Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Inesbazdar/SHUTTERSTOCK

Kā ātrāk atgūt aizdoto naudu? 0

“Pirms divarpus gadiem aizdevu kaimiņam tūkstoš eiro. Viņš pats man uzrakstīja parādzīmi un apsolīja naudu atdot pēc gada, bet solīts makā nekrīt. Negribētos iet uz tiesu. Kāda ir iespēja aizdoto naudu ātrāk dabūt atpakaļ?” interesējas lasītāja.

Reklāma
Reklāma

Brīdinājuma kārtībā

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Civilprocesa likums nosaka vairākus saīsinātus parāda piedziņas veidus. No tiesas iesaistes šādos gadījumos nevajadzētu baidīties. Viena no iespējām, ko iesakām izmantot, ir saistību piespiedu izpildīšana brīdinājuma kārtībā.

Tā pieļaujama maksājuma saistībās, kuras pamatotas ar dokumentu un kurām pagājis izpildes termiņš (tiek ņemtas vērā arī ar roku rakstītas parādzīmes, taču daudz labāk būtu, ja līgums noslēgts pie zvērināta notāra).

CITI ŠOBRĪD LASA

Šāds pieteikums jāiesniedz rajona (pilsētas) tiesas zemesgrāmatu nodaļai pēc parādnieka deklarētās dzīvesvietas, bet, ja tādas nav, – pēc viņa dzīvesvietas vai juridiskās adreses. Pieteikums jāaizpilda atbilstīgi Ministru kabineta apstiprinātajam paraugam, kuru varat atrast Latvijas tiesu portālā: www.tiesas.lv.

Pieteikumam jāpievieno dokumenti, kas apstiprina valsts nodevas un ar brīdinājuma izsniegšanu saistīto izdevumu samaksu.

Tālākā rīcība un iespējamās sekas

Saņemot šādu pieteikumu, tiesa parādniekam nosūta priekšlikumu divu nedēļu laikā no brīdinājuma izsniegšanas dienas samaksāt pieteikumā norādīto summu, paziņojot par to tiesai, vai iesniegt tiesā iebildumus.

Brīdinājumu un atbildes veidlapu, kas noformēta atbilstīgi Ministru kabineta apstiprinātajam paraugam, izsniedz parādniekam pret parakstu. Ja brīdinājuma izsniegšana parādniekam nav iespējama, tiesnesis pieņem lēmumu par pieteikuma atstāšanu bez izskatīšanas.

Ja parādnieks prasību neatzīst vai arī termiņā iesniedz iebildumus pret maksājuma saistības pamatotību (piemēram, paziņo, ka nekādu naudu nav saņēmis), vai arī labprātīgi samaksā parādu, tiesa izbeidz tiesvedību šajā lietā.

Šādos gadījumos lēmums par tiesvedības izbeigšanu nav pārsūdzams. Lēmuma norakstu kopā ar parādnieka atbildi nosūta pieteicējam. Taču šāds lēmums nav šķērslis prasības sniegšanai tālāk (prasības tiesvedības kārtībā) – jūs varēsiet ar šādu pašu pamatojumu vērsties rajona vai pilsētas tiesā.

Turklāt šajos gadījumos jūsu samaksātā valsts nodeva tiks ieskaitīta summā, kas jums būs jāmaksā par prasības iesniegšanu parastā tiesvedības kārtībā.

Reklāma
Reklāma

Ja brīdinājumā noteiktajā termiņā parādnieks nav iesniedzis savus iebildumus, tiesnesis septiņu dienu laikā no iebildumu termiņa izbeigšanās dienas pieņem lēmumu par pieteikumā norādītās maksājumu saistības piespiedu izpildi un tiesas izdevumu piedziņu. Lēmuma noraksts tiek nosūtīts pieteicējam un parādniekam.

Fakti

Pieteikumu var pamatot ar vairākiem Civillikuma pantiem:

• 1934. pants nosaka, ka ar aizdevuma līgumu jāsaprot zināma daudzuma atvietojamu lietu nodošana īpašumā ar pienākumu atdot saņemto tādā pašā daudzumā un tādas pašas šķiras un labuma lietās;

• 1943. pants paredz, ka aizņēmējam jāatdod tāda pati naudas summa, kādu viņš saņēmis;

• 1587. pantā teikts, ka tiesīgi noslēgts līgums uzliek līdzējam pienākumu izpildīt apsolīto un ne darījuma sevišķais smagums, ne arī vēlāk radušās izpildīšanas grūtības nedod vienai pusei tiesības atkāpties no līguma, kaut arī atlīdzinot otrai zaudējumus.

Tiesneša lēmums stājas spēkā nekavējoties, tam ir izpildu dokumenta spēks, un tas izpildāms saskaņā ar tiesas spriedumu izpildīšanas noteikumiem. Tas nozīmē, ka šādu tiesas lēmumu jūs varat uzreiz iesniegt zvērinātam tiesu izpildītājam, kurš turpmāk veiks visas likumā noteiktās darbības parāda piedziņai.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.