Dārza pupumētra
Dārza pupumētra
Foto – Shutterstock

Kāda ir atšķirība starp dārza un kalnu pupumētru? 0

“Kāda ir atšķirība starp dārza un kalnu pupumētru?” AIJA SKRUNDAS NOVADĀ

Reklāma
Reklāma

Viengadīgā un daudzgadīgā

Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Dārza pupumētra (Satureja hortensis) ir viengadīgs lūpziežu dzimtas augs, kas veido 30–50 cm augstu krūmiņu. Lapas ir nelielas, smailas. Ziedi – mazi, violeti, zied no jūnija līdz salnām. Augļi – tumši brūni riekstiņi. Viengadīgo vasaras pupumētru dēvē arī par čāberu, dārza mētru. Viduslaikos tā auga katrā ārstniecības augu dārzā, jo tika uzskatīta par līdzekli pret visām kaitēm. Arī mūsdienās pupumētra ir vienlīdz populārs ārstniecības augs un garšaugs. Bites čakli apmeklē tā ziedus. Iegūtais medus ir savdabīgs, ar pupumētru smaržu. Dārza pupumētrai smarža ir maigāka nekā kalnu pupumētrai. Dārzos audzē arī viengadīgās pupumētras šķirni ‘Cyrano’, kas ir ļoti aromātiska, iecienīta pie pupiņu ēdieniem.

Kalnu pupumētra. Foto – Shutterstock
CITI ŠOBRĪD LASA

Kalnu pupumētra (Satureja montana) ir daudzgadīga. Tā ir ļoti līdzīga viengadīgajai, tikai ar kuplāku lapojumu. Var izmantot tāpat kā dārza pupumētru, tomēr jālieto piesardzīgi, jo daudzgadīgajai ir asāka garša (atgādina piparu garšu). Aromāts ir ar izteiktu priežu smaržu, tāpēc augu iesaka izmantot pie medījumu cepešiem. Kalnu pupumētra cēlusies Eiropas dienvidos, tomēr ir pietiekami salcietīga, lai varētu pārciest ziemu arī Eiropas ziemeļu daļā, ja vien augsne nav pārāk mitra. Pirms ziemas stādījumu ieteicams mulčēt un piesegt ar egļu zariem. No kalnu pupumētrām var veidot zemu dzīvžogu. Ievācot auga dzinumus, dzīvžogu var apgriezt līdz vēlamajai formai. Tiesa, cērpot augiem būs mazāk sīko, bāli sārto ziedu, kas parādās jūlijā–augustā. Šķirne ‘Bolero’ ir 20 cm augsts krūmiņš ar tumši zaļām lapām, ļoti aromātisks, izmanto tējām.

Audzēšana

Pupumētra ir aukstumizturīga, tāpēc to var audzēt, sējot aprīlī tieši uz lauka, saulainā vietā aizvējā. Augsnei jābūt auglīgai, labi sastrādātai, tīrai no nezālēm. Sēj 30–40 cm attālās rindās. Pēc sadīgšanas retina, starp augiem atstājot 15–20 cm. Daiļdārzniece Zenta Skrastiņa, kura jau vairākus gadus audzē arī garšaugus Dikļu pils restorānam, agrākas ražas un sēklu ieguvei iesaka pupumētras audzēt ar dēstu. Sēj pavasarī kastītēs, tad dīgstus izpiķē, izaudzē dēstus un stāda pastāvīgā vietā.

Daudzgadīgo pupumētru sākotnēji pavairo ar sēklām, audzējot dēstus. Turpmāk pavairo ar ceru dalīšanu, krūmus atjaunojot ik pēc 2–3 gadiem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.