Kā atpūsties dabā, nekaitējot apkārtējai videi? 0
Covid-19 pandēmija radījusi pamatīgas izmaiņas arī tūrisma nozarē. Ja iepriekš, iespējams, biežāk lūkojāmies ārvalstu ceļojumu virzienā, tad pēdējo mēnešu laikā ievērojami pieaudzis to cilvēku skaits, kuri dodas apskatīt un izpētīt dažādus tūrisma objektus tepat Latvijā. Bet kā šādas atpūtas laikā mazināt cilvēku ietekmi uz dabu un vidi?
“Runājot par dabas tūrismi jāsaprot, ka tas ir tūrisma paveids, kura mērķis ir dabas izziņa,” RīgaTV 24 raidījumā “Būtu zinājis” skaidro Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāve Elīna Ezeriņa. “Šajā gadījumā, tas, protams, nav jāsaprot kā zinātniska izpēte. Kāds klausās putnus, kāds apskata ainavas, kāds brauc ar laivu.”
Speciāliste arī informē, ka šobrīd dabā ir ļoti liels tūristu pieplūdums, kas ienes arī negatīvas iezīmes, piemēram, cilvēki veido neoficiālas takas, pa kurām tālāk pārvietojas vēl citi, kā rezultātā var tik iznīcināti tur esošie augi. Tāpat jāievēro, ka dabā arī ugunskurus nevajadzētu kurināt ārpus vietām, kur tas nav paredzēts.
Arī Latvijas Dabas Tūrisma asociācijas valdes priekšsēdētājs Kristaps Kiziks uzsver, ka nevajadzētu aizmirst, ka arī atpūtniekiem jāievēro savs ētikas kodekss. “Tas ieviests, lai ejot dabā mēs paņemtu atmiņas, bet neko citu tur neatstātu. Tas nozīmē, ka mēs neejam aizliegtās teritorijās, neieminam jaunas takas, nepārkāpjam noteikumus.” Attieksmei jābūt tādai, ka daba ir jāatstāj tāda, kāda tā izskatījās pirms tās apciemošanas.
Viņš arī iesaka, ka šobrīd varam doties arī ārpus Rīgas uz vietām, kas, iespējams, nav tik populāras.
Visu jaunāko raidījuma “Būtu zinājis” epizodi skaties šeit.
Raidījumu finansiāli atbalsta Latvijas Vides aizsardzības fonds.