Kā atjaunot vannas emalju. Soli pa solim 2
Indulis Burka, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
Vai un kā pašu spēkiem var atjaunot vannas emalju? SANITA VIDZEMĒ
Mājas apstākļos pašu spēkiem vannu var mēģināt atjaunot, pārklājot tās iekšpusi ar būvmateriālu veikalos nopērkamu speciālu vannas emaljas atjaunotāju. Piemēram, kompānijas Penosil ražotais komplekts Bath coating maksā nepilnus 30 eiro. Komplektā ir viss nepieciešamais: gruntējums un grunts cietinātājs, emalja un tās cietinātājs, divi kociņi maisīšanai, aizsargcimdi, krāsošanas rullīša rokturis un divi rullīši, smilšpapīrs un, protams, lietošanas instrukcija.
Darba gaita
1. solis. No vannas iekšējās virsmas jānotīra visi netīrumi un putekļi, pēc tam virsma jāattauko ar kādu no šim mērķim domātajiem šķīdinātājiem, piemēram, ar acetonu. Jārūpējas, lai tas nenonāktu kanalizācijā un darbu veikšanas laikā vannas istabā būtu nodrošināta laba ventilācija.
2. solis. Kad tas paveikts, virsmu slīpē ar komplektā esošo smilšpapīru. Radušos putekļus rūpīgi savāc ar putekļsūcēju. Ierīces motora daļu vēlams atstāt ārpus vannas istabas, lai gaisā nepaceltos sīki putekļi. Tomēr tāpat kāds brīdis vēl jānogaida, jo gaisā joprojām būs putekļi, kas var ietekmēt darba rezultātu, ja putekļi nosēdīsies uz grunts krāsas virsmas. Vannu izskalo ar ūdeni un ļauj izžūt.
3. solis. Vannas metāla daļas, piemēram, izplūdes atveres sietiņš un pārplūdes atveres restītes, rūpīgi jāaplīmē ar krāsotāju līmlenti.
4. solis. Gruntij pievieno cietinātāju un labi samaisa. Šajā gadījumā svarīgi ievērot, ka sastāvs jāizmanto 45 minūšu laikā! Uzklājot ar rullīti, maisījumu var nelielām porcijām liet tieši vannā un rūpīgi vienmērīgā kārtā izlīdzināt pa visu virsmu. Gruntij jāļauj žūt vismaz 12 stundu, taču optimāls žūšanas laiks ir diennakts.
5. solis. Pēc grunts nožūšanas virsmu viegli slīpē ar smalku smilšpapīru (600–800 graudainība), savāc putekļus, vannu izskalo ar ūdeni un ļauj tai pilnībā izžūt.
6. solis. Ar emalju rīkojas līdzīgi kā ar grunti – pamata sastāvam pievieno cietinātāju, rūpīgi samaisa un uzklāj ar rullīti. Izstrādes laiks – 45 minūtes. Emaljas žūšanas laikā temperatūrai vannas istabā jābūt virs 20 grādiem. Ieteicamais gaisa mitrums – 80 procentu.
Ņem vērā!
• Grunts krāsu un emalju uzklāj ar rullīti, no kura darba laikā neatdalīsies pūkas vai šķiedras. Var lietot arī labas kvalitātes otu.
• Krāsošanas instrumenti uzreiz pēc lietošanas jānomazgā ar ziepēm un ūdeni un pēc tam jāizmanto ksilola bāzes šķīdinātājs.
• Emalja būs pilnībā nožuvusi, un vannu varēs lietot pēc septiņām dienām.
• Sākot lietot, vannu izmazgā ar ziepēm un siltu ūdeni.