Kā audzēt lilijas podos? 0
Man pērn uzdāvināja lilijas podā. Kad tās jāpārstāda? Kuras šķirnes der audzēšanai traukos? Jautā Zaiga no Rēzeknes.
Veikalā nopērkamās lilijas podā tiek sastādītas blīvi. Tām nav paredzēta rezerve augšanai. Lilijas gan ir pacietīgas un kādu gadu vēl saspiedīsies podā, taču skaisti lielu ziedu vairs nebūs.
Tāpēc lilijas var pārlikt lielākā podā, neizjaucot sakņu kamolu, arī tūliņ pēc iegādāšanās.
Lilijas ir pacietīgas un pieļauj pārstādīšanu visu veģetācijas laiku.
Podiem ieteicams kūdras substrāts, kas papildināts ar mālainu zemi (labāk saglabās mitrumu). Liliju audzētāja Santa Meļķe izvēlas substrātu, kas paredzēts podu puķu audzēšanai. Jo tas rupjāks, jo labāk. Papildus var piejaukt mazliet pilnmēslojuma.
Drenāžas kārtai labi iebērt keramzīta slāni, jo tas palīdzēs saglabāt arī mitrumu un saknes vasarā pārāk nesakarsīs.
Podus ar lilijām ziemina pagrabā vai kādā citā telpā, kur ir siltāks nekā ārā. Taču augi spēj labi pielāgoties, un podos stādītos var arī pārstādīt dobē. Var arī ar visu podu ierakt dārzā vai siltumnīcā.
Liliju kamolu izņem no poda. Sīpolu mudžekli saudzīgi paplēš un izlasa lielākos, kuriem būs ziedi. Mazākos stāda atpakaļ dobē, lai paaugas lielāki.
Izvēlas trauku, kurš būtu dziļāks nekā platāks. Jo pods smagāks, jo labāk. Plastmasas podā apakšā ieliek akmeni, lai liliju augumi neapgāztu trauku. Ieber auglīgu augsni.
Sīpolus stāda tāpat kā dobē – triju sīpolu dziļumā.
Lai agrāk tiktu pie ziediem, podu ar lilijām var novietot siltumnīcā.
Uzziņai!
Piemērotas šķirnes podiem
Audzēšanai podos piemērotas lilijas, kas nav garākas par metru, piemēram, šķirnes “Golden Matrix”, “Majestic Joy”, “Apricot Fudge”, “Tiny Dino”, “Tiny Rocket”. Jārēķinās, ka podā lilijas neizaugs tik lielas kā dobē. Šo zemo liliju stādījumi arī dobē izskatās skaisti.