Gardās dārza karalienes - vīnogas

Kā atvairīt lapsenes no vīnogām un izglābt ražu? 10

“Vīnogām uzbrukušas lapsenes. Ogas cita aiz citas tiek sabojātas. Ko darīt, lai glābtu ražu?” – jautā Aiga Sabilē.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

“Lapseņu uzbrukumi tiešām var nodarīt lielu postu, tāpēc nevar nelikties ne zinis par tām. Ja neko nedara, var palikt bez ražas,” skaidro vīnogu audzētāja Jana Drēviņa no Siguldas.

Nekādi smidzinājumi vai ķīmija pret lapsenēm nelīdzēs. Lai glābtu ražu, rīkojas kompleksi.

CITI ŠOBRĪD LASA
Lapsenes bojā ogas, pārdurot miziņu un izsūcot sulu. To uzlidojums īsā laikā var iznīcināt visu ražu.
Foto: Inita Šteinberga

Svarīgi sākt rīkoties tagad, pat ja vīnogas vēl nav gatavas un lapsenes pie tām nav manāmas.

Gatavo dziras

Daļu lapseņu var izķert, ja tām izkar pudeles ar rūgstošu dziru. Bieži pieļauta kļūda – izkar un vairs neliekas ne zinis. Taču dzira āra vēsumā vairs īpaši nerūgst un neizplata vilinošo smaržu. Taču lapsenes reaģē tikai tad, ja jūt smaržu, kas ir stiprāka par vīnogu aromātu, un nesmaržīgās pudelēs nelien. Tādēļ svaigu raudzējumu vajadzētu atjaunot katru vai vismaz katru otro dienu. Pudelēs efektīvs ir alus (neatšķaidīts). Spēcīgi smaržo īsts lauku kūpinājums vai žāvēta vista – kaitēkles labi krīt arī uz to.

Izplata smaržas

Kā jaunumu cīņā pret lapsenēm vīnogu audzētāja šogad savā dārzā izmēģinājusi vīnogu (ogu un lapu) apsmidzināšanu ar ēteriskajām eļļām. Iedarbīgas ir piparmētru, citronzāles, citronellas eļļa. Lieto pa 50 pilieniem uz litru ūdens. Vispirms eļļu iepilina nelielā daudzumā piena (ūdenī eļļa nešķīst). Tad pienu ar eļļu pievieno ūdenim un apsmidzina vīnogulājus. Šī metode der tām vīn­ogām, kuru ogas vēl nav gatavas un lapsenes tās nav nogaršojušas. Smarža mulsina lapsenes, un tās nenāk mieloties ar ogām.

Apstrāde ar ēteriskajām eļļām labi darbojas segtajās platībās. Laukā stādītajām aromāti saglabājas īsu laiku, lietainā dienā nemaz.

Reklāma
Reklāma

Laba ideja gan iekšā, gan ārā smaržvielas iepilināt vates plāksnītēs un iekārt starp dzinumiem. Ārā tās ieliek puķupodā un pakar kā zvanu, lai lietus netiek klāt. Var arī kā kupolus izmantot tukšas, pārgrieztas plastmasas pudeles.

Ja ir daudz piparmētru, vīnogās var samest to dzinumus vai smidzināt ar uzlējumu, lai tās pārmāc ogu smaržu.

Gatavo maisiņus

Tām vīnogām, kuras lapsenes jau atradušas, vienīgais glābiņš ir maisiņi. Vienkāršākais veids ir sagriezt gabalos tīklu, ko izmanto pretinsektu aizsardzībai logos, durvīs. To apņem ap ķekaru un sasien kā sainīti.

Maisiņus var darināt (sašūt vai saspraust ar papīra skavotāju) arī no veciem aizkariem vai agrotīkla. Taču derēs tikai biezais, jo plāno lapsenes prot pārdurt.

Lai ogas būtu saldas, tām vajag pēc iespējas vairāk saules, bet maisiņi to aiztur. Ar to nākas samierināties, ka raža maisiņos būs mazāk salda, toties būs.

Ja visus ķekarus nevar spēt ielikt maisiņos, der pasargāt vismaz pašus skaistākos.

Foto: Inita Šteinberga

Vīnogu un ābolu pasargāšanai no lapsenēm un putniem speciālus maisiņus var iegādāties arī veikalos vai pasūtīt interneta tirgotavās. Šīs tūtiņas ir no papīra, kas līdzinās cepampapīram. Lai būtu gaisa cirkulācija, tajā izdurti sīki caurumiņi. Lietot ļoti viegli un maksā pāris centu gabalā.

Foto: Inita Šteinberga

Pirms vīnogas liek maisiņā, ķekaru apskata no visām pusēm. Ja kāda oga iebojājusies vai jau lapseņu pārdurta, ar mazām šķērītēm to izgriež. Svarīgi, lai uz pārējām ogām netecētu sula vai starp tām nebūtu kāda, kas bojājas, jo tad var sapūt viss ķekars. Tāpēc ogas neizrauj ar pirkstiem – šādi tās tiek saspiestas, un kātiņš kļūst mitrs.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.