Kā audzēt potētos tomātus. “Kliģēnu” saimnieka padomi 1
Kāpēc neaudzē minerālvatē
Vēlos noskaidrot, kā lielajās saimniecībās veido un kopj potētos tomātus. Kāda tiem ir ražība? JĀNIS BROCĒNU NOVADĀ
Ikvienam dārzeņkopim entuziastam ir vērts iepazīt lielražotāju pieredzi, lai gūtu priekšstatu par modernākajām audzēšanas tehnoloģijām, tādējādi paceļot savu spēju latiņu augstāk. Tomātu audzēšanas jomā daudz interesanta var uzzināt, apmeklējot zemnieku saimniecību “Kliģēni”.
Potētos tomātus saimniecībā audzē pagarinātā apritē no februāra līdz novembrim jau 12 gadu. Stādus iegādājas Somijā, jo tas ir racionālāk, nekā to darīt pašiem. Tomāti ir veidoti ar divām galotnēm, potēti uz speciālās potcelmu šķirnes ‘Maxifort F1’.
Saimniecībā tomātus audzē minerālvates aizstājējā – kokosa substrātā, kas ir dabīgs, Šrilankā ražots produkts, kura utilizācijai nav jātērē nauda. Kokosa substrātu saimniecībā izmanto divas sezonas: pirmajā gadā tajā audzē tomātus, otrajā – gurķus. Pēc tam to, kas palicis pāri no kokosa, samaļ un piedāvā privātmāju saimniekiem augsnes ielabošanai un mulčēšanai. Savukārt minerālvati iegūst, pārkausējot bazaltu, un tā utilizēšana maksā ļoti dārgi. Secinājums vienkāršs: izmantojot minerālvati, tomātu audzētājs vairāk strādā priekš atkritumu apsaimniekotājiem, nevis savas peļņas gūšanai. Arī kūdras substrātos lielsaimniecībās audzēt tomātus nav izdevīgi, jo to sagatavošana prasa daudz roku darba, turklāt grūti nodrošināt stādījumu fitosanitāro stāvokli. Pēc z/s “Kliģēni” īpašnieka Aleksandra Raubiško domām, rūpnieciski ražotā, bagātinātā kūdra maisos patlaban ir labākais risinājums zemnieku un piemājas saimniecībām.