Foto – Shutterstock

Kā atrast īsto kalciju? Kuros dzīves brīžos kāds piemērotāks 0

Padzeriet kalciju! Tā konsultācijā it kā starp citu iestarpina dakteris. Dodos uz aptieku, bet plauktos sarindoto kalcija bundulīšu rinda ir visai iespaidīga. Kuru izvēlēties, kādus kritērijus ņemt vērā?

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

“Ja nav nopietnu veselības vainu, bet vajadzīgs noteikts mikroelementu daudzums, to skaitā arī kalcijs, bez īpašām bažām var iegādāties un lietot jebkuru kalcija preparātu. Tomēr nav tā, ka ikvienam būtu jādodas uz aptieku un šis preparāts jāpērk un jādzer, jo nepieciešamo kalcija devu visai labi var nodrošināt ar uzturu. Nav vajadzības lietot ko citu klāt, ja vien ārsts nenosaka citādi,” uzskata ģimenes ārste Karīna Vernere.

Vairāk noteiktos dzīves brīžos

Kalcija lietošanai īsti nav vecuma ierobežojuma, jo tas nepieciešams, piemēram, šūnu uzbūvei, un tā taču notiek katru dienu un visu mūžu. Kalcijs nodrošina veselīgu kaulu un zobu attīstību, kā arī piedalās asinsreces procesā. Tas vajadzīgs gan augošam bērnam, kam veidojas un kļūst stingrāka kaulu masa, gan cilvēkam gados.

CITI ŠOBRĪD LASA

Osteoporozes klīniskajās vadlīnijās uzsvērts – pētījumi liecina, ka vīrieši un sievietes pēc 50 gadu vecuma saņem pārāk mazu kalcija devu dienā, proti, 600–700 mg. Vispirms jācenšas palielināt kalcija daudzumu diētā, bet preparāts jāpievieno, ja ar uzturu vien nepietiek.

Kalcija deficītu biežāk konstatē gados vecākiem cilvēkiem, piemēram, tāpēc, ka ir samazināta kalcija un D vitamīna uzsūkšanās kuņģa un zarnu traktā, jo ir nepietiekama D vitamīna aktivācija nierēs, samazināta kuņģa sālsskābes veidošanās (piemēram, ir atrofiskais gastrīts), celiakija.

Izpētīts, ka kalcija uzņemšana ir ļoti svarīga sievietēm – organisma attīstības laikā tas nodrošina kaulu struktūras izturību, tādējādi palēninot kaulu masas zudumu turpmāk. Menopauzes un postmenopauzes laikā kalcija uzņemšana kļūst īpaši aktuāla, jo sāk trūkt sievišķo hormonu jeb estrogēna, līdz ar to kalcijs pastiprināti izzūd no kauliem, un organisms nespēj atjaunot to struktūru, rodas risks iedzīvoties osteoporozē – nelāgā kaulu slimībā.

Arī grūtniecēm kalcijs ir ļoti svarīgs. Bērns paņem no mammas visu, kas viņa organismam nepieciešams, tādējādi mamma var palikt kalcija un kādu vitamīnu badā. Kalcijs piedalās bērna skeleta veidošanā, kā arī stiprina topošās māmiņas kaulu sistēmu, nagus, matus, zobus.

Labāk pavaicāt ārstam

Galvenais, lai izvēlētajā preparātā, uztura bagātinātājā būtu pietiekami daudz kalcija, turklāt būtu pievienots arī D vitamīns. Tas sekmē, ka kalcijs tiek izmantots pēc iespējas pilnvērtīgāk, veicina kalcija uzsūkšanos un pilda transporta lomu, lai kalcijs no asinīm tiktu nogādāts kaulos.

“Nereti pacienti jautā: es veicu asinsanalīzi, man kalcija līmenis asinīs ir normas robežās, kāpēc būtu jālieto kalcija preparāts? Jāzina, ka kalcija daudzums dažādos audos atšķiras. Lai arī asinīs ir pietiekamā līmenī, tas nenozīmē, ka cilvēkam arī kaulos viss ir kārtībā. Arī tad varētu būt skarti kauli kalcija trūkuma dēļ vai jau sākusies osteoporoze,” uzsver ārste.

Reklāma
Reklāma

Piemēram, kalcija līmeņa izmaiņas asinīs var provocēt arī nieru darbības traucējumi, tomēr izvērtēšanu labāk uzticēt ārstam, jo katrs gadījums jāvērtē individuāli. Dakteris noteiks arī to, kāda kalcija deva nepieciešama.

Ja ārsts nozīmē kalcija preparātu, noteikti ņem vērā pacienta veselības stāvoklis, citas slimības. Ļoti precīzi jāievēro ārsta norādes, ja ir kāda saslimšana, pat ja tā nav saistīta ar kalcija deficītu. Tāpat, ja lieto kādus medikamentus, kas var būt nesaderīgi ar kalcija preparāta papildu uzņemšanu: tādējādi varam izvairīties no liekas to mijiedarbības un nevajadzīgas iedarbības uz organismu.

Mēdz būt faktori, kas pastiprina vai pasliktina kalcija uzsūkšanos. Tomēr katrs gadījums ir īpašs, devas izvēle lai paliek ārsta ziņā.

Viesojos aptiekā

Lai saprastu, kas kalcija bundulīšiem vēderā, iegriežos aptiekā. Farmaceite Velta Grīnberga izstāsta, ka šo uztura bagātinātāju pamatvielas ir kalcija karbonāts un kalcija citrāts. Visiem kalcija preparātiem pievienots arī nepieciešamais D vitamīns, taču vērts papētīt tā daudzumu, īpaši, ja cilvēks vēl atsevišķi lieto šo vitamīnu, jo daudzi tā dara. Dienā būtu jāuzņem ap 800 SV jeb 800 darbības vienību D vitamīna.

Aptiekā, kur strādā Velta, patlaban visvairāk pieprasa tā dēvēto biokalciju. Tas ir pulverveida un paciņās, tādēļ ērti lietojams, turklāt bez ķīmiskām piedevām, nesatur saldinātājus, aromatizētājus, krāsvielas, emulgatorus un stabilizētājus. Arvien vairāk ir cilvēku, kuriem svarīga produktu, arī uztura bagātinātāju tīrība. Aptiekā daudzi pavaicā, vai tikai kalcija preparāts nesatur kādas papildvielas, jo tās nevēlas. Negrib arī, lai būtu pievienota kāda garša, piemēram, apelsīna vai upeņu, lai gan senāk vairākums tieši vaicāja pēc gardāka uztura bagātinātāja. Nav noslēpums, ka pievienotā garša nerada labāku iedarbību.

No biokalcija preparātiem aptiekā pieejams BioCalcium forte. Tā pamatviela ir kalcija citrāts. Iepakojumā ir 30 pulverīšu, katra paciņa satur 600 mg, tātad pietiek ar paciņu dienā. Preparāts satur arī D vitamīnu – 400 SV.

Ar kalcija citrātu atrodami vēl daži kalcija preparāti. Nereti pēc tiem taujā, jo pastāv viedoklis, ka kalcija citrāts uzsūcas daudz labāk nekā kalcija karbonāts. Tā arī ir, tomēr ne tik izšķirīgi, turklāt tas var būt individuāli. Tiek lēsts, ka no kalcija karbonāta uzsūcas 30% kalcija, no kalcija citrāta – 40%, tātad vien nedaudz labāk, pārējais tiek no organisma izvadīts.

Kādam uztura bagātinātājam ar kalcija citrātu uz iepakojuma nav norādīts, cik daudz D vitamīna tas satur, tādēļ to atliekam malā.

Daudz vairāk ir uztura bagātinātāju, kuru pamatviela ir kalcija karbonāts, piemēram, Calcia, Austeru kalcijs, Osteonorm. Daudzi taujājot tieši pēc pēdējā, jo tas ražots Latvijā no vietējo vistu olu čaumalām. Savulaik Osteonorm preparātu no pārstrādāta olu čaumalu pulvera radīja profesors Pāvils Zariņš, zinātnieks nu jau aizsaulē. Viena tablete Osteonorm Forte satur 466  mg kalcija karbonāta, ir arī dabīgais D3 vitamīns (1,6 mikrogrami, tātad visai maz, jo 10 μg atbilst 400 SV).

Daudzi pircēji interesējas par preparātiem Austeru kalcijs un Koraļļu kalcijs. Iespējams, suģestē neparastais nosaukums, tomēr šajos uztura bagātinātājos kalcija sakarībā nav nekā īpaši atšķirīga vai labāka kā citos uztura bagātinātājos.

Turklāt vienmēr jālūko, lai preparāta sastāvs nebūtu pārlieku bagātināts ar dažādām citām vielām. Vairākiem uztura bagātinātājiem pievienotas minerālvielas, piemēram, magnijs, cinks vai selēns, tomēr der precizēt pie ārsta, vai tādu vajadzētu izvēlēties. Šīs minerālvielas iesaka lietot papildus vien tad, ja konstatēts to deficīts.

Ko iesaka ārsti? Vairākums mudina iegādāties Calcigran. Tas ir vienīgais kalcija preparāts, kas nav uztura bagātinātājs, bet gan bezrecepšu medikaments, tam veikti arī pētījumi par iedarbīgumu. Šā preparāta pamatviela ir kalcija karbonāts. Viena košļājamā tablete Calcigran Forte flex satur 500 mg kalcija karbonāta un 400 SV D vitamīna. Esot pircēji, kuri vēlas, lai tabletes nebūtu košļājamas, bet gan parastas. Gaumes ir dažādas, un te nu liela loma uztveres niansēm.

Izrādās, joprojām nopērkams arī kalcija glikonāts, vecās labās kaļķu tabletītes. Taču vismaz šajā aptiekā cilvēki tās iegādājas vien dzīvniekiem. Lietošanā šis kalcijs patiesi nebūtu ērts, jo cilvēka diennakts deva ir sešas tabletes, turklāt noteikti klāt jālieto D vitamīns, jo to šis kaļķis nesatur.

Der zināt

Ieteicamās kalcija devas dažāda vecuma grupām

Līdz gada vecumam – 200–260 mg dienā

No 1 līdz 3 gadiem – 700 mg

No 4 līdz 8 gadiem – 1000 mg

No 9 līdz 18 gadiem – 1300 mg

No 50 līdz 70 gadiem:

sievietēm – 1200 mg

vīriešiem – 1000 mg

Grūtniecēm un sievietēm, kuras baro bērnu ar krūti – 1000–1300 mg

No osteoporozes klīniskajām vadlīnijām

Svarīgas nianses

Kalcija nedrīkst pietrūkt, bet tā arī nedrīkst būt par daudz. Pārmērīgs daudzums (vairāk nekā 1200–1500 mg dienā) var sekmēt, piemēram, nierakmeņu veidošanos.

Tabletē esošais kalcija daudzums organismā nekad neuzsūcas pilnīgi, tātad netiek izlietots pilnībā.

Kalcija preparātu labāk lietot starp ēdienreizēm.

Skābas garšas sula, skābens auglis vai oga palīdz preparātam labāk uzsūkties, īpaši, ja tabletes pamatviela ir kalcija karbonāts, kam nepieciešama kuņģa sālsskābes sekrēcija. Uzdzeriet kalcija tabletei ūdeni un vēl kādu pusglāzi sulas.

Kafija, melnā un zaļā tēja, citi kofeīnu saturoši dzērieni kalciju izskalo no organisma, veicina tā pastiprinātu izvadīšanu.

Ļoti saldi un trekni pārtikas produkti traucē kalcija uzsūkšanos organismā. Nav jēgas kalcija tableti lietot arī pēc tikko kā notiesātas biezpiena bļodiņas vai piena zupas  – cerētā efekta nebūs, jo organisma spēja uzņemt kalciju ir ierobežota.

Mūsu ekspertes:

KARĪNA VERNERE, ģimenes ārste Veselības centrā 4

VELTA GRĪNBERGA, aptiekas Teiksma farmaceita asistente

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.