Par virsstundām brīvdiena vai piemaksa? 2
Vai ir pieļaujams, ka par nostrādātajām virsstundām dod brīvdienu, nevis samaksā naudā? Jautā Jānis no Burtnieku novada.
Parasti par virsstundu darbu pienākas 100% piemaksa vai, vienkāršāk sakot, dubultā darba samaksa. Taču ar Darba likuma grozījumiem, kas stājās spēkā pirms pāris gadiem, ir noteikta kārtība, ka piemaksu par virsstundu darbu var aizstāt ar apmaksātu atpūtas laiku atbilstīgi nostrādāto virsstundu skaitam. Piemēram, ja darbinieks nostrādā četras virsstundas, viņš saņem darba algu par šīm četrām stundām, bet piemaksa tiek aizstāta ar četrām apmaksātām atpūtas stundām, kuras piešķir citā dienā.
Likums paredz, ka šādu apmaksātu atpūtu atbilstīgi nostrādāto virsstundu skaitam piešķir mēneša laikā no virsstundu darba veikšanas dienas.
Ja darbiniekam ir noteikts summētais darba laiks, apmaksātu atpūtu piešķir nākamajā pārskata periodā, bet ne vēlāk kā triju mēnešu laikā. Piemēram, darbiniekam ir noteikts triju mēnešu pārskata periods. Virsstundas aprēķina pārskata perioda beigās un kompensē nākamajā pārskata periodā ne vēlāk kā triju mēnešu laikā. Tātad apmaksātā atpūta jāpiešķir pēc trešā mēneša beigām, bet ne vēlāk kā sestajā mēnesī.
Iespējams, darba devējam labāk patiks, ka darbinieks saņem atpūtas laiku par nostrādātajām virsstundām, bet darbinieks būtu priecīgs par dubultu samaksu. Tāpēc Darba likums nosaka, ka par virsstundu darbu jāslēdz rakstveida vienošanās, kur tekstā jāiekļauj arī kompensējošās atpūtas piešķiršanas kārtība.
UZZIŅA
• Ja darba attiecības tiek izbeigtas pirms apmaksātās atpūtas izlietošanas dienas, darba devējam ir jāizmaksā likumā paredzētā 100% piemaksa par nostrādāto virsstundu skaitu.
• Darba likuma 68. pants nosaka virsstundu darba piemaksas apjomu, bet 136. Pants – virsstundu darba vispārējo tiesisko regulējumu.