Agrāk atopisko dermatītu arstēja ar kortikoīdiem, antihistamīniem, tāpat metotreksātu, bet patlaban pirmās darbības preparāti joprojām ir kortikoīdi un topiskie imūnmodulātori, tā “RīgaTV 24” raidījumā “Dr. Apinis” sacīja dermatologs, profesors Andris Rubīns.
Topiskie imūnmodulātori ir Tacrolimus un Pimecrolimus. Un pie ļoti smagām formām jaunākais, kas ir, ir Dupimulab – Latvijā šis ir reģistrēts pavisam nesen. Tas darbojas imunoloģiski.
Ārstēšana ir atkarīga no tā, cik smaga ir saslimšana. Ja ir viegla forma, tad pietiek ar emolientiem un antihistamīniem un vietējiem terapijas līdzekļiem.
Kortikoīdi darbojas efektīvi, bet viņus nedrīkst ilgi lietot. “Ja viņus lietos ilgāk par divām nedēļām, var izraisīt ādas atrofiju un bērniem vēl vairāk,” uzsver Rubīns.
Tāpēc nu jau desmit gadus tiek lietoti Tacrolimus un Pimecrolimus, kas ir topiskie imūnmodulātori, kurus smērē uz ādas divreiz dienā vai vienreiz dienā, un ceturtajā vai piektajā nedēļā jau ir redzams bērnam efekts.
Tāpat arī var b;us divu nedēļu laikā sasniegti labi rezultāti, bet šie līdzekļi jāturpina lietot vienreiz nedēļā gadu. Turklāt bērniem visu apmaksā valsts, bet pieaugušajiem neapmaksā.
“Dr. Apinis” ir “RīgaTV 24” veidots raidījums, kurā kopā ar Latvijas un pasaules medicīnas spīdekļiem, savas jomas speciālistiem tiek runāts par medicīnu kā zinātni, pieredzi, praksi, pārvaldību, empātiju un mākslu.
Visus “Dr. Apinis” raidījumus iespējams noskatīties šeit.