Foto: SHUTTERSTOCK

Nemēģini cīnīties! Kā ātri apturēt panikas lēkmi: 6 principi 4

Kāpēc rodas panikas lēkmes? Jo mēs no tām baidāmies. Viss sākas ar pirmo panikas lēkmi, tad atmiņas par pārdzīvoto atkal un atkal izraisa paniku.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Cik izlaidumiem jānotiek, lai beidzot to organizatori saprastu?” Ralfs Eilands publisko bildi no kāda īpaša izlaiduma un dalās pārdomās par šo pasākumu ilgumu 3
Kokteilis
Sabiedrība nobažījusies: kur šogad “pazuduši” par tradīciju kļuvušie mūzikas svētki “Imantdienas”?
VIDEO. Evakuācija tirdzniecības centrā “Akropole Alfa”! Aculiecinieks ziņo par piecām ugunsdzēsēju mašīnām 21
Lasīt citas ziņas

Tie, kas cieš no panikas lēkmēm, bieži dzird kaut ko līdzīgu – “tas viss ir tikai tavā prātā”. Tā nav taisnība. Panika izpaužas ķermenī, elpošanā, sirdspukstos, vēderā, muskuļos. Tās ir reālas, fiziski izjūtamas bailes.

Šīs šausmas tiek piedzīvotas gan fiziski, gan psiholoģiski, tāpēc mēs bieži vien secinām: “Ja man ir bail, tātad pastāv kādas briesmas.” Mums šķiet, ka mūsu jūtas atspoguļo reālus faktus. Bet patiesībā emocijas paliek vienkārši emocijas un ne vienmēr saistītas ar realitāti. Piemēram, šausmu filmas. Mēs lieliski saprotam, ka tās nerada ne mazākās briesmas, bet tāpat esam ļoti nobijušies.

CITI ŠOBRĪD LASA

Mēģinājums apspiest domas lemts neveiksmei. Kad sākas kārtējā panikas lēkme, vairums to cenšas apslāpēt ar gribas palīdzību. Diemžēl parasti mēs sasniedzam tieši pretēju efektu – bailes nevis vājinās, bet tikai pastiprinās.

Lai varētu efektīvi apturēt panikas lēkmes un pakāpeniski no tām atbrīvoties, svarīgi zināt vairākus pamatprincipus, no kuriem daži nepavisam nav acīmredzami un ir pat paradoksāli.

1. Panikas lēkme – patiesībā tas nav nekāds “uzbrukums”. Mūsu nervu sistēma vienkārši kļūdās, pārāk centīgi cenšoties mūs aizsargāt. Mūsu iekšējā “signalizācija” ceļ viltus trauksmi, jo patiesībā nekādas briesmas nepastāv.

2. Pat ja panikas brīdī mums šķiet, ka tūlīt zaudēsim prātu vai nomirsim, tas tā nav. Vēl neviens nav miris no panikas lēkmēm.

3. Panikas lēkme rodas no sajūtām organismā un savukārt saasina šīs sajūtas.

4. Nemēģini cīnīties ar panikas lēkmi. Veids, kā pārvarēt panikas lēkmes, no pirmā acu uzmetiena var šķist paradoksāls. Tā vietā, lai pretotos, vienkārši “pieņem” notiekošo, tad lēkme, visticamāk, beigsies ātrāk. Iespējams, ka sākumā tas ne vienmēr izdosies, pieņem arī šo faktu, pastāvīgi atkārtojot sev, ka viss būs kārtībā un ķermenis vienkārši kļūdījās un mēģina pasargāt no iedomātām briesmām.

5. Lai cik dīvaini tas neizklausītos, mēģini apzināti pastiprināt panikas lēkmi. Nekādā gadījumā nesaki sev “atslābinies, nomierinies”. Šāda paradoksāla metode var būt ļoti efektīva.

6. Tā tu pakāpeniski iemācīsies ātri tikt galā ar mokošajām panikas lēkmēm, un šī problēma izzudīs no tavas dzīves. Protams, būs nepieciešams darbs ar sevi. Jāiemācās reaģēt uz panikas simptomiem, nezaudējot mieru un pārliecību.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.