Foto: Shutterstock

Lūpas sprēgā un sūrst, tiklīdz nelietoju higiēnisko lūpukrāsu 0

Lasītāja jautā: “Vairs neatceros, cik man bija gadu – kādi desmit vienpadsmit, kad mamma pirmo reizi uzdāvināja bērnu lūpu spīdumu vai balzamu. Zinu tikai to, ka biju sajūsmā. Sāku eksperimentēt ar dažādiem lūpu spīdumiem, toņiem, smaržām un kopš tā laika regulāri kaut ko zieķēju uz lūpām. Tagad man ir 25 gadi un bez higiēniskajām lūpukrāsām vispār nespēju dzīvot. Kad to sapratu, mēģināju atradināties un neko nelietot, bet jau dažu stundu laikā lūpas sāk sūrstēt, sasprēgā, kļūst pavisam sarkanas. Skats ir briesmīgs. Tad otrajā vai trešajā dienā vairs nevaru izturēt, uzklāju Dzintara Niveja krēmu, un lūpas atkal ātri sadzīst.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Vai ir kāds veids, kā pakāpeniski atradināties no šīs vajadzības kaut ko uzklāt uz lūpām? Un kāpēc tās vispār prasa, lai tām kaut ko uzklāj? Zinu, ka citām šādu problēmu nav.”

“Katram ādas atbildes reakcija uz ārējās vides ietekmi ir individuāla,” teic Veselības centra 4 dermatoloģe Sandra Vizule. “Lūpu sprēgāšanas cēloņi var būt dažādi – noteikti būtu jāpārbauda dzelzs rezervju līmenis asinīs un nepieciešamības gadījumā jālieto polivitamīni.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai novērstu lūpu ādas sprēgāšanu, pirms dodas ārā aukstā un vējainā laikā, var lietot aptiekās piedāvāto dermatokosmētiku – speciālu aizsargājošu lūpu balzamu, kādi pieejami vairākās ārstnieciskās kosmētikas līnijās.”

“Lūpu ādas stāvoklis ļoti atkarīgs no laika apstākļiem. Ziemā un rudenī lūpas, tāpat kā pārējais ķermenis, ir sausākas un prasa papildu rūpes,” atgādina Lāzerplastikas klīnikas dermatoloģe, veneroloģe Anna Bērziņa. “Lūpās nav pigmentu šūnu, tāpēc tās jāaizsargā arī siltajā un saulainajā gada periodā. Izplatīta problēma vasaras sezonā ir saules apdegums, tāpēc lūpu balzamā jābūt saules aizsargfaktoram (vismaz 15 SPF). Tam jābūt uz eļļas bāzes, kas palīdz atjaunot mitruma līmeni ādā un neļauj tam iztvaikot. Sastāvā jābūt emolientiem jeb ādas mitrinātājiem, piemēram, dabīgas izcelsmes alvejai vai sintezētām vielām: lanolīnam vai hialuronskābei. Papildu reģenerāciju veicina produktā esošie vitamīni un mikroelementi. Jāizvairās no līdzekļiem, kas satur spirtu vai citas potenciāli sausinošas vielas.

Lūpu ādā virsējais raga slānis (kas pasargā no kaitīgajiem ārējiem faktoriem) ir visplānākais, salīdzinot ar pārējo ķermeni. Tajās nav tauku dziedzeru un matu folikulu, līdz ar to dabīga lūpu ādas mitrināšana ir tikai no siekalām. Ja nepasargā ādu ar lūpu balzamu un papildus uzturā neuzņem pietiekami daudz šķidruma vai lieto kādus medikamentus, kas sausina ādu, tā bojājas, un nav iespējams iztikt bez kopjošiem līdzekļiem. Mēdz būt ieradums knibināt vai košļāt lūpu ādu, kas papildus lieki kairina un sausina lūpas.

Balzama lietošana nav nekas kaitīgs vai slikts, bet jāņem vērā, ka, lietojot dažādas sintētiskas, krāsainas vai ilgnoturīgas, matējošas lūpukrāsas, āda tiks sausināta vēl vairāk. Lūpu ādu var sausināt arī ikdienas sejas kopšanas paradumi. Tīrot sejas ādu mājas apstākļos, veicot pīlingu vai, piemēram, ārstējot kādu lokālu sejas ādas slimību, uz lūpu ādas var nonākt potenciāli kairinošas vielas. Lai pasargātu maigo ādu, pirms sejas procedūrām ieteicams uz lūpām uzklāt vazelīnu.

Tas, ka ādai rodas pieradums pie lūpu produktiem, ir mīts. Ādā ir dabisks aizsargmehānisms, un tā spēj pašatjaunoties.

Reklāma
Reklāma

Ir svarīgi lūpas mitrināt ne tikai ārīgi, bet arī iekšķīgi. Jāuzņem pietiekami daudz šķidruma, kā arī sabalansēts uzturs.

Ja nekādi nevar iztikt bez kopjošiem produktiem un lūpas plaisā, zvīņojas, ir apsārtušas, jāizvērtē, vai nav kādas blakusslimības, piemēram, infekcija, iekaisums, vitamīnu deficīts. Der pārbaudīt D vitamīna līmeni asinīs. Reizēm mutes gļotādā ir aplikums, kas arī saistāms ar lūpu ādas problēmām, tāpēc dažkārt ir vērts šo jautājumu risināt kopā ar stomatologu. Ja ir zobu implanti, plates vai kroņi, tie var uzturēt kairinājumu, iekaisumu gļotādā, līdz ar to arī ādā.

Ja nav iespējamo slimību, bet problēma nepazūd, ieteicams nomainīt lūpu balzamu pret produktu, kas labāk pilda kopšanas funkcijas.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.