsta nākotni Ukrainai, īpaši saistībā ar Donalda Trampa atgriešanos Baltajā namā. Baidens cenšas nodrošināt Ukrainai nepieciešamo atbalstu pirms savu pilnvaru beigām.
Šīs raķetes ļaus Ukrainai mērķēt uz Krievijas militārajām pozīcijām, bāzēm un munīcijas noliktavām, palīdzot aizsargāt iegūto teritoriju no iespējama Krievijas un Ziemeļkorejas karaspēka pretuzbrukuma. Tomēr, lai arī raķetes noteikti piedāvā taktiskas priekšrocības, tiek uzskatīts, ka tās vienas pašas nebūs pietiekamas, lai izšķirtu kara gaitu, jo Krievija jau ir pārvietojusi savus spēkus dziļāk iekšzemē, lai samazinātu risku no šādiem uzbrukumiem. “ATACMS” galvenokārt radīs papildu spiedienu uz Krieviju, palielinot kara izmaksas un sniedzot Ukrainai psiholoģisku un simbolisku atbalstu. Tomēr ir bažas, ka piegādes apjoms būs ierobežots, jo Pentagons jau ir brīdinājis par raķešu skaita trūkumu.
Tiek uzskatīts, ka, ja ASV sniegtās raķetes tiks veiksmīgi izmantotas, tas varētu iedrošināt arī citas citas valstis, piemēram, Lielbritāniju un Franciju, piešķirt Ukrainai savas raķetes, piemēram, “Storm Shadow”, kas ir līdzīgas “ATACMS” un ļauj sasniegt mērķus Krievijas iekšienē.
Vai tas varētu novest pie kara eskalācijas?
Baidena administrācija ilgi atteicās atļaut Ukrainai izmantot tāla darbības rādiusa raķetes, baidoties, ka tas varētu izraisīt kara eskalāciju. Putins brīdinājis, ka, ja Rietumi uzbruks Krievijai ar šādiem ieročiem, tas tiktu uzskatīts par tiešu NATO līdzdalību karā, kas būtiski mainītu kara raksturu. Krievija jau iepriekš ir izvirzījusi “sarkanās līnijas”, piemēram, attiecībā uz modernu kaujas tanku un iznīcinātāju piegādi Ukrainai, tomēr tās ir pārkāpti bez tieša kara starp Krieviju un NATO. “Tas nozīmētu, ka NATO valstis, ASV un Eiropas valstis cīnās kopā ar Krieviju,” tā Putins.
Bijušais ASV vēstnieks NATO, Kurts Volkers norāda, ka lēmums ierobežot “ATACMS” izmantošanu bija patvaļīgs un balstījās uz bažām, ka tas varētu izprovocēt Krieviju, taču šādu izmaiņu publiskošana tikai sniedz Krievijai priekšrocības, iepriekš brīdinot par iespējamajiem Ukrainas uzbrukumiem. Volkers: “Ierobežojot Ukrainas iespējas izmantot amerikāņu ieročus, ASV nepamatoti uzspieda vienpusējus ierobežojumus Ukrainas pašaizsardzībai.”
Kā reaģēs Donalds Tramps?
Šis solis tiek sperts tikai divus mēnešus pirms Donalda Trampa atgriešanās Baltajā namā. Tramps jau iepriekš ir ziņojis, ka ir iecerējis ātri izbeigt karu Ukrainā, taču nav skaidri norādījis, kā plāno to panākt.
Viņš varētu izvēlēties atcelt raķešu izmantošanu, ja tiks ievēlēts. Daži no viņa tuvākajiem sabiedrotajiem, tostarp viņa dēls Donalds Tramps jaunākais, jau ir izteikuši bažas, ka militāri rūpnieciskais komplekss cenšas izraisīt karu, lai pirms Trampa stāšanās amatā sākās Trešais pasaules karš.
Tajā pašā laikā daudzi no viņa tuvākajiem atbalstītājiem, piemēram, ievēlētais viceprezidents Džeimss Deivids Venss, uzskata, ka ASV būtu jābeidz sniegt militārā palīdzību Ukrainai. Tomēr citi Trampa administrācijas locekļi, piemēram, nacionālās drošības padomnieks Maikls Volcs, ir pauduši viedokli, ka ASV vajadzētu paātrināt ieroču piegādes Ukrainai, lai piespiestu Krieviju uzsākt sarunas. Ukrainas politiķi baidās, ka Tramps varētu pārtraukt militāro palīdzību, tostarp “ATACMS” piegādi.