Lomu maiņa 0
Šis attiecību modelis paredz mātes – meitas lomu maiņu, kad tieši bērns salīdzinoši agrā vecumā uzņemas rūpes par māti. Konkrētā attiecību tipa iemesli ir dažādi – iespējams, sieviete kļuvusi par māti pārlieku agrā jaunībā, kā arī bērnu ir vairāk, nekā viņa spēj aprūpēt. Iespējams, pie vainas ir zināmi socioekonomiskie apstākļi, kas meitai liek jau agrā vecumā uzņemties rūpes pašai par sevi, cenšoties palīdzēt arī mātei un tādējādi nejūtot vecāku atbalstu, kas ir tik vajadzīgs pirmajos patstāvīgas dzīves uzsākšanas gados.
“Manai mātei 26 gados bija jau četri bērni un nekāda atbalsta no līdzcilvēkiem. Tāpēc jau piecos gados es, kā vecākais bērns, biju viņas labā roka. Gatavoju ēst, mazgāju veļu, tīrīju māju un pieskatīju pārējos bērnus.
Gadiem ejot, mūsu ikdiena nemainījās. Māte mani sauca par savas dzīves lokomotīvi, taču patiesībā man nekad nepievērsa uzmanību, izrādot rūpes tikai par jaunākajiem bērniem. Arī šobrīd viņa neizrāda pret mani mātišķas jūtas, bet drīzāk izturas kā kritiska un gados vecāka draudzene. Apzinos, ka mana bērnība man tika nozagta,” atklāj Strīpas paciente Anna (29 gadi).
Kā skaidro psiholoģe, visbiežāk šāds attiecību modelis novērots arī ģimenēs, kur māte sirgst ar kādu atkarību vai depresiju. Tas liek vecākajiem bērniem uzņemties rūpes ne tikai par māti, bet arī brāļiem un māsām, ja tādi ir, viņus gluži vai uzaudzinot.
Zīmīgi, ka konkrētajā attiecību modelī gan valda mīlestība un pieķeršanās jūtas no mātes puses, taču vainas apziņas dēļ tās netiek izrādītas.